اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

دور دور «اون» با مرسدس بنزهای لوکس آلمانی

دور دور «اون» با مرسدس بنزهای لوکس آلمانی
لاله مهرزاد

14 ژوئن 2018 کشتی حامل دو مرسدس بنز میباخ کلاس اس 600 بندر روتردام در یکی از شمالی‎ترین نقاط هلند را ترک کرد تا محموله خود را 31 ژانویه 2019 پس از سفری طولانی بر اقیانوس‎ها و گذر از آبهای 6 کشور به بندر «ناخودکا» در روسیه برساند. اما «ناخودکا» مقصد نهایی این مرسدس بنزهای جذاب که چشم هر بیننده‎ای را خیره می‎کنند، نبود. در این بندرگاه روسی، جت‎هایی با پرچم کره‌شمالی منتظر بودند تا این مرسدس بنزها را به پیونگ یانگ برسانند.

جایی که قرار بود این خودروها زیر پای کیم جونگ اون قرار گیرند تا او در دیدارهای رسمی خود با ترامپ و شی و پوتین، آنها را به نمایش درآورد.
این دو مرسدس بنز که ارزش هر کدام از آنها به 500 هزار تا یک میلیون و 600 هزار دلار می‎رسد، تنها کالاهای لوکسی نیستند که با وجود تحریم‎های امریکا علیه کره شمالی، از اروپا به دست نخبگان سیاسی پیونگ‎یانگ می‎رسند. تحقیقاتی که مرکز مطالعات دفاعی پیشرفته انجام داده و نتیجه آن را در اختیار روزنامه نیویورک تایمز گذاشته‎است، نشان می‎دهد فرآیند انتقال این دست کالاها بسیار دشوار و سری است. برای نمونه کشتی حامل دو خودرو مرسدس بنز میباخ کلاس اس 600 ابتدا از روتردام به مقصد بندر دالیان در چین حرکت می‎کند و پس از 41 روز به این بندر می‎رسد. این کشتی سپس محموله خود را به کشتی دیگری منتقل می‎کند. کشتی دوم خودروها را به اوساکا در ژاپن می‎برد و در اینجا کشتی سوم وارد عمل می‎شود و خودروها را به بوسان در کره جنوبی می‎رساند و تحویل کشتی چهارم می‎دهد تا محموله را به بندر «ناخودکا» در روسیه ببرد. و پس از آن جت‎های «ایلوشن 76» کره‌شمالی به سفر دریایی خودروها خاتمه می‎دهند و آنها را با استفاده از خط هوایی که بین دو کشور روسیه و کره‌شمالی برقرار است به دست صاحب آنها یعنی کیم جونگ اون می‎رسانند. شرکت سازنده این خودروها هنوز هم تأکید می‌کند که نمی‎دانسته قرار است خودروهایش در اختیار رهبر کره‌شمالی قرار گیرند و ناخواسته تحریم‎های امریکا را نقض کرده‎ است؛ تحریم‎هایی که دولت جورج بوش پسر در سال 2006 برای کره‌شمالی وضع کرد، به‌طور خاص کالاهای لوکس را هدف قرار داده‎است. اجرای این بخش از تحریم‎های کره‌شمالی تا سال 2015 به‌طور کامل انجام می‎شد اما آمارها نشان می‎دهد از سال 2015 تا سال 2017 حدود 90 کشور جهان با نادیده گرفتن این تحریم‎ها اقدام به صادرات کالاهای لوکس به پیونگ یانگ کرده‎اند. برخی از این کشورها مثل چین و روسیه عضو شورای امنیت و برخی دیگر مثل ژاپن و کره‎جنوبی از متحدان امریکا هستند.
البته اهمیت ورود مرسدس بنزهایی که ذکر آنها رفت، تنها به این خلاصه نمی‎شود که کره‎شمالی توانسته به طرزی اسرارآمیز اقدام به خرید کالاهای لوکس کند. اهمیت اصلی ورود بنزهای «گارد زره‎پوش» به کره‎شمالی در این نکته نهفته است که این بنزها از فناوری پیشرفته بهره‎مند هستند و دانشمندان هسته‎ای کره‌شمالی می‎توانند با استفاده از آنها توان موشکی و هسته‎ای خود را ارتقا بخشند.

کپی