اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

هنوز پولی به ویلموتس نداده‌ایم اما به قراردادش پایبند است

تاج: اگر ترامپ به فیفا گفته باشد پول ما را ندهد، کار سخیفی انجام داده است

تاج: اگر ترامپ به فیفا گفته باشد پول ما را ندهد، کار سخیفی انجام داده است

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرد که هنوز از سوی این فدراسیون مبلغی به مارک ویلموتس پرداخت نشده، اما سرمربی بلژیکی تیم ملی فوتبال کشورمان به قراردادش پایبند است.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال درباره حضورش در مراسم قرعه‌کشی مرحله دوم انتخابی جام جهانی 2022 قطر در منطقه آسیا اظهار داشت: قرعه‌کشی روز چهارشنبه انجام شد و من امروز صبح به تهران رسیدم. روز گذشته هم جلسه‌ای در AFC داشتیم.
وی در مورد گروه ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 گفت: به نظرم قرعه‌کشی برای ما می‌توانست مانند گروه A آسان‌تر یا مثل گروه D سخت‌تر از این باشد. به‌هرحال فوتبال ما به همراه کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و... جزو قدرت‌های برتر بوده و فوتبال ما هم آقای آسیاست.
رئیس فدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به صحبت‌های دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا در مراسم قرعه‌کشی،‌ خاطرنشان کرد: آقای جان (دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا) در این مراسم اعلام کرد که قرار است این بار مقدماتی جام ملت‌های آسیا و مقدماتی جام جهانی به شکل متفاوتی برگزار شوند. البته این مسابقات زیر نظر فیفاست که نایب رئیس فیفا نیز در مراسم قرعه‌کشی آن حضور داشت. علاوه بر آن رؤسای فدراسیون‌ها و سرمربی تیم‌های آسیایی در این قرعه‌کشی شرکت داشتند.
تاج درباره حریفان ایران در مقدماتی جام جهانی 2022 اظهار داشت: در بازی نخست باید به خارج از ایران برویم. ما با هنگ‌کنگ بازی داریم که تا به حال چهار بار با آنها بازی کرده‌ایم و همیشه پیروز بوده‌ایم. با کامبوج هم دو بار بازی کردیم که آنها را شکست داده‌ایم. کمی با عراق مشکل داشتیم که چهار بار مقابل آنها شکست خورده‌ایم، اما هفت بار هم عراقی‌ها را شکست داده‌ایم و بیشتر با آنها مساوی کرده‌ایم. بحرین هم حریف سر سختی است، اما به‌هر حال سطح فنی ما تفاوت دارد. ما ایران هستیم.
وی در واکنش به این مسئله که هشت تیم سرگروه و چهار تیم برتر دوم به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی صعود می‌کنند، تصریح کرد: ما باید به عنوان تیم اول صعود کنیم و اینکه در رتبه نخست رنکینگ آسیا هستیم، باید خودمان را نشان بدهیم. با این حال شرایط ما سخت است و دیروز هم درباره مشکلات مالی در AFC جلساتی را داشتیم. ما به لحاظ مالی شاید سخت‌ترین شرایط را داریم، اما به لحاظ فنی و قدرت فوتبال، برترین هستیم.
رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه فدراسیون درخواست 10 میلیون دلار از بانک مرکزی داشته است، اظهار داشت: فوتبال به هر جهت مورد علاقه همه‌ی مردم و فراگیر و گسترده است. اینکه مردم همه فوتبال را دوست دارند، به دو دلیل است. اول اینکه هر کسی می‌تواند درباره فوتبال اظهارنظر کند و می‌بینیم که افراد مخالف و موافق درباره فوتبال صحبت می‌کنند. از طرفی فوتبال جای شایسته‌ترین‌ها از همه جای کشور است و سرمربی تیم ملی شایسته‌ترین‌ها را از همه جا دعوت می‌کند. وقتی هم تیم ملی به جام جهانی برود، از همه جای کشور بیرون می‌ریزند و خوشحال می‌شوند.
