اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

آیت الله سیدعلیرضا حائری درگذشت

آیت الله سیدعلیرضا حائری درگذشت

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا حائری، رئیس مؤسسه دائره‌المعارف فقه اسلامی که به دلیل عارضه مغزی در بیمارستان بستری شده بود، صبح امروز (پنجشنبه ۲۷ تیر) بدرود حیات گفت.

آیت الله سیدعلیرضا حائری، مدیر موسسه دائره‌المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت (ع) که از سه روز قبل به دلیل سکته مغزی در بیمارستان ولیعصر (عج) قم بستری شده بود، صبح امروز (پنجشنبه ۲۷ تیر)، به دیار حق شتافت.

حجت‌الاسلام و المسلمین حائری از اردیبهشت ۹۸ با حکم رهبر معظم انقلاب، عهده‌دار مسئولیت مؤسسه دائره‌المعارف فقه اسلامی شده بود.

جامعه مدرسین ارتحال آیت‌الله حائری را تسلیت گفت

 جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیامی ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله حاج سید علیرضا حائری مدیر «بنیاد دایرة‌المعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت (ع)» آورده است: این عالم سالها در عرصه تحقیق و تدریس در زمینه علوم اسلامی و فقه اهل‌بیت، عمر گرامی خود را صرف کرد.

در این پیام که نسخه‌ای از آن روز پنجشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت آمده است: خبر ارتحال عالم متعهد و محقق اندیشمند، حضرت آیت‌الله حاج سید علیرضا حائری (رحمة الله علیه)، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مدیر موسسه دایرة‌المعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت (ع) موجب تألم و تأثر گردید.

پیام ادامه یافته است: این استاد محقق و دانشمند از شاگردان برجسته و ممتاز فقیه متفکر شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر (ره) بودند و سالها در عرصه تحقیق و تدریس در زمینه علوم اسلامی و فقه اهل‌بیت، عمر گرامی خود را صرف کرده و همچنین همکاری و مشارکتی فعال در تدوین اثر برجسته دائرة‌المعارف فقه اسلامی داشته‌اند که گویای عمق فکری و منزلت علمی وافر آن مرحوم بود.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این پیام، رحلت این عالم محقق را به محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم (عج)، رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت‌برکاتهم»، حوزه‌های علمیه، و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده، برای آن فقید سعید رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسالت کرده است.

مرحوم آیت‌الله حائری در تربیت شاگرد توفیق برجسته‌ای پیدا کرد

مدیر حوزه‌های علمیه نیز در پیامی آورده است: ارتحال عالم جلیل‌القدر و مجاهد عظیم‌الشأن حضرت آیت‌الله حاج سید علیرضا حائری (طاب ثراه) را به محضر حضرت ولی‌عصر (ارواحنافداه)، رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی)، مراجع عظام (دامت‌برکاتهم) و حوزه‌های علمیه به‌ویژه حوزه‌های قم و نجف، مؤسسه دائرة‌المعارف فقه اهل‌بیت (ع) و به‌ویژه بیت شریف و بازماندگان ارجمند آن مرحوم، تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

آیت‌الله علیرضا اعرافی اضافه کرده است: این فقید گران‌قدر در حوزه نجف اشرف در محضر استادان بزرگ و مراجع عظام به‌ویژه مجاهد شهید آیت‌الله‌العظمی سید محمدباقر صدر (ره) به درجات عالی رسید و آنگاه با هجرت به قم در مسند تدریس و تربیت شاگردان شایسته توفیقات بزرگ و برجسته‌ای مشمول حالشان گشت.

پیام ادامه یافته است: از خداوند منان برای این عالم وارسته رحمت واسعه الهی و برای بیت محترمشان، شاگردان و ارادتمندان ایشان صبر توأم با اجر مسالت می‌نمایم.

آیت‌الله سید علیرضا حائری، مدیر موسسه دائرة‌المعارف فقه اسلامی درپی سکته مغزی در بیمارستان ولی‌عصر (عج) قم بستری بود که امروز دارفانی را وداع گفت.

کپی