اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
نکوداشت فردوس کاویانی با استقبال جمع کثیری از اهالی سینما و تلویزیون برگزار شد

بازیگری که از جان خود مایه می‌گذاشت

بازیگری که از جان خود مایه می‌گذاشت
مریم شهبازی خبرنگار

شامگاه چهارشنبه جمعی از اهالی سینما و تلویزیون برای گرامیداشت فردوس کاویانی گرد هم آمدند؛ برای بزرگداشت هنرمندی که با وجود سال‌ها دوری از عرصه بازیگری بهانه برپایی این مراسم شده بود. در این مراسم حمید جبلی بر تأکید کاویانی بر جدیت و نظم گفت، فاطمه معتمدآریا از حضور بی‌ادعای هنرمندان قدردانی‌ کرد و علیرضا خمسه کاویانی را الگوی خود در کمدی خواند.

افرادی مثل حسن فتحی هم که موفق به شرکت در این مراسم نشده بودند با ارسال پیام تصویری از کاویانی گفتند.
خانه سینما انتهای هفته‌ای که گذشت میزبان مراسمی شد که متفاوت از قدردانی‌هایی که اغلب شاهد برپایی‌شان هستیم بود. صحبت از فردوس کاویانی بود، بازیگری که هنوز هم با «کمال» سریال «همسایه‌ها» در یاد اغلب ایرانی‌ها باقی مانده است. مسعود جعفری جوزانی کارگردانی که بیشترین همکاری را با کاویانی داشته در این مراسم گفت: «برخی بازیگران جسم و جانشان را در اختیار ما می‌گذارند و کاویانی دهه‌هاست که با بهره‌گیری از تجربیات خود برای مسائل زندگی از وجود خود مایه گذاشت تا ما را با مصایب زندگی آشنا کرده و رنج زندگی را کم کند.»
او در بخش دیگری از صحبت‌هایش کاویانی را نمونه بارزی از کسی دانست که برخلاف افراد کم استعدادی که این روزها به زور پول‌های بادآورده مطرح می‌شوند، بی‌ادعا ما را به یک حقیقت رساند که هر کس به مردم مهر بورزد، موفق است.» حمید جبلی از دیگر هنرمندان حاضر در این مراسم گفت: «کاویانی اکنون جایش بسیار خالی است، ما از پند و اندرز چیزی یاد نمی‌گیریم، بلکه از رفتار آدم‌ها چیز یاد می‌گیریم. ما هم از کاویانی نکات زیادی مثل نظم، ادب و احترام آموختیم؛ من برای او سلامتی آرزو می‌کنم.»حسن فتحی که موفق به حضور در این مراسم نشده بود هم در پیامی ویدئویی خاطره‌ای از نخستین آشنایی‌اش با کاویانی گفت و ادامه داد: «هجده ساله بودم که با او آشنا شدم، آن زمان کلاس تئاتر برگزار می‌کرد و تشویق‌ها و دلگرمی‌هایش نقش زیادی در شکل‌گیری سرنوشت فرهنگی و هنری‌ام داشت. ما از او یادگرفتیم که به دور از هیاهو و چشم و هم‌چشمی‌ها به دنبال کشف استعدادهای زندگی مان باشیم.»
بعد از آرزوی فتحی برای بازگشت دوباره کاویانی به دنیای بازیگری و تکثیر امثال او در جهان هنر، علیرضا خمسه هم سخنانش را با اشاره به چهل‌وچهار سال قبل آغاز کرد. زمانی که با کاویانی در انجمن بازیگران سینما آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد او را الگوی خود در کمدی قرار بدهد. خمسه گفت: «فردوس برای من یک کمدین بزرگ بوده و هست. او همزمان هم کمدی را می‌شناسد و هم تراژدی را. من خیلی متأسف شدم که او خیلی سریع با دنیای تصویر قهر کرد. فیلم‌های زیادی بود که می‌توانست کار کند اما کار نکرد چون فکر می‌کرد باید در تئاتر باشد.» فاطمه معتمدآریا هم علاوه بر ابراز خرسندی از استقبال هنرمندان برای حضور دراین مراسم گفت: «از اینکه این تعداد هنرمند در این مراسم شرکت کرده‌اند، هیجان‌زده شده‌ام. دوستان و همکارانی که سالیان سال است نه تنها حامی انجمن بازیگران هستند بلکه اگر زمانی می‌خواستیم از یک همکار قدردانی کنیم، کسی دریغ نکرد و آمدند؛ بدون اینکه بخواهند نمایش دهند چه رنگ لباسی بر تن دارند.» بعد از قرائت متن لوح تقدیر انجمن بازیگران سینمای ایران از سوی معتمدآریا، صدرالدین زاهد از بازیگران قدیمی تئاتر هم کاویانی را بازیگری دانست که از جان مایه می‌گذاشت. او هم برای همکار قدیمی‌اش آرزو کرد تا دوباره بتواند به کار برگردد. هادی مرزبان هم شلوغی مراسم را از محبوبیت کاویانی دانست و گفت آرزو دارد کاویانی در کار بعدی‌اش حضور داشته باشد. مهرانه مهین‌ترابی هم آرزویی مشابه دیگران برای همکار قدیمی‌اش داشت؛ سلامتی و بازگشت دوباره کاویانی به عرصه بازیگری. داریوش مهرجویی هم در قالب یک پیام ویدئویی خطاب به کاویانی گفت: «خوشحالم که با این نکوداشت از تو قدرشناسی می‌کنند که واقعاً لایقش هستی. تو از آن بازیگران زیرپوستی بسیار توانا هستی و من به تو تبریک می‌گویم.»
پایان‌بخش برنامه هم پیامی تصویری از فردوس کاویانی بود که به دلیل شرایط جسمانی و ابتلا به بیماری قادر به حضور در این مراسم نشده بود. او ضمن ابراز خوشحالی از برپایی این مراسم گفت: «حال خوشی ندارم. شرایط به گونه‌ای بوده است که مدت‌هاست نتوانستم کاری داشته باشم. از شما عزیزان که جویای احوال من هستید خیلی ممنونم، شما باعث شادی و انرژی دادن به من می‌شوید.»

کپی