اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
مجلس نمایندگان به اظهارات نژادپرستانه رئیس جمهوری امریکا واکنش نشان داد

قطعنامه علیه ترامپ

قطعنامه علیه ترامپ
ندا آکیش خبرنگار

در مجلس نمایندگان امریکا علیه رئیس جمهوری این کشور قطعنامه‌ای با 240 رأی موافق و 187 رأی مخالف صادر می‌شود؛ اتفاقی که دست کم در بیش از 100 سال اخیر در این کشور سابقه نداشته و می‌توان آن را به فهرست «نخستین»‌های دونالد ترامپ افزود. البته نزاع حزبی‌ای که روز سه‌شنبه در کپیتال هیل بین نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بر سر این قطعنامه به راه افتاد نیز در تاریخ اخیر امریکا بی‌سابقه بود.

به‌گزارش نیویورک تایمز، روز سه‌شنبه به وقت واشنگتن در مجلس نمایندگان امریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای نمادین به رأی گذاشته شد که علیه حمله لفظی و نژادپرستانه رئیس جمهوری امریکا به 4 نماینده زن مسلمان و رنگین پوست بود. این قطعنامه غیرالزام آور و سمبلیک با رأی موافق 235 نماینده دموکرات، 4 نماینده جمهوریخواه و یک نماینده مستقل در مقابل رأی مخالف 187 نماینده جمهوریخواه تصویب شد اما نزاعی که قبل از رأی‌گیری درباره آن؛ بین نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات درگرفت؛ بسیار مورد توجه ناظران و رسانه‌ها قرار گرفت. شبکه خبری سی‌ان‌ان امریکا در تحلیلی درباره این بحث و جدل‌ها نوشت، بالاخره ترامپ موفق شد با یک دیوانگی در وسط تابستان، واشنگتن را بشکند. موج دیوانگی‌ای که او با انتشار توئیت‌های نژادپرستانه از کاخ سفید به راه انداخت به کپیتال هیل رسید.
جنگ همرزم لوترکینگ با ترامپ نژادپرست
پیش از رأی گیری، برخی از نمایندگان دموکرات از جمله جان لوئیس، نماینده رنگین پوست 79 ساله و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا هم دموکرات‌ها و هم جمهوریخواهان را دعوت کردند که به این قطعنامه رأی موافق دهند. پلوسی گفت: «تک تک اعضای این مجلس اعم از دموکرات و جمهوریخواه باید در محکوم کردن توئیت‌های نژادپرستانه رئیس جمهوری به ما بپیوندند. اگر کسی کمتر از این کار را بکند منکر ارزش‌های ما خواهد بود و به قسمی که به‌عنوان نماینده خورده تا از مردم امریکا دفاع کند؛ پایبند نخواهد بود». لوئیس 79 ساله هم که در دهه 1960 در کنار مارتین لوترکینگ در تظاهرات‌های حمایت از حقوق رنگین پوست‌ها شرکت می‌کرد، گفت: جهان دارد نگاه می‌کند. جهانیان شوکه شده‌اند زیرا به نظر می‌رسد ما راه خود را به‌عنوان یک ملت گم کرده‌ایم. نژادپرستی هیچ جایی در سطوح عالی دولت ما ندارد.
این سخنان لوئیس و پلوسی با واکنش تند داگ کولینز، نماینده ارشد جمهوریخواه که عضو کمیته حقوقی مجلس نمایندگان است مواجه شد و او و دیگر نمایندگان جمهوریخواه در دفاع از ترامپ کوشیدند با توسل به تاکتیک‌های حقوقی مانع تصویب قطعنامه شوند. کولینز خطاب به پلوسی گفت، دموکرات‌ها با تحریک کردن نمایندگان رأی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهند و این کار خلاف قانون است.
حمایت بی‌چون و چرا
