مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مازندران مطرح کرد

بازسازی راه‌های سیلزده مازندران در انتظار اعتبار

اقتصادی /
شناسه خبر: 487758

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مازندران با اشاره به خسارت 296 میلیارد تومانی سیل به راه‌های استان گفت: بازسازی و تجهیز تمامی مسیرهای خسارت دیده در انتظار تخصیص اعتبارات است. عباسعلی نجفی افزود: در استان مازندران سیل در سه مرحله به وقوع پیوست و به 2126 کیلومتر از راه‌های شهری و روستایی استان خسارت وارد کرد ودر 796 نقطه از راه‌ها لغزش و رانش اتفاق افتاده که عمده آن مربوط به محورهای فرعی و روستایی بود.

به گفته نجفی در سیل مازندران چندین پل بزرگ هم آسیب دید اما با انجام عملیات اولیه، با توجه به سفرهای نوروزی و تردد بالا در مازندران راه های استان عملیاتی شد. بارش‌ها به حدود 40 دهنه پل بزرگ و کوچک حاشیه رودخانه‌ها خسارت زد به طوری که 12 دهنه پل تخریب شد. براساس این گزارش 6 دهنه پل روی رودخانه‌های استان مازندران براثر سیل مخرب هفته گذشته از جا کنده شد و هیچ آثاری از آنها بر جای نمانده است. نجفی خاطرنشان کرد: سیل به راه‌های استان مازندران درمجموع 296 میلیارد تومان خسارت وارد کرد که 18 میلیارد تومان مربوط به خسارت تأسیسات و تجهیزات، 46 میلیارد تومان خسارت ابنیه و مابقی هم خسارت به جسم راه بود.
اعتبارات تخصیص نیافت
مدیرکل راهداری مازندران با بیان اینکه برای بهسازی راه‌های این استان تاکنون مبلغی به پیمانکاران پرداخت نشده است، افزود: برای سرعت بخشی به بازسازی و اتمام کار در انتظار تخصیص بودجه هستیم اما تاکنون بودجه ای برای ساخت و نوسازی راه‌ها به ما پرداخت نشده است. دولت به‌دنبال تأمین اعتبار برای جبران خسارت راه ها و پل‌ها است و باید توجه داشت جبران این خسارت‌ها با توجه به حجم بالای آنها زمان نیاز دارد.
وی بیان کرد: سیل خسارت‌های فراوانی به جاده‌ها و پل‌ها وارد کرده، ضمن اینکه سبب رانش جاده‌ها شده که جبران آن نیاز به منابع مالی قابل توجه دارد.
وی در خصوص زمان فرآیند بازسازی و بهسازی زیرساخت‌های آسیب دیده از سیلاب گفت: برخی از این آسیب‌ها به فوریت برطرف شد و برخی از طرح‌ها نیز تا یک سال زمان می‌برد. نجفی با اشاره به تأمین ماشین‌آلات برای ترمیم جاده‌های تخریب شده در استان مازندران تصریح کرد: به منظور شتاب بخشیدن به روند مرمت جاده‌های روستایی تمام ماشین‌آلات سازمان راهداری و همچنین بخش خصوصی به کار گرفته شد و با بهره‌گیری از تجهیزات و ماشین‌آلات بخش خصوصی و در اختیار دستگاه‌ها، نسبت به بازگشایی محورها اقدام لازم صورت گرفت به طوری که تمام محورهای اصلی و روستایی مازندران باز و تردد در حال انجام است. وی خاطرنشان کرد: برای کار اساسی مرمت راه‌ها نیز پیمانکار انتخاب شد و بزودی با ابلاغ اعتبار ناشی از حوادث بلایای طبیعی به استان‌ها از جمله مازندران عملیات اجرایی بهسازی و بازسازی راه‌ها شروع خواهد شد. به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران تلاش می‌شود تا پیش از فصل سرما و پایان زمان، اجرای پروژه‌های عمرانی بازسازی و بهسازی انجام شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.