تاج ادامه داد: ما 10 میلیون دلار از فیفا طلب داریم، اما نمی‌توانیم این مبلغ را بگیریم. راه‌های مختلف را هم رفته‌ایم و حتی با خانم فاطما سامورا، دبیرکل فیفا که صحبت کردیم، او آخرین بار به ما گفت هیچ بانکی را نتوانستند متقاعد کنند تا پول ما را واریز کند. بابت مالیات‌های سازمان لیگ هم حساب‌های ما را بسته‌اند. از وقتی ما به فدراسیون فوتبال آمده‌ایم اظهارنامه مالیاتی می‌دهیم، اما بسته شدن حساب‌های ما مشکلی بوده که از قبل رخ داده است. ما حتی باشگاه‌ها را هم مجبور کرده‌ایم در بحث مالیات‌ها اظهارنامه داشته باشند. اینجا از وزارت ورزش و جوانان می‌خواهیم حداقل وارد شده تا مشکلات داخلی برطرف شود. از طرف ما برای بسیاری از کارها به ارز نیاز داریم که از بانک مرکزی مبلغی را درخواست کردیم و به جای آن ما حواله پولی که از فیفا می‌خواهیم را به دولت می‌دهیم تا هر وقت توانستند، پول را بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: پولی که در AFC داشتیم را با کمک خانم افخم، سفیر کشورمان در مالزی دریافت کردیم و روز گذشته هم جلسه دیگری با خانم افخم داشتیم که واقعاً به ما کمک کرد. راهی که اکنون پیشنهاد داده‌ایم، این است که پول‌مان از فیفا به AFC واریز شود و ما بتوانیم پول‌مان را از AFC دریافت کنیم. فوتبال از سیاست جداست و حتی این مسئله در اساسنامه فیفا نیز وجود دارد. همه باید از فوتبال لذت ببرند و بازی جوانمردانه که شعار فیفاست، نباید توسط هیچ کشوری نقض شود. ما اکنون حق پخش نداریم، از فیفا و AFC هم نمی‌توانیم پول بگیریم و واقعاً شرایط‌مان سخت است.
رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به این مسئله که آیا صحت دارد ترامپ به فیفا اعلام کرده نباید پول ایران را به حساب فدراسیون فوتبال واریز کنند، گفت: کار ما بسیار سخت است. البته اگر چنین چیزی باشد، ادعای سخیفی از سوی ترامپ صورت گرفته است و فیفا نباید بپذیرد و اگر بپذیرد که دیگر فیفا نیست. آنها مستقل هستند و خود اینفانتینو گفت تمام تلاشم را می‌کنم تا مشکل مالی شما را حل کنم. اکنون برای ساختمان فدراسیون فوتبال به ما دو میلیون دلار اختصاص داده‌اند که اگر این پول می‌آمد و ساختمان‌های فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را جابه‌جا می‌کردیم، مشکلات زیادی حل می‌شد. از طرفی اکنون پیش‌قرارداد ویلموتس را باید پرداخت کنیم و هنوز مشکل داریم.
تاج در واکنش به این مسئله که آیا فدراسیون هنوز به کی‌روش بدهی دارد، گفت: پول کی‌روش را دادیم و شکایتی هم بود که از قبل انجام شده است و ما هم از او شکایت داشته‌ایم که باید رسیدگی شود. با این حال این نکته را هم بگویم که من نوع قراردادمان با ویلموتس را خیلی می‌پسندم. او هم مربی خوبی است و با اینکه هنوز به او پولی پرداخت نکرده‌ایم، اما او به قراردادش متعهد است.
وی با اشاره به جلساتش با رئیس بخش مالی AFC گفت: او با اینکه جلسه داشت، با من جلسه گذاشت و سه راه‌حل برای او مطرح کردم. گفتیم حداقل مشکل باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و ذوب‌آهن را حل کنیم، چون این باشگاه‌ها هم مشکل دارند و از AFC طلبکار هستند. ما حدود 22 نامه برای استقلال به فیفا فرستادیم. فتحی و خطیر (مدیرعامل و معاون ورزشی باشگاه استقلال) گفتند راه‌حل‌هایی داریم که گفتیم اگر می‌توانید، بدهی‌های ما را هم وصول کنید. آنجا باشگاه‌ها را NGO می‌بینند و فدراسیون فوتبال را یک حاکمیت.
رئیس فدراسیون فوتبال، خبر حل مشکل باشگاه استقلال را خوشحال‌کننده خواند و تصریح کرد: اگر از استقلال شش امتیاز کسر می‌شد، خیلی بد می‌شد. استقلال هم در این بخش مشکل دارد، هم برای صدور مجوز حرفه‌ای AFC که این به حدود دو ماه دیگر برمی‌گردد. دادگاه CAS پذیرفته که این پول (بدهی پروپیچ) موجود هست و این پول را به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند پرداخت کنند. خطیر و همکارانش این موضوع را دنبال کردند. نامه‌ای آمد که خیلی خوب و امیدوارکننده بود و دیگر امتیازی از استقلال کسر نمی‌شود.
