اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

تسلیحات اتمی روی میز مذاکرات امریکا و روسیه/ ترامپ خواهان توافق سه جانبه با همراهی چین است

تسلیحات اتمی روی میز مذاکرات امریکا و روسیه/ ترامپ خواهان توافق سه جانبه با همراهی چین است

نمایندگان آمریکا و روسیه فردا (چهارشنبه) در ژنو با یکدیگر دیدار و درباره توافق جدیدی بر سر محدود کردن تسلیحات هسته‎ای دیدار می‎کنند. این دیدار و مذاکرات در حالی انجام می‎شود که ترامپ پیشتر خبر داده‎بود، در نظر دارد چین را نیز وارد این توافق کند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، ترامپ این موضوع را در نشست سران گروه ۲۰ در اوساکا ژاپن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مطرح کرده و نظر مثبت وی را جلب کرده است اما چین تاکنون علاقه‌ای به این موضوع نشان نداده است.

مذاکرات توافق منع گسترش تسلیحات هسته‌ای جدید در حالی است که دولت ترامپ سال گذشته به بهانه نقض «پیمان منع گسترش موشک‌های هسته‌ای دوربرد و میان برد» از سوی روسیه، از این پیمان خارج شد و مسکو نیز در پی این اقدام واشنگتن، توقف پایبندی خود به آن را اعلام کرد.

پیمان منع موشک‌های دوربرد و میان‌برد هسته‌ای (INF) مبنی بر منع خرید یا آزمایش موشک‌های زمینی با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر میان «رونالد ریگان» رئیس جمهوری وقت آمریکا و «میخائیل گورباچف» رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی (سابق) در سال ۱۹۸۷ امضا شده بود.

ابتدای ماه ژوئیه (اوایل تیرماه)، شورای فدراتیو روسیه پیش‌نویس طرح قانون مربوط به خروج این کشور از پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای (INF) را با اتفاق آرا به تصویب رساند و پوتین نیز آن را تائیدکرد.

دولت ترامپ همچنین اعلام کرده است که تمایلی به تجدید پیمان استارت جدید که در سال ۲۰۱۰ میان آمریکا و روسیه امضا شد، پس از انقضای آن تا ۱۹ ماه دیگر ندارد. این در حالی است که روسیه بر تداوم این پیمان پافشاری می‌کند.

آمریکا اصرار داد که توافق‌های منع تسلیحات هسته‌ای که در دوران جنگ سرد میان واشنگتن و مسکو امضا شده، در جهان امروزی و با توجه به ظهور قدرت جدید همچون چین دیگر کارآیی ندارد و باید توافق‌های جدیدی به وجود آید.

اما چین ضمن مخالفات با مشارکت خود در هرگونه پیمان منع تسلیحات هسته‌ای، تصریح کرده است که پکن تنها زرادخانه‌ای محدود از تسلیحات هسته‌ای برای مقاصد بازدارندگی در اختیار دارد.

آمریکا و روسیه به ترتیب با ۶ هزار و ۱۸۵ و ۶ هزار و ۴۹۰ کلاهک هسته‌ای بیش از ۹۰ درصد از تسلیحات هسته‌ای جهان را در اختیار دارند. چین نیز حدود ۲۹۰ کلاهک هسته‌ای دارد.

مقام‌های چینی خروج ترامپ از پیمان منع موشک‌های دوربرد و میان برد هسته‌ای را به عنوان شاهدی برای غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و دلیل بی میلی پکن به توافق تسلیحاتی با واشنگتن مطرح می‌کنند.

منبع: ایرنا

کپی