اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

گشتی در دنیای سینما

گشتی در دنیای سینما

یکی از اتفاقات جالب امسال سینمای جهان عرضه قسمت سوم جومانجی است که 23 سال بعد از اکران فیلم نخست صورت می‌پذیرد.

---
در انتظار درخشش مجدد جومانجی
  قسمت اول در سال 1996 به لطف ماجرای شیرین خیالی و تم پرحادثه‌اش و البته با تکیه بر شخصیت ویژه رابین ویلیامز فقید فروش زیادی کرد و در سال 2017 پس از تأخیری فزون‌تر از 30 سال بازسازی آن فیلم و به روایتی قسمت دومش عرضه شد و اینک فیلم سوم با کارگردانی اسکات روزن برگ و با بازی دوواین جانسون معروف و اکشن باز و همچنین کارن گیلان، جک بلک و کوین هارت در نقش های اصلی آماده نمایش شده و با اینکه استودیوی سازنده فیلم، جومانجی تازه را زودتر از 24 آذرماه اکران نمی‌کند (تا با فروش وسیع ایام کریسمس و ژانویه) همراه شود اما بحث درباره آن از حالا شدت گرفته است. فیلم دوم به رغم داشتن رقیبی بزرگ همچون «استار وارز 8 » سودسازی زیادی داشت و توقعی جز این از قسمت سوم نیز نمی‌رود.
ترکیبی تازه از انسان‌ها و موجودات کارتونی
«Sonic The Hedgehog» عنوان فیلم تازه‌ای است که جف فاولر کارگردانی کرده و نقش های اصلی مرد و زن آن به جیمز مارسدن و تیکا سامپر سپرده شده و شروع اکران آن در امریکای شمالی و اروپای غربی از 28 آبان ماه امسال است. برای آنها که با این نام ناآشنا هستند، باید متذکر شد عنوان یک بازی ویدئویی پرطرفدار یک دهه اخیر جهان است و هم کاراکترهای کارتونی در آن دیده می‌شوند و هم بازیگران زنده و به لطف این تنوع گسترده در قصه‌گویی و برگزیدن المان‌ها و موجودات متفاوت، خیلی‌ها منتظرند ببینند روال کار چه بوده و فاولر چگونه توانسته است این فضاهای متفاوت را به یکدیگر گره بزند و از درون این بازی ویدئویی کدامین فیلم سینمایی و با کدام کیفیت سر برآورده است. تیکا سامپر که شهرت هنری‌اش بر پایه حضور در فیلم جالب «در جنوب باتو» به دست آمده، به گاردین گفته است: این یک فیلم ابتکاری با دهها احتمال و رویداد است و شک نکنید که راهش را به سوی توفیق‌های مورد نظر بازخواهد کرد.
---
هجوم «جنگ‌های ستاره‌ای» جدید به رکورد تاریخی آواتار
پس از مدتها انتظار نسخه نهم «جنگ‌های ستاره‌‌ای» از دوم دی‌ماه در سطح جهان به نمایش درمی‌آید و از حالا مشخص است که پرفروش ترین فیلم فصل خواهد شد و اگر نسخه تازه اونجرز (انتقامجویان) تا چند سانتی‌متری شکستن رکورد فروش آواتار کار تاریخی و فضایی سال 2009 جیمز کامرون پیش رفته، «جنگ‌های ستاره‌ای 9 » این قابلیت را دارد که از آن هم عبور و عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ را تصاحب کند. با کنار رفتن رایان جانسون جوان که طرفداران پر و پا قرص «جنگ‌های ستاره‌ای» ادعا دارند در قسمت هشتم متن اتفاقات را به مرزهای غیرمنتظره و دور از دسترسی رساند، جی جی ابرامز پرتجربه‌تر که جانشین او و مثل فیلم هفتم سکاندار این فرانچیز 42 ساله شده این فرصت را بازیافته که نسخه‌ای را رو کند که بیش از فیلم قبلی وامدار اصول سنتی و المان های آشنای جنگ‌های ستاره‌ای است و البته نسل تازه‌ای را که با همان نسخه ابرامزی به جمع موجودات جنگ‌های ستاره‌ای پیوستند و امثال دیزی رید لی، آدام درایور، اسکار ایزاک، جان بویه‌گا و لوپیتا نیونگو را در بردارند، یک بار دیگر به میدان بکشاند.
رونمایی از قوی‌ترین موجود جهان
از اول دی ماه امسال فیلمی تازه تحت عنوان «اربابان خلقت» در سطح جهان به نمایش درمی‌آید که هر چند کارگردانان آن یعنی برادران «نی» (با نام های کوچک آرون و آدام) از مدتی پیش معرفی شده‌اند اما استودیوی سازنده فیلم برای ایجاد جذابیت و رازهای بیشتر پیرامون آن تا این لحظه از اعلام نام بازیگران فیلم خودداری کرده است. هرچه هست، «اربابان خلقت» ریشه در یک سری داستان‌های علمی – تخیلی پرحادثه دهه 1980 دارد و زندگی مردی را شرح می‌دهد که طبق متن این قصه‌ها قوی‌ترین مرد در جهان هستی و کارآمدترین موجود در کهکشان‌ها است. این دومین باری است که استودیوهای سینمایی می‌کوشند از روی زندگی و کارهای فرد مورد بحث که گری اسکاد نامیده می‌شود، یک فیلم سینمایی فراگیر و صاحب قوه فروش بالا را رو کنند و از آنجا که آدام نی و آرون نی با ساخت فیلم مستقل و جذاب «گروه سارقان» نشان داده‌اند به درد چنین مواردی می‌خورند، به نظر می‌رسد که فیلم جدیدشان هم به هدف بزند.
---
قصه یک هنرپیشه و بدل معروف
یکی از جالب ترین وجوه در فیلم جدید کوئنتین تارانتینو که «روزی روزگاری در هالیوود» نام دارد و چندی پیش در جشنواره کن فرانسه برای اولین بار پخش شد و از 8 مرداد در سطح جهان به نمایش عمومی درمی‌آید، ارتباط دو کاراکتر اصلی با یکدیگر و اتفاقاتی است که در یک هالیوود افسارگسیخته در واپسین ماهها و روزهای دهه 1960 برای آنها و سایرین روی می‌دهد. نقش این دو کاراکتر را براد پیت و لئوناردو دی کاپریوی معروف بازی کرده‌اند که یکی‌شان در قالب هنرپیشه‌ای ظاهر می‌شود که می‌خواهد در هنر سینما اوج بگیرد و دیگری هم بدل او است که قسمت‌های سخت و پربرخورد کارهای او را انجام می‌دهد و به واقع به جای او در صحنه‌های کتک‌کاری و ستیز ظاهر می‌شود و تشابه قیافه آنان باعث عدم تشخیص این موضوع توسط ناظران می‌شود. این در حالی است که در پس زمینه‌ این ماجراها جنایات چارلز مانسون دیوانه و گروه وی نه فقط هالیوود بلکه کل جهان را تکان می‌دهد.
کپی