اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
محقق اندیشکده مطالعات سیاسی پاریس:

سیاست های ترامپ به کام تندروهای ایرانی

سیاست های ترامپ به کام تندروهای ایرانی
راضیه خوئینی مترجم

برخلاف گفتمان منفی و تهاجمی امریکا، ایران امروز نسبت به 40 سال پیش بسیار کمتر منزوی است/ ایران امروز اعتبار جهانی کسب کرده است چرا که نشان داد برخلاف امریکا، به قوانین بین‌الملل پایبند است/ 2 هدف تهران از اتخاذ موضع تهاجمی اخیر : اول اینکه، به مقامات امریکایی نشان می‌دهد که سیاست‌هایش هزینه‌ای دارد و دوم اینکه، انفعال اتحادیه اروپا نمی تواند دائمی باقی بماند

پایـــــــگاه تحلیلــــــی «کلیدهای خاورمیانه - les cles du moyen orient» در مصاحبه با «تیری کویل» محقق اندیشکده بین‌المللی مطالعات سیاسی پاریس IRIS»  به موضوع کاهش تعهدات برجامی ایران پرداخته است.

ایران توازن جدیدی از قدرت را ایجاد کرده

این محقق حوزه ایران درباره چرایی کاهش تعهدات ایران گفته است: استراتژی ایرانیان درباره توافق هسته‌ای از زمانی که امریکا از این توافقنامه خارج شد تغییر کرد. به‌رغم تحمیل تحریم‌های اقتصادی توسط واشنگتن، تهران طی یک سال همچنان نسبت به تعهدات خود ذیل برجام پایبند ماند و در عین حال از اروپایی‌ها به منظور دورزدن تحریم‌ها درخواست کمک کرد. ایران بدون دریافت پاسخی از سوی اروپا و باوجود یک بحران اقتصادی عمیق و هرچند که اوضاع بر وفق مرادش نیست، اما توازن جدیدی از قدرت را ایجاد کرده است.

2 هدف ایران از موضع تهاجمی اخیر نسبت به برجام

ایران با اتخاذ موضع تهاجمی اخیر دو هدف را پیگیری می‌کند: اول اینکه، به مقامات امریکایی نشان می‌دهد که سیاست‌هایش هزینه‌ای دارد و دوم اینکه، انفعال اتحادیه اروپا نمی تواند دائمی باقی بماند.
او درباره اینکه آیا از دست اروپایی‌ها کاری برمی‌آید، افزود:  ایران یکی از معدود کشورهایی است که از ابتدا به توافقنامه هسته‌ای احترام گذاشت و اروپایی‌ها از آن آگاه هستند. بنابراین آنها باید اقدامات لازم را برای مقابله با سیاست یکجانبه امریکا اتخاذ کنند، چرا که ایران تنها برای شنیدن سخنان صبر نمی‌کند و در انتظار اقدامات عملی است. بخصوص که اروپایی‌ها بویژه آلمان و فرانسه در این زمینه نقشی پایه‌ای و کلیدی را ایفا می‌کنند.

کویل ادامه داد: برخلاف گفتمان منفی و تهاجمی امریکا، ایران امروز نسبت به 40 سال پیش بسیار کمتر منزوی است و حتی متحدانش تغییر کرده‌اند. امروز ایران می‌تواند روی عراق، سوریه، قطر، پاکستان، هند یا متحد قدیمی‌اش و تنها کشوری که به خرید نفت از ایران ادامه داده، یعنی چین حساب باز کند. ایران امروز اعتبار جهانی کسب کرده است چرا که نشان داد برخلاف امریکا، به قوانین بین‌الملل پایبند است.
این محقق فرانسوی درباره اینکه ایران تا چه زمانی فشارها را تحمل می‌کند، گفت: ایران که دارای 100 میلیارد دلار ذخایر است، سعی خواهد کرد که شرایط را تا انتخابات ریاست جمهوری بعدی امریکا حفظ کند. امروز تنها چیزی که می‌تواند اتفاق بیفتد و باعث تغییر در روند کنونی شود، این است که ایالات متحده رسماً لغو تحریم‌ها و بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کند.

در غیر این صورت از سوی ایرانیان حرکتی وجود نخواهد داشت بویژه که آنها شاهد کاهش شدید صادرات نفتی خود از 2.3 میلیون بشکه در روز در سال 2017 به 400 هزار بشکه در روز در ماه ژوئن 2019 بودند. او البته پیش‌بینی کرده که ترامپ به برجام برنمی‌گردد.

کویل در پاسخ به این سؤال که آیا این دوره خطرناک به سود رادیکال‌ها در ایران تمام خواهد شد، پاسخ داد: بله. رادیکال‌ها در ایران بیش از پیش قدرت خواهند گرفت و این بخشی از استراتژی امریکا است. حسن روحانی، رئیس جمهوری میانه‌رو در انتخابات ریاست جمهوری براساس این وعده که با مذاکره با امریکا کشورش را از بحران اقتصادی و هسته‌ای خارج خواهد کرد به قدرت رسید. با این حال، اقتصاد ایران در حال سقوط است و نرخ تورم درحال حاضر بیش از 40 درصد است. ایالات متحده استراتژی میانه‌روی ایرانیان را که دیگر از لحاظ سیاسی اثری از آن وجود ندارد، زیر پا گذاشت. بنابراین تندروهایی که همیشه در برابر نیرنگ امریکایی‌ها هشدار می‌دادند و کسانی که همیشه با امضای توافق هسته‌ای مخالفت می‌کردند، محبوبیت کسب کردند.

کپی