اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
رئیس جمهوری در نشست مدیران ارشد بخش مسکن اعلام کرد

میزان اجاره بهای مسکن مطلوب نیست

میزان اجاره بهای مسکن مطلوب نیست

باید گامی مهم در بخش مسکن در دو سال آینده برداریم گروه اقتصادی: رئیس جمهوری در نشست با مدیران ارشد بخش مسکن عنوان کرد که باید در 2 سال باقیمانده از دولت گامی مهم در بخش مسکن به انجام برسانیم.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی، رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت افزایش هماهنگی و تمرکز میان دستگاه‌های مسئول در بخش مسکن، گفت: کمک به مردم در بخش مسکن موجب افزایش رفاه، آسایش و امنیت آنان شده و ضمن ایجاد سرمایه برای مردم، ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی به آنان را تسهیل خواهد کرد.

وی در نشست با مدیران ارشد بخش مسکن به منظور پیگیری اجرای طرح‌های دولت تدبیر و امید در این بخش، گفت: موضوع مسکن یکی از مسائل مهم اجتماعی، اقتصادی و رفاهی مردم بوده که کاهش دغدغه آنان در این بخش در توسعه اشتغال و رشد اجتماعی کشور هم تأثیرگذار است.
اقدامات در 2 سال باقیمانده
روحانی با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در حوزه‌های مختلف مرتبط با بخش مسکن از جمله مسکن شهری و روستایی، تکمیل پروژه‌های مربوط به طرح مسکن مهر و احیای بافت فرسوده، اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا در 2 سال باقیمانده از دولت گامی مهم در بخش مسکن به انجام برسانیم که در این راستا دولت باید از سرمایه‌هایی که در اختیار دارد، مانند ارائه خدمات ارزان‌قیمت، تسهیل در ارائه جواز، اعطای زمین و کمک بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در ساخت مسکن استفاده کند.
رئیس جمهوری با تأکید بر ضرورت اهتمام بیشتر مسئولان در احیای بافت‌های فرسوده، گفت: باید تلاش کنیم تا با تکمیل طرح‌های گذشته در زمینه مسکن و ایجاد و بازسازی خانه‌هایی که در مناطق مختلف کشور بواسطه بلایای طبیعی تخریب یا دچار آسیب شده، مسکن مورد نیاز مردم را تأمین کنیم.
حفظ آثار تاریخی
روحانی با ابراز تأسف از وقوع حادثه آتش‌سوزی در میدان حسن‌آباد تهران، اظهار داشت: آثار و ابنیه تاریخی نشان‌دهنده هویت ملی و تاریخی و هنر ایرانیان بوده و ارزشی ملی، فرهنگی و باستانی دارد که باید از آنها بخوبی حفظ و حراست کرد.
رئیس جمهوری روحانی افزود: باید هر آنچه که از گذشته برای ما باقیمانده را پاس بداریم، چرا که آثار و ابنیه تاریخی مانند میدان نقش جهان اصفهان نشان‌دهنده هنر و همت بلند ایرانیان با مهندسی و معماری دقیق است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه شهرداری‌ها باید برنامه‌ای فوری برای بازسازی و مقاوم‌سازی ابنیه تاریخی و ساماندهی اماکن مجاور آنها که امکان حادثه‌آفرینی دارند، داشته باشند، گفت: براساس قول شهردار تهران میدان حسن‌آباد ظرف مدت 6 ماه به حالت قبلی بازگشته و اقدامات بعدی برای حفاظت از این اثر تاریخی انجام خواهد شد.
برنامه‌های مهم بخش مسکن
روحانی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در این جلسه از سوی مسئولان دستگاه‌های ذیربط در بخش مسکن، اظهار داشت: در این راستا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بخش مسکن روستایی 200 هزار مسکن در سال‌جاری و 200 هزار مسکن سال آینده ایجاد و وزارت راه و شهرسازی نیز امسال و سال آینده در مجموع 400 هزار مسکن را ایجاد و 500 هزار مسکن نیز تکمیل خواهد کرد.
رئیس جمهوری ادامه داد: ایجاد این تعداد مسکن رقم قابل توجهی است که باید بر مبنای قولی که دستگاه‌ها داده‌اند، تا پایان سال 98 و 99 تکمیل شود.
نوسازی بافت‌های فرسوده
روحانی تلاش و سرمایه‌گذاری در زمینه احیای بافت فرسوده در شهرها را اقدامی ارزشمند دانست و گفت: کارهایی نظیر احیای بافت‌های فرسوده و ساماندهی حاشیه‌نشینی در شهرها موجب رفاه بیشتر و افزایش سرمایه زندگی برای مردم خواهد بود.
رئیس جمهوری با اشاره به اجرای طرح تأمین مسکن کارمندان توسط وزارت راه و شهرسازی، گفت: اگر بتوانیم با برنامه‌ریزی مناسب ظرف مدت چند سال واحدی مسکونی برای کارمندان ایجاد کرده و در اختیارشان قرار دهیم، اقدامی بسیار خوب برای جوانانی است که تازه مشغول به‌کار شده و با این کار دغدغه آنها در زمینه تأمین مسکن کاهش خواهد یافت.
قیمت اجاره مطلوب نیست
روحانی با انتقاد از گزارش‌ها و اعداد و ارقامی که در زمینه افزایش اجاره‌بها از سوی برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود، گفت: براساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن استیجاری به‌طور متوسط در تهران میزان اجاره بها 30 درصد افزایش یافته که این رقم امیدوارکننده است. البته مطلوب نبوده اما در عین حال با آمار و ارقامی که این روزها منتشر می‌شود، متفاوت است.
رئیس جمهوری تصریح کرد: شهرداران کلانشهرها می‌توانند طرحی برای اجاره ارزان مسکن به اقشاری که تحت فشار اقتصادی هستند، داشته باشند که در این راستا باید برنامه‌ریزی کنند.
روحانی با اشاره به اهمیت اجرای طرح احیای بافت فرسوده در نقاط مختلف کشور، گفت: هر کجا زمین دولتی مناسب برای ساخت و ساز وجود دارد، ضروری است که برای ساخت مسکن در اختیار دستگاه مربوطه قرار گیرد.
تحویل مسکن در مناطق سیل زده تا پایان مرداد
رئیس جمهوری با اشاره به‌تلاش‌های بخش‌های مختلف برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده از حوادث و بلایای طبیعی، بویژه سیل و زلزله، گفت: براساس وعده وزیر کشور و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تا نیمه مردادماه سال‌جاری در مناطق سیل‌زده همه منازل مسکونی که نیاز به ترمیم داشته تحویل مالکان خواهد شد و این اقدامی ارزشمند است.
روحانی افزود: همچنین خانه‌هایی که نیاز به بازسازی کامل داشته‌اند نیز با تلاش دستگاه‌های مربوط تا پایان سال تکمیل و در اختیار مردم در این مناطق قرار خواهد گرفت.
رئیس جمهوری با بیان اینکه موضوع مسکن از نگرانی‌های مردم به شمار می‌رود، گفت: امروز آنهایی که مستأجر بوده و در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند و مسکن مستقلی ندارند هر یک به‌گونه‌ای دچار مشکل هستند که دولت وظیفه دارد در این زمینه به آنها کمک کند.
روحانی افزود: اگر بتوانیم در منطقه‌ای که امکان ارائه خدمات گوناگون در آن وجود داشته باشد، یک شهر متوسط با معماری که یادی از معماری جمهوری اسلامی ایران را زنده کند، ایجاد کنیم، اقدامی حائز اهمیت خواهد بود.
رئیس جمهوری اظهار داشت: این جلسات از این پس به‌صورت فصلی برای بررسی دقیق و ساماندهی بخش مسکن برگزار می‌شود، چرا که معتقدیم باید تمرکز و هماهنگی میان دستگاه‌ها در بخش مسکن بیش از پیش تقویت شود.
در این جلسه وزیر راه و شهرسازی، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شماری از مدیران ارشد بخش مسکن گزارش‌های جداگانه‌ای از روند اقدامات انجام شده دردولت یازدهم و دوازدهم در زمینه ساخت مسکن در حوزه‌های مختلف شهری، روستایی، بافت فرسوده، حاشیه شهرها و تکمیل طرح‌های مسکن بجا مانده از دوره‌های گذشته مانند مسکن مهر ارائه کردند.

