اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
تا سال 2020 و با طرح ویژن

«رواندا» قطب فناوری افریقا می شود

«رواندا» قطب فناوری افریقا می شود
میترا جلیلی خبرنگار

«رواندا» یکی از کشورهای فقیر دنیا که سابقه نسل کشی را در پرونده خود دارد، حالا دیگر برای نوآوران حوزه آی تی، یک بهشت محسوب می شود و قرار است به قطب تکنولوژی های برتر در قاره افریقا تبدیل شود.

«رواندا» یکی از کشورهای فقیر دنیا که سابقه نسل کشی را در پرونده خود دارد، حالا دیگر برای نوآوران حوزه آی تی، یک بهشت محسوب می شود و قرار است به قطب تکنولوژی های برتر در قاره افریقا تبدیل شود. امروزه، مدارس و بیمارستان ها و حتی اتوبوس ها در «کیگالی» پایتخت این کشور با تکنولوژی های هوشمند عجین هستند و هر روز هم بر دامنه استفاده از این فناوری ها افزوده می شود . اما دلیل موفقیت این کشور در توسعه  صنعت آی تی چیست؟

یک نگاه ویژه ناجی «رواندا»

«رواندا» در سال 1994 درگیر یک جنگ داخلی شد و طی آن، 800هزار نفر کشته و تعداد زیادی هم مجروح شدند ولی درنهایت این کشور توانست خود را از وضعیت و عقب ماندگی ناشی از این اتفاق دور نگه دارد و با تعهد به دموکراسی، یکپارچگی و توسعه، وضعیت منحصربفردی را برای خود رقم بزند.

اما اگر بخواهیم به فردی که پشت همه این تغییرات و حرکت به سوی اقتصاد دیجیتال قرار دارد اشاره کنیم بی شک نام «پال کاگامه» می درخشد. وی  که از سال 2000 رسما رئیس جمهور «رواندا» بوده عزمش را جزم کرد تا «رواندا» را از وضعیت نامطلوبش نجات دهد و البته راه نجات این کشور را در تکنولوژی دید که البته این برنامه جواب داد و «رواندا» حالا دیگر یکی از بالاترین نرخ های رشد تولید ناخالص داخلی جنوب صحرای افریقا را دارد.

«پال کاگامه» رئیس جمهور «رواندا» در این مسیر با چالش های زیادی مواجه بود و اقتصاد بسیار ضعیف، میلیون ها آواره و پناهنده، قربانیان نسل کشی که در اتظار اجرای عدالت بودند و... را باید سرو سامان می داد. در هر حال وی همه چیز را تنها در یک اقتصاد دانش بنیان دانست و با توجه به بهبود نسبی اقتصاد این کشور در زمانی کوتاه، توجه بسیاری از شرکت های تکنولوژی به این کشور جلب شد.

طرح vision 2020

طبق آمار بانک جهانی، حالا دیگر راه اندازی یک تجارت در «رواندا» ساده تر، ارزان تر و سریع تر از بیشتر کشورهای افریقایی است و در حالی که در سال 2005 یک کارآفرین 9مرحله را باید برای راه اندازی شرکت خود می گذراند این رقم امروز به دو مرحله رسیده که بسیار قابل توجه است.

 از نگاه بانک جهانی، یکی از دلایل اصلی رشد جهشی «رواندا»، نگاه رئیس جمهور این بوده که طرح و چشم انداز Vision 2020 را ارائه داد. این طرح که در سال 2000 آغاز شد در واقع تلاش داشت تا اقتصاد کشاورزی محور این کشور را به اقتصاد دانش بنیان تغییر دهد و هرچند انتقادات بسیاری به روش های این رئیس جمهور وارد بود ولی به هرحال وی این سفر را با همه سختی هایش آغاز کرد و در جاده موفقیت به پیش رفت. وی در این طرح به پرورش استعدادها، ایجاد اقتصاد خصوصی و توازن جنسیتی در مشاغل مختلف بویژه صنعت آی تی توجه بسیاری داشت و درواقع یک محل برای استعدادها(talent pool ) ایجاد کرد تا این افراد ماهر به کارآفرینی بپردازند. درواقع وی از سال  2000تا 2005 برای ابتکار در حوزه آی تی سیاستگذاری کرد و در برنامه دوم از سال 2006 تا 2010 به ایجاد زیرساخت آی تی ازجمله ایجاد فیبر نوری و کابل های زیردریایی پرداخت و سومین برنامه خود در سال های 2011 تا 2015 تقویت حضور کمپانی های خارجی در رواندا را سرلوحه کار خود قرار داد که این برنامه، آغازی برای پیشگام شدن رواندا محسوب می شود. رئیس جمهور «رواندا» ایجاد فرهنگ آی تی در مدارس را نیز بسیار مورد توجه قرار داد و هرسال برنامه هایی همچون هفته کدنویسی برای 8 تا 24ساله ها برگزار می شود تا استعدادهای برتر کشور شناسایی شوند.

