اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
«کتاب باز» با اجرای سروش صحت دوباره روی آنتن خواهد رفت

صدا و سیما و کم‌کاری در گسترش فرهنگ کتابخوانی

صدا و سیما و کم‌کاری در گسترش فرهنگ کتابخوانی
سیدمحمد بهشتی عضو پیوسته فرهنگستان هنر

«کتاب باز» به عنوان یکی از معدود برنامه‌های رسانه ملی در راستای تشویق مردم به کتابخوانی قرار است با تغییراتی دوباره روی آنتن برود. اجرای آن را همچنان سروش صحت برعهده خواهد داشت اما برعکس فصل‌های قبلی که عمده تمرکز آن بر کتاب خواندن مردم بود، حالا قرار شده که فرهنگ مطالعه را در ابعاد گسترده‌تری مورد توجه قرار بدهد و مشارکت چهره‌های سرشناس در آن بیشتر بشود.

بی‌شک برنامه‌ای که هنرمند خوب و دغدغه‌مندی همچون سروش صحت در پخش آن سهیم باشد اقدام مؤثری در راستای جلب توجه مردم به ضرورت کتابخوانی است. ای کاش نه تنها این بازیگر سینما و تلویزیون، بلکه دیگر هنرمندان هم کاری در این زمینه انجام بدهند. چهره‌های مشهور یا به قولی سلبریتی‌های حوزه‌های مختلف به دلیل شهرت‌شان از تریبون و فرصتی مهم برای انتقال پیام به مخاطبان برخوردارند. صحت در «کتاب باز» بخشی از مخاطبان را به واسطه اسم و رسم خود پای برنامه‌ای می‌نشاند که هدفش افزایش فرهنگ مطالعه است. چهره‌های مشهور به نسبت محبوبیتی که از آن برخوردارند باید بدانند نمی‌توانند نسبت به آنچه در جامعه رخ می‌دهد و به سعادت مردم گره خورده بی‌توجه باشند. یکی از این مسائل نقشی‌ست که می‌توانند در جهت توجه عموم مردم به ضرورت کتابخوانی ایفا کنند. شاید برای نسل‌های آینده غیرقابل باور باشد اگر چند سال بعد به آنان از روزگار فعلی‌مان که تیراژ کتاب‌ها به 200 نسخه رسیده بگوییم. آن هم در شرایطی که تا همین چهل سال قبل کتاب‌ها در تیراژهای حداقل پنج هزار نسخه‌ای منتشر می‌شدند. نکته دردناک مقایسه مذکور در این است که در آن سال‌ها جمعیت کشور حداقل نصف امروز بود و از سویی سطح عمومی سواد هم بسیار کمتر از حالا. در چنین شرایطی هنرمندان و چهره‌های مشهور می‌توانند به دور از هرگونه کلی‌گویی از بهترین کتاب‌هایی که خوانده‌اند و می‌خوانند به مردم بگویند. شکی نیست یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگان تفکر و اندیشه، گم‌شدن آثار با کیفیت زیر انبوهی از کتاب‌های به درد نخور است. چهره‌ها می‌توانند آثار خوب را به نام و نشانی کامل معرفی کنند و توصیه‌هایی برای مردم داشته باشند. این اقدام از دو جهت قابل تأمل خواهد بود؛ هم از جهت اثرگذاری چهره‌ها بر افزایش علاقه‌مندی طرفداران آنان به کتابخوانی و هم از جهت رواج کتابخوانی بین خودشان؛ آن هم در شرایطی که بخش قابل توجهی از چهره‌های مطرح حوزه‌های مختلف بوی چندانی از فضیلت کتابخوانی نبرده‌اند.
از طرف دیگر صدا و سیما هم به عنوان‌ گرداننده رسانه ملی از قدرت اثرگذاری بالایی در علاقه‌مند‌سازی مردم به مطالعه برخوردار است. با این حال متأسفم که بگویم اهالی فرهنگ و ادب سال‌هاست از کمک به گسترش فرهنگ کتابخوانی از دریچه رسانه ملی ناامید شده‌اند و پخش برنامه‌هایی همچون «کتاب باز» هم از استثناهای آن به شمار می‌آید. از سخن درباره اینکه رسانه ملی قادر به انجام چه کارهایی و مبتلا‌به چه کم‌کاری‌هایی در زمینه کتابخوانی‌ست خودداری می‌کنم؛ دیگران آنقدر در باب این مسأله گفته‌اند و گلایه کرده‌اند که هر صحبتی در خصوص آن بی‌اغراق اظهرمن‌الشمس است. رسانه ملی به سبب نگاه گردانندگان آن مدت‌هاست از خطوط ریلی صحیح خارج شده و مسئولان آن گوش شنوایی برای عمل به وظایفی از این دست ندارند. امیدوارم در این شرایط حداقل هنرمندان و چهره‌های محبوب مردم وارد عرصه شوند و کاری برای کتاب و فراموش نشدن فرهنگ کتابخوانی انجام بدهند. امیدوارم این قبیل اقدامات تنها به هنرمندان انگشت‌شماری چون سروش صحت هم محدود نشود و دیگران هم از قدرت و جایگاه اجتماعی‌شان برای بهبود وضعیت سرانه مطالعه استفاده کنند.
 

کپی