اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

نامگذاری ۹۰ معبر یک روستا در همدان به نام نویسندگان ادبیات ایران و جهان

نامگذاری ۹۰ معبر یک روستا در همدان به نام نویسندگان ادبیات ایران و جهان

نامگذاری گذرگاه‌ها و معابر روستای تاجی‌آباد همدان به نام آثار بزرگ ادبیات و نویسندگان مطرح ایرانی و خارجی به کمک دهیار و مروج فرهنگ کتاب‌خوانی این روستا، نام آن را در فضای مجازی و عرصه بین‌المللی مطرح کرده است.

دهیار این روستا با اشاره به اینکه در کنار فعالیت‌های داخلی بخش مهمی از فعالیت فرهنگی خود را به مراودات بین المللی برای تبدیل روستای تاجی آباد به یکی از قطب‌های گردشگری و فرهنگی کشور متمرکز کرده است، گفت: با تعدادی از دانشگاه‌ها، کتابخانه ها و نویسندگان سرشناس جهان از طریق ایمیل مراوده کرده‌ام.

وی ضمن تاکید بر آنکه از بین ۹۰ معبر موجود در روستا از خیابان تا میدان و گذرگاه، نام ۳۰ منطقه را به نام یکی از نویسندگان یا آثار مهم ادبیات ایران و جهان اختصاص داده‌ایم افزود: در این روستا کوچه‌ها و خیابان‌ها و گذرگاه‌هایی به نام حافظ، شاهنامه، مثنوی و دیوان شمس گرفته تا کتاب‌های جهانی مانند شازده کوچولو، صد سال تنهایی و بهشت گمشده را می‌توان مشاهده کرد.

دهیار روستای تاجی آباد همدان با اشاره به کمک‌های نویسندگان سرشناس کشور در طرح توسعه کتابخانه این روستا گفت: استاد علی اصغر سیدآبادی بسیار همراه ما بود همچنین با کمک او به تعدادی از روستاهای دیگر کشورها پیشنهاد دادیم کتاب معروف خود را برای نامگذاری در روستای مان معرفی کنند.

وی افزود: همچنین هیات هایی را از دیگر کشورها دعوت کردیم تا به روستای‌مان بیایند و طی مراودات فرهنگی بتوانیم شاهد پیمان خواهرخواندگی میان روستای تاجی آباد با یکی از روستاهای فرهنگی و ادبیاتی دیگر کشورها ی باشیم و امید است مسئولان بتوانند همراه اهالی کتاب‌دوست روستای تاجی آباد باشند.

نام یکی از کوچه‌های این روستا شاهنامه، گذر بعدی خیابان دیوان شمس و معبر بعدی گذرگاه شازده کوچولو و به همین ترتیب نام این معابر به نام بزرگان ادبیات ایران و جهان یا آثارشان نامگذاری شده بود. نام‌های این تابلوها به سه زبان فارسی، انگلیسی و کردی نوشته شده بود./ایرنا

کپی