بزرگان افریقا و جهان در رواندا

هرچند طرح Vision 2020 عملا از سال 2000 اجرایی شده بود ولی تا سال 2015 کابینه این کشور به آن رای نداد و درنهایت در این سال، کابینه«رواندا» با هدف تبدیل این کشور به هاب افریقا در زمینه مخابرات و آی سی تی، به این طرح به عنوان نقشه راه این کشور رای دادند تا «رواندا» از کشوری با درآمد متوسط به منطقه ای تبدیل شود که می تواند با کشورهای منطقه و جهان به رقابت بپردازد.

اما بعد از 2015 چه اتفاق هایی در حوزه تکنولوژی «رواندا» رخ داد؟ از آن زمان تاکنون کمپانی های فناوری و تولیدکنندگان از داخل یا خارج قاره افریقا راهی این کشور شده اند تا کارخانه های تولیدی خود را به راه بیندازند ولی 2018 را می توان سال به ثمر نشستن تلاش های رئیس جمهور«رواندا» دانست و  به عنوان مثال پروژه «آندلا» در 2018، نقطه عطفی را برای« رواندا» رقم زد.

موسسه آندلا قرار است در قالب طرح Africa50 شهر نوآوری «کیگالی» را با هزینه 2میلیارد دلار راه اندازی کند. قرار است این شهر کمپانی های فناوری را از سراسر جهان برای ایجاد اکوسیستم نوآوری و اقتصاد دانش بنیان جذب کند. پیش بینی می شود با ایجاد این شهر، سالانه 150میلیون دلار صادرات آی سی تی از «رواندا»انجام و حداقل 2هزار و 600 دانشجو از دانشگاه های این شهر فارغ التحصیل شوند. آندلا یک موسسه نیجریایی که یکی از شعبات خود را در کیگالی راه اندازی کرده است این موسسه توسعه دهندگان نرم افزار را از گوشه و کنار افریقا جذب می کند و مورد آموزش قرار می دهد.

امسال CcHub یک لابراتوار نوآوری نیجریه ای نیز یک لابراتوار در «رواندا» راه اندازی کرده که زمینه سازهمکاری بین محققان،طراحان، مهندسان و سهامداران است تا مشکلات سیستماتیک افریقا در حوزه سلامت، تحصیلات و بخش های خصوصی و دولتی حل شود.

باید گفت حالا دیگر نه تنها کمپانی های افریقایی بلکه شرکت های چندملیتی نیز به «رواندا» روی خوش نشان داده اند. به عنوان مثال Positivo BGH یک سازنده لپ تاپ امریکای جنوبی است که از سال گذشته(2018)شروع به تولید لپ تپ در رواندا کرده است. صنعت خودروسازی فولکس واگن نیز نخستین کارخانه خودروسازی را در کیگالی راه اندازی کرد وعلاوه بر آن، یک سرویس تاکسی آنلاین نیز در اکتبر 2018  در«رواندا» تاسیس کرد.

همچنین در سال 2018 مدیرعامل «علی بابا» با رئیس جمهور رواندا به توافق رسید که نخستین قطب(هاب) تجاری الکترونیکی جهانی (eWTP) را در کیگالی ایجاد کند تا تجارت و توریسم بین مصرف کنندگان چینی و رواندا تسهیل شود. هریک از این سرمایه گذاری های خارجی در کنار افزایش سرمایه گذاری دولت در بخش زیرساخت این کشور، گامی بزرگ در جهت تحقق  هدف طرح Vision 2020 محسوب می شود.

دولت تاکنون به طور مداوم و پیوسته بودجه در اختیار بخش آی سی تی قرار داده و موانع حضور و سرمایه گذاری شرکت های خارجی در این زمینه را نیز تا حد زیادی برطرف کرده است.نتیجه این شده است که حالا «رواندا» یک نمونه عملی از این موضوع است کعه یک کشور چگونه می تواند بر زخم ها و سرخوردگی های تاریخی خود غلبه کرده و به بهشت نوآوران و مبتکران این حوزه تبدیل شود.

کپی