اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

2 حقوقدان پیشنهادی شورای نگهبان: هرگز از مجلس فاصله نخواهیم گرفت / هزینه‌های انتخابات را کم می‌کنیم

2 حقوقدان پیشنهادی شورای نگهبان: هرگز از مجلس فاصله نخواهیم گرفت / هزینه‌های انتخابات را کم می‌کنیم

انتخاب سه نفر به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان از بین افراد معرفی شده از سوی رئیس قوه قضاییه در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

 عبدالحمید مرتضوی بریجانی، از حقوقدان های نامزد عضویت در شورای نگهبان، در جریان بررسی صلاحیت ها، پشت تریبون قرار گرفت و بعد از ارائه توضیحاتی درباره رزومه تحصیلی خود، گفت: در مسئولیت قضایی را از پایین ترین رده آغاز کردم و امروز در دیوان عالی کشور در بالاترین رده یعنی رییس شعبه عالی کشور مسئولیت دارم. در مجموع سی و پنج سال سابقه اداری دارم و قاضی عالی رتبه دیوان عالی کشور هستم.

به گزارش ایسنا، عبدالحمید مرتضوی با اشاره به وظایف شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان دو وظیفه عمده درباره انتخابات و نظارت بر قوانین دارد. امروز قرار است نمایندگان سه عضو حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کنند که بنده را ریاست قوه قضائیه معرفی کردند که از دیوان عالی هستم. قطعاً در صورت انتخاب تلاش خواهم کرد که دغدغه‌های شما نمایندگان را مدنظر قرار دهم یقیناً با تعامل با مجلس می‌توان وظایف را به بهترین شکل اجرایی کرد.

مرتضوی همچنین اظهار کرد: در این چند روز که در مجلس بودم، نمایندگان مطالبات زیادی از شورای نگهبان داشتند که باید شرایط آن فراهم شود. قطعاً رابطه متقابلی بین مجلس و شورای نگهبان در این روند تأثیرگذار خواهد بود چون نتیجه عقل جمعی بر عقل فردی بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: باید ترتیب قوانین به گونه‌ای باشد که هزینه آن کمتر شده و عمر قانون طولانی‌تر شود چون به میزان طولانی‌تر شدن عمر قانون اعتبار مجلس، نظام و قانون هم بیشتر می‌شود. هر چه تصمیمات عاقلانه‌تر باشد، در زمان اجرا مشکلات کمتر خواهد شد. باید روند به گونه‌ای باشد که کارها با سرعت بیشتری جلو رود.

باید به سمت صادر کردن قوانین‌مان به دنیا حرکت کنیم

وی همچنین گفت: باید قوانین را صادر کنیم تا کی می‌خواهیم از قوانین سایر کشورها استفاده کنیم؟ قطعاً تطبیق قوانین با قوانین دیگر کشورها کار ساده‌ای است اما باید به جایی برسیم که بتوانیم قوانین‌مان را صادر کنیم که می‌توان در این راه گام برداشت. باید مجموعه قوای کشور بر تصمیم سازی و تصمیم‌گیری مؤثر باشند.

وی در پایان گفت: ما در مقابل تمام جهان قرار داریم قطعاً با همدلی مجلس و شورای نگهبان و استفاده از علم و تکنولوژی می‌توانیم به بهترین شکل راه را طی کنیم.

دهقان: اعضای شورای نگهبان باید در مذاکرات عادی در مجلس حضور داشته باشند / با تعامل مجلس و شورای نگهبان می‌توان قانونگذاری را کارآمدتر کرد

محمد دهقان از نمایندگان فعلی مجلس که به عنوان یکی از حقوقدان ا به مجلس معرفی شده است، در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی صلاحیت کاندیداهای حقوقدان معرفی شده از سوی قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان در تشریح برنامه‌های خود بیان کرد: بنده از آقای رییسی که برای اولین‌بار در طول تاریخ ۴۰ ساله انقلاب یکی از نماینده‌های حاضر در مجلس شورای اسلامی را به عنوان کاندیدای عضویت در شورای نگهبان معرفی کرده است تشکر می‌کنم.

به گزارش ایسنا، این  کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان با تاکید بر این‌که شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی باید با یکدیگر قرابت و تعامل داشته باشند، گفت: از طریق تعامل شورای نگهبان با نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توان شاهد ارتقاء کارآمدی قوه مقننه در زمینه قانون‌گذاری و سایر مسائل باشیم.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده بعد از دوران جنگ تحمیلی و اسارت ۱۲ سال در دانشگاه تهران درس خواندم و مدارک لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری خود را از آنجا اخذ کردم، سپس در سال ۸۳ وارد مجلس شورای اسلامی شدم و در چهار دوره‌ای که در مجلس بوده‌ام اولویت اول من کمیسیون حقوقی و قضایی بوده و در آنجا فعالیت داشته‌ام. انگیزه بنده از پذیرفتن این مسئولیت شخصی نیست و بنده با مطالعه و مشورت این پیشنهاد را قبول کردم.

کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان در ادامه تصریح کرد: پس از دریافت این پیشنهاد با مشورت و مطالعه به این نتیجه رسیدم که شاید حضور بنده در شورای نگهبان بتواند تغییراتی ایجاد کند تا هم مجلس شورای اسلامی کارآمدتر باشد و هم شورای نگهبان ارتقاء یابد.

دهقان در ادامه با اشاره به اصل ۹۳ قانون اساسی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی براساس قانون، بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد و شورای نگهبان نیز بدون مجلس جایگاهی ندارد. قوه مقننه متشکل از مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است.

وی در ادامه تاکید کرد: در اصل ۹۷ قانون اساسی بر این امر تاکید شده تا اعضای شورای نگهبان در جلسات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند، اما بنده در این ۱۵ سال ندیدم تا اعضای شورای نگهبان برای مذاکرات عادی در مجلس حضور داشته باشند. این امر باعث شده تا یک طرحی که نمایندگان چندین ماه برای آن وقت صرف می‌کنند به راحتی در شورای نگهبان به خاطر یک کلمه حذف شود.

کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان در ادامه اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان باید حداکثر قرابت را جهت افزایش کارآمدی قوه مقننه داشته باشد و بنده برای این موضوع تدبیر و برنامه‌ریزی کرده‌ام.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه گاهی شاهد هستیم که چندین نماینده بر روی یک طرح و یا لایحه چند ماه کار می‌کنند اما شورای نگهبان به اندازه زمانی که نمایندگان برای آن طرح یا لایحه صرف کرده‌اند وقت نمی‌گذارند. باید از طریق تعامل شورای نگهبان با نمایندگان، قوه مقننه در عرصه قانون‌گذاری و سایر مسائل ارتقاء یابد.

دهقان در پایان بیان کرد: شورای نگهبان محل داوری دقیق است. بنده اگر وارد شورای نگهبان شوم تلاش می‌کنم حق کسی ضایع نشود. با تعامل و گفت‌وگو با نمایندگان می‌توان انتخاباتی را برگزار کرد که کمترین هزینه را برای کشور داشته باشد.

کپی