اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

ریاضتی‌ترین بودجه تاریخ لبنان تصویب شد

ریاضتی‌ترین بودجه تاریخ لبنان تصویب شد
ندا آکیش

پارلمان لبنان بالاخره روز جمعه پس از دو ماه، بودجه پیشنهادی دولت برای سال 2019 که ریاضتی‌ترین بودجه تاریخ این کشور لقب گرفته را تصویب کرد تا راه برای دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی هموار شود اما در بیرون از ساختمان پارلمان تظاهرات علیه مالیات‌های جدیدی که در این بودجه در نظر گرفته شده به راه افتاده بود و معترضان که اکثریت کارکنان ارتش و دستگاه‌های امنیتی بودند با پلیس ضد شورش درگیر شده بودند.


به‌ گزارش روزنامه دیلی استار لبنان، بودجه ریاضتی سال 2019 لبنان روز جمعه و در پی 4 روز چانه زنی نفسگیر نمایندگان احزاب مختلف با 83 رأی موافق، 17 رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب رسید و سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان درباره‌اش گفت: این ریاضتی‌ترین بودجه تاریخ لبنان و یک بودجه اصلاح شده است و تصویبش کار دشواری بود. او در عین حال از تصویب بودجه با عنوان یک دستاورد یاد کرد. وزیر اقتصاد لبنان هم گفت، این اتفاق به جامعه بین‌الملل پیام داد که بن‌بست بودجه تمام شده و آنها حالا می‌توانند به کمک‌ها و وام‌های خود به لبنان ادامه دهند. لبنان یکی از مقروض‌ترین کشورهای جهان است و بنا بر گزارش آژانس اعطای وام «مودی» که یک آژانس بین‌المللی است، دیون لبنان در سال 2018 حدود 141 درصد تولید ناخالص داخلی اش بود.
سعد حریری و دیگر مقامات دولت او از جمله وزیر اقتصاد در حالی از تصویب بودجه ریاضتی ابراز خشنودی می‌کردند که روز جمعه در بیرون از پارلمان تظاهرات علیه این بودجه به خشونت کشیده شد. معترضان که از کارکنان ارتش و دستگاه‌های امنیتی لبنان بودند، از اینکه قرار است از این پس مالیات بیشتری بپردازند و حقوق‌هایش کمتر از گذشته شود، ناراضی بودند.
خبر دیگر از لبنان اینکه، امریکا ضمن تحریم سلمان رئوف، یکی از فرماندهان حزب‌الله لبنان و افزدون نام او به فهرست عوامل تروریستی، 7 میلیون دلار جایزه برای دریافت اطلاعاتی درباره او تعیین کرد.

کپی