اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
معاون وزیر ارتباطات:

سازمان فناوری اطلاعات متولی شبکه علمی کشور نیست

سازمان فناوری اطلاعات متولی شبکه علمی کشور نیست

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: موضع وزارت علوم درباره پروژه شبکه علمی کشور شفاف نیست و باید تصمیم‌گیری جدی برای ادامه اجرای این پروژه داشته باشد.

امیر ناظمی در مورد چرایی اجرا نشدن شبکه علمی در کشور به عنوان یکی از پروژه‌های ذیل شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: متولی شبکه علمی کشور هیچ گاه سازمان فناوری اطلاعات نبوده و پروانه بهره‌برداری از این شبکه توسط سازمان تنظیم مقررات به سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی سپرده شده است و همچنان نیز مجوز ارائه این خدمت در اختیار سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: آن زمان که سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی پروانه بهره‌برداری از شبکه علمی کشور را در اختیار گرفت، مقرر شد تا اپراتوری تأسیس شود تا این پروژه را اجرایی کند که سازمان فناوری اطلاعات ایران در این اپراتور سهامدار حداقلی است.
معاون وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه موضع وزارت علوم درباره شبکه علمی کشور شفاف نیست، ادامه داد: برای ما موضع وزارت علوم به عنوان متولی پروژه شبکه علمی در مورد ادامه این پروژه شفاف و واضح نیست و نظرمان این است که اگر وزارت علوم قصد ادامه فعالیت در این پروژه را دارد، اعلام کند و اگر قصد دارد آن را متوقف کند، این تصمیم را اجرایی کند.
ناظمی گفت: شبکه علمی کشور در ذیل شبکه ملی اطلاعات آمده و وزارت ارتباطات بر آن نظارت دارد اما هم اکنون دلیل عدم اجرا نشدن این شبکه به نحوه اجرا بازمی گردد.
وی در مورد پیگیری عدم راه‌اندازی شبکه علمی کشور گفت: ما حداقل در چهار ماه اخیر با وزارت علوم و اپراتور اجرای این پروژه  بیش از 6 جلسه داشته‌ایم و معتقدیم که وزارت علوم باید تصمیم‌گیری جدی و شفافی در مورد این پروژه داشته باشد.

/مهر

کپی