اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

سفارشی ‌نبودن، مهم‌ترین ویژگی جشن مستقل سینمای مستند

سفارشی ‌نبودن، مهم‌ترین ویژگی جشن مستقل سینمای مستند
محسن رمضان زاده کارگردان و عضو هیأت داوران جشن مستقل سینمای مستند ایران

اسامی اعضای هیأت داوران یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران اعلام شد. جشن مستقل سینمای مستند ایران 31 مرداد برگزار می‌شود.

جشن مستقل سینمای مستند ایران بر اساس اساسنامه‌اش 9 داور دارد که 3 نفر از انجمن تهیه‌کنندگان مستند، 3 نفر از انجمن کارگردانان مستند و 3 نفر به انتخاب دبیر جشن در سه بخش صدا، تدوین و تصویر، مستندها را داوری می‌کنند.
از آنجایی که این جشن آزاد است و از همه حوزه‌ها می‌توانند در آن شرکت کنند صرفاً زبان سینمای مستند برای ما مهم است. از سویی مستقل بودن این جشن مهم‌ترین ویژگی آن است. ما دولتی نیستیم و حرفه‌ای‌های سینمای مستند آن را برگزار می‌کنند. کسانی که وابستگی دولتی ندارند به همین دلیل حرفه‌ای بودن کارها برای ما مهم است.
از این نظر جوایزی که در این جشن داده می‌شود هم اهمیت زیادی داشته و در مطبوعات انعکاس بسیار خوبی دارد و مستندهایی که در این جشن جایزه می‌گیرند در جشنواره‌ها و جوایز دیگر به‌دلیل همین جایزه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.
همه اینها باعث می‌شود جشن مستقل سینمای مستند ایران جشن ویژه‌ای باشد. در واقع این جشن در کنار جشن‌های خانه سینما، انیمیشن و فیلم کوتاه قرار می‌گیرد که بزرگ‌ترین ویژگی‌شان استقلال‌شان است. سفارشی نیستند و از منظر داوران زبان سینما در آن اهمیت زیادی دارد نه مسائل دیگر.
امسال مستندهای مختلفی در ژانرهای مختلف داریم. مستند اجتماعی، مستند محیط‌زیستی و تاریخی خیلی خوب داریم و این سه ژانر کاملاً بارز بوده‌اند. به نظر من همه اینها و مستندهایی که در این جشن ارائه و داوری می‌شود نشان می‌دهد سینمای مستند ما به نسبت بقیه سینما وضعیت بهتری دارد و این موفقیت به این باز می‌گردد که فیلمسازان مستقل کار می‌کنند، تولید مستقلی دارند و با امکانات کمی می‌توانند فیلم بسازند.
در حال حاضر در سینمای مستند به موضوعاتی که آنها را در سینمای داستانی کمتر می‌بینیم یا نمی‌بینیم بخوبی پرداخته می‌شود و مستندهای خوبی درباره آنها می‌بینیم؛ اتفاقی که چند سالی است شاهد آن هستیم و نوید یک سینمای مستند مستقل و کارآمد را می‌دهد.

کپی