اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

حقه خیره‌کننده

حقه خیره‌کننده
پیتر بردشاو منتقد

بیست‌و‌پنج سال از اکران شاهکار کلاسیک دیزنی، «شیرشاه» می‌گذرد و در این مدت ذره‌ای از محبوبیتش کم نشده است. جز تئاتر نوشته شده توسط جولی تیمور، این اولین باری است که شیرشاه به صحنه بازمی‌گردد، آن هم به‌عنوان یک فیلم لایو اکشن تمام دیجیتال. این فیلم بیشتر به یک حقه دیجیتالی خیره‌کننده می‌ماند اما هرچه از دید بصری ما را شوکه می‌کند، نمی‌تواند آن حس منحصر به‌فرد انیمیشن را داشته باشد.

 داستان باری دیگر در مورد سیمبا، بچه شیری است که در مراسمی توسط پدرش، پادشاه موفاسا به حیوانات به‌عنوان جانشین شاه انتخاب می‌شود. اما عموی خبیث او اسکار، نقشه‌های خبیثانه‌ای می‌چیند و پس از به موفقیت رسیدن‌شان، سیمبا را تبعید می‌کند. اکنون سیمبای بزرگسال باید همراه نالا، عشق زندگی‌اش جایگاه واقعی خود را به‌عنوان پادشاه به دست آورد.
 
وفادار به نسخه کلاسیک
این فیلم عملاً بازسازی صحنه به صحنه انیمیشن است و برخی به شکل ناجوانمردانه‌ای تصاویری از این دو را کنار هم قرار داده‌اند. آیا آنها نمی‌دانند جان فاورو همه این فیلم را نیز با انیمیشن ساخته و نیامده حیوانات واقعی را مجبور کند صحنه‌های انیمیشن را تکرار کنند؟ البته شاید نتوان از برخی جنبه‌ها سرزنش‌شان کرد.
اضافه شدن نیم ساعت به زمان فیلم باعث شده هر بخش روایی تا جای ممکن بسط پیدا کند و در این میان روی دیگری از روابط موفاسا، سارابی و اسکار را می‌بینیم. برخی از آهنگ‌های کلاسیک هم حذف شده‌اند. به‌طور کلی، شیرشاه جدید بسیار به نسخه اصلی وفادار مانده و از این نظر اثری دیدنی و لذت‌بخش است. اما حس سادگی و رنگارنگی تصاویری که با دست کشیده شدند، این‌جا ناپدید شده. چرخه زندگی تجاری، باعث ساخت فیلمی تمام دیجیتال شده که با نسخه اصلی مو نمی‌زند. هر چند آن را شایسته تعظیم نمی‌دانم اما باید به ساخت این فیلم سرگرم‌کننده زیبا احترام گذاشت.
 
The Lion King 
 کارگردان: جان فاورو
 صداپیشگان: سث روگن،
بیانسه، دانلد گلاور، جیمز ارل جونز
 ژانر: درام، ماجراجویانه
 محصول 2019 امریکا

 

کپی