کوین مک کارتی، رهبر فراکسیون جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان امریکا نیز به صراحت از مواضع ترامپ دفاع کرده و توئیت‌های وی را عاری از نشانه‌های نژادپرستانه توصیف کرد.
برخی دیگر از نمایندگان جمهوریخواه نیز مانند مک کارتی از اساس اتهام نژادپرست بودن ترامپ را رد کردند همان کاری که ترامپ هم چند ساعت قبل از جلسه روز سه‌شنبه مجلس نمایندگان انجام داد و در یک پیام توئیتری نوشت: در وجودم حتی به اندازه یک استخوان هم نژادپرستی نیست. البته «اوکاسیا کورتز»، یکی از 4 زن دموکرات که ترامپ به آنها گفته بود به کشور خودشان برگردند، در واکنش به این توئیت نوشت: بله او یک استخوان نژادپرست ندارد اما یک مغز و یک قلب نژادپرست دارد.
روز سه‌شنبه وقتی نمایندگان جمهوریخواه پلوسی را با تاکتیک‌های حقوقی به چالش می‌کشیدند، امانوئل کلیاور نماینده دموکرات عصبانی شد و با خشم گفت: من این صندلی را ترک می‌کنم.
به عقیده تحلیلگر سی‌ان‌ان، باور برخی از صحنه‌هایی که روز سه‌شنبه در مجلس نمایندگان امریکا رخ داد برای بسیاری از ناظران سخت بود زیرا در بطن این صحنه‌ها نفرت‌های نهفته و مسمومیتی که فقط سیاست‌های نژادپرستانه می‌تواند به وجود آورد دیده می‌شد. این همان چیزی است که ریاست جمهوری ترامپ برای امریکا به ارمغان آورده است.
دفاع اجباری
جالب آنکه علاوه بر 4 نماینده جمهوریخواه که علیه ترامپ رأی دادند، در میان جمهوریخواهان افرادی بودند که دل خوشی از رئیس جمهوری نداشتند اما به خاطر منافع حزبی سکوت کردند. برخی از این نمایندگان به شرط ناشناس ماندن به نیویورک تایمز گفتند، توئیت‌های اخیر ترامپ نژادپرستانه بوده و آنها را هم ناراحت کرده است.
آنها همچنین گفتند از اینکه مجبور شدند خانم پلوسی را به چالش بکشند هم عصبانی هستند اما چاره‌ای نداشتند. دو نفر از این جمهوریخواهان این اقدام حمایتی حزب جمهوریخواه را اینگونه توصیف کردند، آنها نمایندگان میانه رو را «قربانی کردند.» یکی از نمایندگان جمهوریخواه هم از اینکه وقت مجلس صرف صحبت کردن درباره ترامپ شده خشمگین بود و گفت: یک هفته دیگر هم با بحث کردن درباره حرف‌های او [ترامپ] هدر رفت.»
پیروزی در 2020 با نمایش نژادپرستی
اگرچه بسیاری از تحلیلگران بر این باورند، ترامپ از روی عمد و آگاهانه و با اهداف انتخاباتی درصدد دو قطبی کردن جامعه امریکا است و می‌خواهد مانند سال 2016 با انجام اقدام‌های تحریک‌آمیز اینچنینی و شعارهای انتخاباتی افراطی نتیجه انتخابات را به سود خود کند اما نگرانی‌ها از اینکه جامعه چند ملیتی امریکا که اساس آن را مهاجران تشکیل می‌دهند به بیماری خشونت و نفرت مبتلا شود هر روز بیشتر می‌شود.
به عقیده برخی از تحلیلگران، ترامپ که خود از مادری مهاجر‌زاده شده و دو نفر از همسرانش از جمله ملانیا، بانوی اول مهاجر هستند شاید به قول برخی جمهوریخواهان تا این اندازه هم نژادپرست نباشد اما منافع کوتاه مدت او دست کم تا پیروزی در انتخابات 2020 اینگونه ایجاب می‌کند که خود را یک ناسیونالیست افراطی نشان دهد و اتهام نژادپرست بودن را به جان بخرد.

کپی