کنکور خونین افغانستان

بین الملل /
شناسه خبر: 488012

گروه جهان/ هفته خونبار افغانستان دیروز با مرگ 8 نفر در انفجاری که دانشگاه کابل را هدف گرفته بود، به پایان رسید. در هفته‎ای که گذشت، در مجموع 92 نیروی نظامی و 53 شهروند افغانستان در حملات مختلف جان سپردند.

به گزارش سایت شبکه خبری «دویچه‎وله»، در انفجار صبح دیروز کابل که مقابل دانشگاه این شهر در زمانی که قرار بود آزمون کنکور در این دانشگاه برگزار شود، رخ داد، 8 نفر کشته و 33نفر زخمی شدند. پلیس کابل خبر داد، موفق شده است، بمب دیگری را که در این محل بوده، خنثی کند. طالبان بلافاصله پس از انفجار در بیانیه‎ای تأکید کرد، مسئولیت این حمله برعهده آنها نیست. به این ترتیب گمانه‎زنی‎ها درباره عاملان این حمله، داعش را نشانه رفت.
هرچند طالبان اعلام کرده انفجار مقابل دانشگاه کابل کار آنها نبوده ‎است. اما این گروه روز پنجشنبه مسئولیت حمله‎ای در قندهار را که فرماندهی پلیس این ولایت را هدف گرفته بود، پذیرفت. در این حمله 12 نفر کشته و 90 نفر زخمی شدند. 8 نفر از کشته شدگان و 89 نفر از زخمی‎ها غیر نظامی بودند. این حمله در حالی انجام شد که طالبان 12 روز پیش، پس از مقاومت‎های فراوان سرانجام پای میز مذاکره با دولت افغانستان نشست. این گروه در بیانیه مشترکی که با دولت افغانستان منتشر کرد، متعهد شده‎ بود، حملات علیه غیر نظامیان در بازارها، مراکز تحصیلی و... را متوقف کند. با این حال این گروه در نزدیک به دو هفته گذشته چندان به وعده خود عمل نکرده ‎است و حملات طالبان در سراسر افغانستان همچنان کم و بیش ادامه دارد و در برخی موارد جان شهروندان را نشانه رفته‎ است. بارزترین نمونه عهد شکنی طالبان برای متوقف کردن حملات علیه غیر نظامیان جمعه 12 جولای (21 تیر) در ننگرهار رخ داد. جایی که یک کودک انتحاری کمربند انفجاری خود را در یک مراسم عروسی منفجر کرد و جان 9 نفر را گرفت.
به زعم شماری از ناظران مسائل افغانستان، تداوم حملات طالبان علیه شهروندان نشان دهنده آن است که این گروه قصد دارد با ادامه فشارهای خود بر دولت، دست برتر را در مذاکرات داشته و دولت را در منگنه قرار دهد تا در مذاکرات بعدی به خواسته‎های بیشتری دست یابد. اما برخی ناظران نیز با تأکید بر اینکه حملات طالبان علیه غیرنظامیان افغان در 12 روز گذشته کاهش چشمگیری داشته، تأکید می‎کنند کشتار پراکنده شهروندان افغان به دست نیروهای طالبان، نشان دهنده وجود اختلافات در این گروه است. هرچند هسته مرکزی طالبان و تیم مذاکره کننده آنان وعده صلح می‎دهد اما نیروهایی در بین این گروه وجود دارند که خواهان رسیدن به صلح به این شکل نیستند و بنابراین قصد دارند با حملات خود مسیر مذاکرات صلح را منحرف کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.