تاج در مورد نمایندگان ایران حاضر در لیگ قهرمانان آسیا خاطرنشان کرد. دو سهمیه پلی‌آف و دو سهمیه مستقیم داریم. ما یک کمیته استیناف و یک کمیته بدوی درست کردیم. پیش‌تر افرادی چون آقایان وایت و سوزوکی برای بررسی وضعیت باشگاه‌ها به ایران می‌آمدند که AFC این مسئولیت را به فدراسیون‌ها واگذار کرده است. به فدراسیون‌های فوتبال مجوز داده شده است که هیئت بدوی ایجاد و باشگاه‌ها را ممیزی کنند.
وی ادامه داد: اگر کمیته بدوی شرایط حضور باشگاه‌ها در لیگ قهرمانان آسیا را رد کرد، این پرونده به کمیته استیناف می‌رود. آقایان مصطفوی،‌ اولیایی و گرشاسبی در کمیته استیناف حضور دارند و در کمیته بدوی هم افرادی چون سعید عباسی و حسنی هستند. این افراد نباید عضور فدراسیون فوتبال باشند. پس از این مرحله، AFC همه‌ی باشگاه‌ها را ممیزی می‌کند تا کسی از این باشگاه‌ها شاکی نباشد و باشگاهی مشکل مالیاتی نداشته باشد. تیم‌ها اگر این شرایط را داشته باشند، می‌توانند به لیگ قهرمانان آسیا بروند.
رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است که هزینه بازی در زمین بی‌طرف مقابل تیم‌های عربستانی بر عهده این تیم‌ها باشد، اظهار داشت: داریم چنین کاری می‌کنیم. من عضو کمیته مسابقات فیفا هستم که نمی‌توانم عضو کمیته مسابقات AFC باشم. نکته مهم این است که عربستان در کمیته امنیت به خاطر اتفاقات سفارت این کشور، برای ما یک پرونده امنیتی باز کرد. پرونده عربستان و قطر سیاسی بود که AFC این پرونده سیاسی را رد کرد.
«تأکید ما بر رفع مشکل ورزشگاه‌های تیم‌های لیگ برتری بحث امنیتی است.»، تاج ضمن بیان این جمله گفت: عربستان الان کرسی ندارد و دو تیمش حذف شده‌اند. کمیته امنیت، مستقل از AFC و کمیته مسابقات است و کمیته امنیت باید امنیت ایران را تأیید کند که هنوز نتوانستیم این ماجرا را حل کنیم. این به روابط بین کشورها بازمی‌گردد که دستان فدراسیون فوتبال به تنهایی در این موضوع بسته است.
وی درباره وضعیت استقلال و اینکه گفته می‌شود پول پروپیچ پرداخت شده است و دیگر باشگاه استقلال خطری برای محرومیت از سوی فیفا احساس نمی‌کند, اظهار داشت: الان باید از به وجود آمدن این شرایط بترسیم, چرا که قبلاً برای پرسپولیس این اتفاقات رخ داده بود. فدراسیون برای مشکل استقلال 23 نامه به فیفا ارسال کرد و البته استقلالی‌ها نیز خوب کار کردند توانستند مسئله را حل کنند, البته من خودم هنوز نامه برطرف شدن مشکل پروپیچ را ندیده‌ام، اما کمیته بین‌الملل فدراسیون گفت که دیروز این نامه آمده است. این کار خوبی بود که صورت گرفت, چون برای پرداخت مطالبات این بازیکن پولی جا‌به‌جا نمی‌شود و فقط پول باشگاه استقلال در فیفا انتقال داده می‌شود.
تاج درباره وضعیت تیم فوتبال امید و اینکه آیا این تیم می‌تواند با فرهاد مجیدی بعد از سال‌ها موفق به راهیابی به المپیک شود, خاطرنشان کرد: شرایط تیم امید را خیلی خوب می‌بینم. فرهاد مجیدی مربی خوبی است که الان 43 سال دارد و خیلی هم آن‌طور که گفته می‌شود جوان نیست! الان ویلموتس 49 ساله است و براین اساس سن فرهاد خیلی هم کم نیست. به نظر من فرهاد مجیدی انتخاب خوبی برای تیم امید بود و ویلموتس هم به دقت روی کار این تیم نظارت دارد و انجام بازی دوستانه بین تیم ملی و تیم امید نیز بیشتر برای شناخت بیشتر از تیم امید بوده است، چراکه تیم امید به‌هرحال پشتوانه تیم ملی است.
وی با اشاره به حضور ویلموتس در تیم ملی افزود: نگاه ویلموتس نسبت به کی‌روش متفاوت‌تر است, او در یک جلسه که همه سرمربی‌ها حضور داشتند, صحبت کرد و رویه‌ها را شرح داد. همه باید با یک تاکتیک کار کنیم و یک رویه را داشته باشیم. قرار است از تیم نوجوانان گرفته تا تیم ملی بزرگسالان یک رویه را در پیش بگیرند، چراکه این تیم‌ها پشتوانه هم هستند. دیدید که فرهاد مجیدی هم گفت مهم نیست که چند گل می‌خوریم, مهم این است که دو برابر گل خورده، گل بزیم.


 

کپی
<