اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

روزی برای «ایموجی» های دوست داشتنی

روزی برای «ایموجی» های دوست داشتنی

امروزه یکی از ملزومات چت در شبکه‌های اجتماعی، ایموجی‌ها هستند و با توجه به میزان استقبال کاربران، از سال 2014 تاکنون یک روز به ایموجی‌ها اختصاص داده شده و هرسال 17 جولای در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.

این روز به ابتکار «جرمی برگ» بریتانیایی بنیانگذار ایموجی پدیا(وب سایت مرجع ایموجی) و یک سال پس از افزوده شدن واژه ایموجی به دیکشنری آکسفورد، در تقویم جهانی گنجانده شد و هرسال شاهد رونمایی از ایموجی‌هایی جالب در این روز هستیم. به‌عنوان مثال در سال 2015 شرکت پپسی ایموجی PepsiMoji و در سال 2016 سونی پیکچرز از فیلمی درباره ایموجی‌ها رونمایی کرد. در این سال گوگل ایموجی‌هایی انحصاری ارائه داد که به زنان مربوط بود.
در این سال همچنین «ایموجی پدیا» جایزه ایموجی‌های برتر سال را پایه‌گذاری کرد تا در روز ایموجی کاربران در توئیت‌های خود از هشتگ #World Emoji Dayدر توئیت‌های خود استفاده کنند و به ایموجی دلخواه خود رأی بدهند. امسال ایموجی «صورت با گریه از سر خوشحالی» به‌عنوان پرطرفدارترین ایموجی روی توئیتر معرفی شد.
گفتنی است در روز ایموجی سال 2017 اپل ایموجی‌های جدید را برای IOS6 رونمایی کرد. این شرکت در سال گذشته ایموجی‌هایی برای معلولان ارائه داد و روز گذشته هم 20 ایموجی جدید از مجموعه جدید 59تایی  خود را رونمایی کرد و قرار است بقیه در پاییزدر دسترس کاربران قرار بگیرد.
اگر هم بخواهیم به تاریخچه ایموجی نگاهی داشته باشیم باید گفت که در سال 1999 یک مهندس ژاپنی در قالب یک کار تیمی درباره اینترنت تلفن همراه نخستین ایموجی را با 175 پیکسل برای نشان دادن یک ایده یا یک حالت و احساس طراحی کرد.

کپی