نــــگاه
آغاز ساخت 57 هز واحد مسکن طرح اقدام ملی

مازیار حسینی، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جلسه مسئولان بخش مسکن با رئیس جمهوری گفت: در نشست با رئیس جمهور سه سرفصل اصلی در بخش مسکن مورد بحث و گزارش قرار گرفت.
وی افزود: اولین سرفصل که موضوع اصلی جلسه بود این بود که مسائل مرتبط با اقتصاد کلان مسکن و روند 20 سال گذشته بخصوص چند سال اخیر بخش مسکن به رئیس جمهوری گزارش داده شد تا بتوانیم سیاستگذاری بخش مسکن را به‌خوبی پیاده کنیم.
آغاز ساخت 57 هزار مسکن
حسینی ادامه داد: بحث بعدی این جلسه که در حوزه کاری و عملیاتی وزارت راه و شهرسازی بود، طرح اقدام ملی است که بر اساس آن قرار است 400 هزار مسکن احداث شود؛ در این باره بحث شد که در نهایت در گزارشی که ارائه شد مشخص گردید تا الان 57 هزار و 8 واحد مسکونی در طرح اقدام ملی شروع شده است و بزودی نیز برای آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی با حضور مسئولان ارشد کشور آغاز خواهد شد.
112 هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شد
 معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تکمیل و راه‌اندازی مسکن مهر بحث دیگر این جلسه بود، گفت: 165 هزار واحد مسکن مهر که نیازمند انشعابات آب و برق بودند با همکاری وزارت نیرو وارد مدار شدند و بخش عمده‌ای از مسکن مهر که مورد تقاضای مردم است در مدار مصرف قرار گرفت.
به‌گفته وی، 112 هزار واحد مسکن اخیراً تحویل داده شد؛ بنابراین در حال رفتن به سمت بستن پرونده مسکن مهر هستیم.  حسینی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن نیز ساخت 200 هزار واحد مسکونی در روستاها را برعهده دارد، گفت: 400 هزار مسکن مهر در طرح اقدام ملی، 500 هزار مسکن مهر و 200 هزار مسکن روستایی می‌تواند جریان‌سازی خوبی در تولید مسکن در سراسر کشور ایجاد کند.

کپی