اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

شنیدن صدای عدالت به کمک شبکه های اجتماعی

شنیدن صدای عدالت به کمک شبکه های اجتماعی
بیتا میرعظیمی

شبکه های اجتماعی همانند یک مولفه کاربردی به بسط و گسترش عدالت در جوامع در حال توسعه کمک کرده و دنیای متفاوت در رعایت حقوق بشر را خلق می کنند.

صنعت شبکه های اجتماعی طی چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته و میلیاردها کاربر در سراسر جهان به عضویت انواع مختلفی از این شبکه های اجتماعی درآمده و از تریبون این فناوری در راستای رسیدن به اهداف و برنامه های خود و همچنین گرفتن حقوق شهروندی و انسانی خود سود برده اند.

امروزه شاهدیم که در برخی از کشورهای در حال توسعه، حقوق افراد فقیر رعایت نشده و ثروتمندان و افراد بانفوذ در راستای رسیدن به اهداف خود بسیاری از حقوق انسانی و شهروندی این دسته را زیرپا می گذارند. در این دسته از کشورها قانون مدافع افراد بانفوذ بوده و افراد فقیر هیچ گونه حمایتی را از جانب دولت و قانون دریافت نمی کنند. در چنین شرایطی شبکه های اجتماعی می توانند به تریبونی برای شنیده شدن صدای افراد مظلوم تبدیل شده و در سایه انتشار واقعیات عدالت و برابری حقوق را در چنین جوامعی بسط و گسترش داد.

در دوره های گذشته بسیاری از افراد در کشورها مورد ظلم قرار می گرفتند  بدون آنکه کسی در دنیا بداند چه بلایی بر سر ان ها امده است. اما حال به برکت گسترش شبکه های اجتماعی صدای عدالت در دنیا شنیده شده و از این طریق می توان حقوق بشر را به اجرا گذاشت.  امروزه شبکه های اجتماعی تمامی اطلاعات مرتبط با نقض حقوق بشر را به اشتراک گذاشته و از دولت ها می خواهند تا به نقض حقوق شهروندی و انسانی پایان داده و عدالت اجتماعی را در سراسر کشور به اجرا بگذارند. با توسعه چنین روندی برابری جای خود را به حکومتی ناعادلانه داده و مسیر حرکت کشور را به سمت توسعه و پیشرفت تغییر  می دهد.

چنین رخدادی وضعیت کنونی دولت ها را به چالش کشانده و ان ها را به تغییر وضعیت و حرکت به سمت قانون مداری سوق داده است. با چنین رویکردی می توان انتظار تحولی بزرگ در اجرای عدالت در میان دولتها را داشته و نام شبکه های اجتماعی را علی رغم تمام کمی ها و کاستی ها در فهرست برترین مولفه ها برای اجرای عدالت و قانون مداری در دولت ملت ها  ثبت کرد.

گفتنی است در سال 2010 تعداد کاربران فعال در شبکه های اجتماعی 970 هزار نفر بودند که در انتهای سال 2018 میلادی به 2.44 میلیارد نفر رسیدند. امروزه کمتر کسی را می توان یافت که از شبکه های اجتماعی استفاده نکرده و یا اخبار و حوادث مطرح شده در آن مطلع نباشد. مطالعات اخیر نشان می دهد که در هر دقیقه 30 میلیون پیام در فیس بوک و در حدود 350 هزار توییت در توییتر ارسال شده و در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می شود. تمامی این رخدادها خبر از دگرگونی در دنیای روابط انسانها و حرکت به سمت و سوی دنیایی متفاوت در فضای مجازی می دهد. دنیایی که با حضور شبکه های اجتماعی رنگ و بویی متفاوت پیدا کرده و صدای عدالت را به گوش جهانیان می رساند.

 

کپی