اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

طرح‎های تشویقی عربستان برای بازگرداندن منتقدان خارج‌نشین

طرح‎های تشویقی عربستان برای بازگرداندن منتقدان خارج‌نشین

حکومت عربستان که از زمان قتل جمال خاشقجی تحت فشارهای جهانی بابت وضعیت مخالفان خارج نشین خود است، در تلاش است، این دسته از شهروندان خود را به بازگشت به این کشور ترغیب کند.

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، به گفته دو مقام مطلع، مقام‌های عربستانی برای جلوگیری از اینکه سعودی‌های خارج‌نشین دیگر درباره رهبری محمد بن سلمان اظهارنظر نکنند، این طرح ابتکاری را تدارک دیده‎اند.

یک سعودی تبعیدی مدعی شده، فردی نزدیک به رهبری یا میانجی دیگری با این شهروندان خارج نشین،  تماس گرفته و گفته است: "حامل پیام شخصی از طرف ولیعهد سعودی هستم، متعهد می‌شویم که اگر شما پیشنهاد ما را قبول کنید و بازگردید با آسیب یا زندان مواجه نشوید."

به نظر می‌رسد دستور برای بازگرداندن مخالفان به داخل عربستان، با وجود قتل خاشقجی که ریاض را وارد بدترین بحران دیپلماتیک با آمریکا از زمان حملات ۱۱ سپتامبر کرد، هنوز پای بر جا باشد. دو مقام مطلع تاکید کردند: سطح بالایی از نارضایتی از شهروندان خارج‌نشین سعودی اخیرا موجب شد تا دادگاه سلطنتی عربستان درباره این مساله تحقیق کند.

این بررسی که همچنان در دست انجام است و بعید است نتایج آن برای عموم منتشر شود، برآورد می‌کند شمار پناهندگان سیاسی سعودی تا ۲۰۳۰ به ۵۰ هزار تن برسد. این تحقیق توصیه می‌کند دولت سعودی رویکرد نرم‌تری در تعامل با مخالفان در پیش بگیرد و گزینه‌های انگیزشی برای بازگشت در اختیار آنها بگذارد، نه اینکه آنها را تحت فشار بگذارد و مقاومت آنها را تحریک کند.

دولت عربستان هنوز درباره این گزارش اظهارنظری نکرده است. آمار آژانس آوارگان سازمان ملل نشان می‌دهد دست‌کم ۸۱۵ سعودی در سال ۲۰۱۷ درخواست پناهندگی دادند و این میزان در سال ۲۰۱۲ به تعداد ۱۹۵ مورد بوده است. انگلیس، کانادا و آلمان جزو مقاصد اصلی پناهندگان سعودی است.

منبع: ایسنا

 

 

کپی