برای نخستین بار

برگزاری انتخابات استانی پاکستان در مناطق قبیله‌نشین

بین الملل /
شناسه خبر: 488298

رای‌دهندگان در مناطق قبیله‌نشین سابق شمال غرب پاکستان در حالی امروز (شنبه) برای شرکت در انتخابات استانی به پای صندوقهای رای می‌روند که این اولین انتخابات استانی برگزار شده در این منطقه از زمان پایان وضعیت نیمه خودمختارش است.

 این مناطق موسوم به "مناطق قبیله‌نشین اداره شده به صورت فدرال" (FATA) یک مجموعه از هفت ناحیه و شش شهر در حوزه کوهستانی در طول مرز افغانستان است که صدها سال در برابر هر گونه تلاشی از خارج از این مناطق برای کنترل آن مقاومت کرده بود اما ماه مه گذشته سرانجام این مناطق تبدیل به بخشی از استان خیبر پختونخواه پاکستان و در آن ادغام شدند.

نتیجه این انتخابات استانی که هدف از آن تعیین نمایندگان مجلس استانی است بعید است که تاثیر مستقیم عمده‌ای بر سیاستهای سطح کشوری و یا دولت عمران خان نخست وزیر پاکستان در اسلام آباد بگذارد.

با این وجود این انتخابات یک تحول مهم برای این منطقه است که نامش تا سالهای زیادی یادآور تنش و ناآرامی بوده است. حاکمان استعمارگر سابق بریتانیا در هند از قبل از این که پاکستان در سال ۱۹۴۷ استقلال پیدا کند عمدتا اداره این مناطق کوهستانی را به ریش‌سفیدان قبایل متعلق به آنجا سپرده بودند و این سیستم ادامه پیدا کرد.

اجمل وزیر، مشاور دولت پاکستان در امور مناطق قبیله‌نشین گفت: امروز یک روز تاریخی است. فرآیند انتخابات با آرامش در حال برگزاری است.

در این انتخابات ۲۸۵ کاندیدا برای تعیین سرنوشت ۱۶ کرسی به رقابت می‌پردازند و این کاندیداها از تمامی احزاب کشوری و مستقل هستند. با این حال هنوز دورنمای مبهمی در خصوص چگونگی اجرای دموکراسی پارلمانی در منطقه‌ای که تا چندین قرن عمدتاً با عرف و رسمهای سختگیرانه قبیله‌ای اداره شده، وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ده ها هزار سرباز و نیروی ویژه پلیس برای تامین امنیت روز انتخابات به این استان اعزام شده‌اند اما تا کنون موارد متعددی از شکایات از بابت دستکاری در آراء و اعمال نفوذ برخی کاندیداها و حامیانشان بر فرآیند برگزاری انتخابات ثبت شده است.

در دو دهه گذشته این مناطق قبیله‌نشین عمدتاً به عنوان پناهگاهی برای گروه‌های شبه نظامی فعال در اطراف مرز افغانستان مطرح بوده‌اند و در ده‌ها هزار تن از این شبه‌نظامیان در عملیاتی که ارتش پاکستان طی چندین سال در آنجا برای سرکوب آنها اجرا کرد، کشته شدند.  / ایسنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.