اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

دریاچه ارومیه همچنان از نظراکولوژیک مشکل دارد

دریاچه ارومیه همچنان از نظراکولوژیک مشکل دارد

استاد دانشگاه مکواری استرالیا گفت: دریاچه ارومیه باوجود احیا همچنان دارای مشکل اکولوژیکی است.

 پروفسور علی اکبر رسولی در چهاردهمین همایش ملی علوم ومهندسی آبخیزداری ایران که در سالن همایش های دانشگاه ارومیه برگزار شد افزود: شرایط فعلی دریاچه ارومیه بهترین زمان برای رسیدن به مشکلات این دریاچه است، چرا که با وجود احیا این دریاچه همچنان از نظراکولوژیک مشکل دارد.

رسولی با اشاره به اینکه برای تثبیت دریاچه ارومیه نیاز است از ابزارها و فناوری های به روز استفاده شود تصریح کرد: متاسفانه زیبایی های محیطی بدون برنامه و کارشناسی شده در جای جای حوضه آبریز دریاچه ارومیه قابل رویت است بطوریکه وقوع خشکسالی اخیر دریاچه و همچنین سیلاب های احتمالی منطقه یکی از دلایل این کار غیر عقلانی است.

رسولی با تاکید بر اینکه براساس تحقیقات کلیه حوضه آبریز دریاچه ارومیه در معرض تغییرات معنی داری هستند، اظهار کرد: بکارگیری خردمندانه و هدفمند از تکنولوژی های مدرن می تواند از این تغییرات جلوگیری کند.

این استاد دانشگاه استرالیا با اشاره اینکه بارندگی های اخیر در ۵۰ سال گذشته بی نظیر بوده است خاطر نشان کرد: اگر دولت دستگاه های به روز و فناوری های پیشرفته داشت که بارش ها را پیش بینی کند دیگر شاهد این میزان خسارت نبودیم.

وی یاد آور شد: متاسفانه به دلیل نبود مدیریت صحیح شاهد تخریب روز به روز زیر حوضه های خاکی و آبی کشور هستیم که به دنبال آن باعث از بین رفتن پوشش گیاهی، فرسایش خاک و زیست جانوری خواهد شد./ ایسنا

کپی