اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مازندران مطرح کرد

بازسازی راه‌های سیلزده مازندران در انتظار اعتبار

بازسازی راه‌های سیلزده مازندران در انتظار اعتبار
سهیلا یادگاری خبرنگار

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مازندران با اشاره به خسارت 296 میلیارد تومانی سیل به راه‌های استان گفت: بازسازی و تجهیز تمامی مسیرهای خسارت دیده در انتظار تخصیص اعتبارات است. عباسعلی نجفی افزود: در استان مازندران سیل در سه مرحله به وقوع پیوست و به 2126 کیلومتر از راه‌های شهری و روستایی استان خسارت وارد کرد ودر 796 نقطه از راه‌ها لغزش و رانش اتفاق افتاده که عمده آن مربوط به محورهای فرعی و روستایی بود.

به گفته نجفی در سیل مازندران چندین پل بزرگ هم آسیب دید اما با انجام عملیات اولیه، با توجه به سفرهای نوروزی و تردد بالا در مازندران راه های استان عملیاتی شد. بارش‌ها به حدود 40 دهنه پل بزرگ و کوچک حاشیه رودخانه‌ها خسارت زد به طوری که 12 دهنه پل تخریب شد. براساس این گزارش 6 دهنه پل روی رودخانه‌های استان مازندران براثر سیل مخرب هفته گذشته از جا کنده شد و هیچ آثاری از آنها بر جای نمانده است. نجفی خاطرنشان کرد: سیل به راه‌های استان مازندران درمجموع 296 میلیارد تومان خسارت وارد کرد که 18 میلیارد تومان مربوط به خسارت تأسیسات و تجهیزات، 46 میلیارد تومان خسارت ابنیه و مابقی هم خسارت به جسم راه بود.
اعتبارات تخصیص نیافت
مدیرکل راهداری مازندران با بیان اینکه برای بهسازی راه‌های این استان تاکنون مبلغی به پیمانکاران پرداخت نشده است، افزود: برای سرعت بخشی به بازسازی و اتمام کار در انتظار تخصیص بودجه هستیم اما تاکنون بودجه ای برای ساخت و نوسازی راه‌ها به ما پرداخت نشده است. دولت به‌دنبال تأمین اعتبار برای جبران خسارت راه ها و پل‌ها است و باید توجه داشت جبران این خسارت‌ها با توجه به حجم بالای آنها زمان نیاز دارد.
وی بیان کرد: سیل خسارت‌های فراوانی به جاده‌ها و پل‌ها وارد کرده، ضمن اینکه سبب رانش جاده‌ها شده که جبران آن نیاز به منابع مالی قابل توجه دارد.
وی در خصوص زمان فرآیند بازسازی و بهسازی زیرساخت‌های آسیب دیده از سیلاب گفت: برخی از این آسیب‌ها به فوریت برطرف شد و برخی از طرح‌ها نیز تا یک سال زمان می‌برد. نجفی با اشاره به تأمین ماشین‌آلات برای ترمیم جاده‌های تخریب شده در استان مازندران تصریح کرد: به منظور شتاب بخشیدن به روند مرمت جاده‌های روستایی تمام ماشین‌آلات سازمان راهداری و همچنین بخش خصوصی به کار گرفته شد و با بهره‌گیری از تجهیزات و ماشین‌آلات بخش خصوصی و در اختیار دستگاه‌ها، نسبت به بازگشایی محورها اقدام لازم صورت گرفت به طوری که تمام محورهای اصلی و روستایی مازندران باز و تردد در حال انجام است. وی خاطرنشان کرد: برای کار اساسی مرمت راه‌ها نیز پیمانکار انتخاب شد و بزودی با ابلاغ اعتبار ناشی از حوادث بلایای طبیعی به استان‌ها از جمله مازندران عملیات اجرایی بهسازی و بازسازی راه‌ها شروع خواهد شد. به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران تلاش می‌شود تا پیش از فصل سرما و پایان زمان، اجرای پروژه‌های عمرانی بازسازی و بهسازی انجام شود.

کپی