اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

وزیر دفاع آلمان فردا استعفا می‌کند

وزیر دفاع آلمان فردا استعفا می‌کند

اورسولا فون درلاین با تاکید بر اینکه می‎خواهد خود را وقف اتحادیه اروپا کند، اعلام کرد، قصد دارد فردا (چهارشنبه) از سمت خود به عنوان وزیر دفاع آلمان کناره‎گیری کند.

اورسولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان که از اعضای ارشد حزب دموکرات مسیحی این کشور هم هست، با انتشار توییتی ضمن اعلام قصد خود برای کناره‎گیری از سمتش نوشت؛ تصمیم او هیچ ارتباطی به جلسه امروز (سه‎شنبه) پارلمان اروپا ندارد. قرار است طی این نشست پارلمان اروپا برای نامزدی فون درلاین در پست رئیس کمیسسیون اروپا تصمیم‎گیری کند.

فون درلاین در توییت خود نوشته است: می‌خواهم اعتماد پارلمان اروپا را کسب کنم.

در این توییت همچنین آمده است: صرف‌نظر از این که به نتیجه برسم یا نه، روز چهارشنبه از مقام خود در وزارت دفاع استعفا خواهم داد تا توان خود را به طور کامل در خدمت اتحادیه اروپا قرار دهم. من از سال‌ها همکاری با ارتش آلمان سپاسگزارم.

فون درلاین از سال ۲۰۰۵ در کابینه آنگلا مرکل حضور دارد. او در ابتدا مقام وزارت خانواده و سپس وزارت کار آلمان را برعهده داشت. از سال ۲۰۱۳ میلادی فون درلاین به عنوان اولین وزیر دفاع زن آلمان مسئولیت این وزارت‌خانه را برعهده گرفت.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از استعفای فون درلاین از وزارت دفاع این کشور استقبال کرد. او گفت که این تصمیم نشان می‌دهد که این سیاستمدار برجسته وارد مرحله جدیدی از زندگی خود می‌شود و با تمام توان در جلسه پارلمان اتحادیه اروپا برای تصدی مقام ریاست کمیسیون این اتحادیه و متقاعد کردن نمایندگان پارلمان شرکت خواهد کرد.

به گزارش دویچه‌وله، کمتر از دو هفته پیش پس از ساعت‌ها بحث و گفت‌وگو، سران اتحادیه اروپا توافق کردند که فون درلاین، سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی آلمان و عضو کابینه فعلی آنگلا مرکل را به عنوان جانشین ژان کلود یونکر، رئیس کنونی کمیسیون اتحادیه اروپا معرفی کنند.

تصمیم در این باره امروز توسط نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا در جلسه ویژه انتخاب ریاست کمیسیون اتخاذ خواهد شد.

این تصمیم غیرمنتظره با واکنش احزاب مختلف اروپایی رو به رو شد. طبق مقررات اتحادیه اروپا نامزد پیشنهادی سران اتحادیه اروپا به پارلمان این اتحادیه باید از حزبی باشد که دارای اکثریت آرا در پارلمان اروپاست.

اکثریت نمایندگان این پارلمان در انتخابات اواخر ماه مه سال جاری از آن احزاب محافظه‌کار شده است. فون درلاین اما نماینده این احزاب در انتخابات پارلمانی اروپا نبود و مانفرد وبر، دیگر عضو ارشد حزب دموکرات مسیحی آلمان، در کارزارهای انتخاباتی پارلمان اروپا به عنوان نماینده برگزیده محافظه‌کاران شرکت کرده بود. پس از توافق بر سر پیشنهاد فون درلاین، مانفرد وبر از نامزدی برای این پست صرف‌نظر کرد.

به همین جهت پیشنهاد غیرمنتظره نامزدی فون درلاین با واکنش بسیاری روبرو شد. نمایندگان حزب سبزهای پارلمان اعلام کرده‌اند که او را نخواهند پذیرفت. سوسیالیست‌ها و سوسیال دموکرات‌ها که نماینده پیشنهادی خود، فرانس تیمرمن را برای تصدی این مقام معرفی کرده بودند، نیز فون درلاین را برنمی‌گزینند.

فون‌درلاین برای کسب ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا نیازمند حمایت اکثریت مطلق پارلمان اروپاست. این بدان معناست که دست‌کم ۳۷۶ نماینده از مجموع ۷۵۱ نماینده در پارلمان اروپا باید در جلسه پارلمان این اتحادیه به او رأی موافق دهند.

منبع: ایسنا

 

کپی