اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

دوبله حوصله می‌خواهد

دوبله حوصله می‌خواهد
زهره شکوفنده دوبلور

دوبله ایران همیشه به‌عنوان دوبله‌ای خاص شناخته می‌شد اما این روزها گروه‌های کوچک و بزرگی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های پخش فیلم و سریال کار دوبله را انجام می‌دهند که به نظر اهالی این هنر این کار خالی از اشکال نیست.

من سال گذشته پنج قسمت از فصل اول سریال «به سول زنگ بزن» را کار کردم و بعد به دلایلی کار متوقف شد. چند روز پیش در یکی از شبکه‌های اینترنتی مجاز پخش فیلم و سریال، تبلیغ فصل سوم این سریال را به‌صورت دوبله شده دیدم. کنجکاو شدم تا ببینم چه کسی آن را دوبله کرده اما وقتی بخشی از سریال را دیدم هیچ کدام از صداها و دوبلورها را نشناختم. تعداد کسانی که به این شکل کار دوبله انجام می‌دهند بسیار زیاد شده و کار ما اکنون تقریباً به شکل ماشینی شده و هر کسی سریع‌تر کاری را دوبله کند گفته می‌شود هنرمندتر است. این باعث می‌شود کیفیت کار ما پایین بیاید و افرادی که تجربه و توانایی کافی ندارند جرأت کنند کنار ما کار کنند. اگر ما با دقت انجام بدهیم و دوبله خوب داشته باشیم این کارها مورد توجه قرار نمی‌گیرد. ما کمتر کار می‌کنیم و از طرف دیگر در این دوره آن صداهای خاص جذاب گذشته را نداریم. همین‌ها باعث شده که برای مردم دیگر خیلی فرق نکند فیلم و سریالی که می‌بینند دوبله ما باشد یا این گروه‌های جدید.
سال‌ها پیش که یک گروه دوبله زیرزمینی کارش را آغاز کرد، نظر محمود قنبری این بود که بهترین‌های این گروه را انتخاب و عضو انجمن کنیم اما با این تصمیم مخالفت شد و الان آن یک گروه تبدیل به 15، 16 گروه شده که کار می‌کنند. هر کسی یک اتاق پیدا می‌کند و دستگاه می‌گذارد و شروع می‌کند به دوبله فیلم‌ها و سریال‌های روز دنیا.
صدا و سیما سال‌هاست خودش کار جذب و انتخاب گوینده را انجام می‌دهد. دو دوره این کار انجام و 52 نفر انتخاب شدند که خوب بودند اما باید با این افراد کار شود. اما آنها بدون تمرین و کار مستمر از نقش‌های کوچک تا بزرگ، رادیو و...می‌گویند و می‌روند. به نظر من کارشان بد نیست و بعضی‌هایشان خیلی خوبند اما باید با آنها کار شود که یاد بگیرند چطور گویندگی کنند و هر کدام در جایگاه خودشان قرار بگیرند. واقعیت این است که الان حوصله همه کم است در صورتی که دوبله حوصله زیاد، تمرین و کار می‌خواهد.

کپی