اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

توافق هند و پاکستان بر سر یک مناقشه مرزی

توافق هند و پاکستان بر سر یک مناقشه مرزی

هند و پاکستان در مذاکرات دوجانبه خود بر کاهش اختلافات و اجرایی شدن هرچه زودتر توافق بازگشایی گذرگاه مرزی "کارتارپور" توافق کردند.

خبرگزاری "ای ان آی" هند نوشت: دو کشور همچنین توافق کردند که یک دیدار دیگر برای نهایی کردن پروژه گذرگاه مذهبی کارتارپور برگزار کنند.

اس سی ال داس رئیس هیأت هندی در مذاکرات با پاکستان گفت: ما توانستیم اختلافات میان خود را کاهش دهیم. تیم‌های هندی و پاکستانی در آینده نیز با یکدیگر دیدار خواهند کرد تا این گذرگاه را نهایی کنند. هر دو کشور توافق کردند که کانال‌های ارتباطی در خصوص گذرگاه کارتارپور را حفظ کنند.

هند از پاکستان درخواست کرده است تا برای زائران سیک که خواهان استفاده از گذرگاه کارتارپور هستند روادیدی در نظر نگیرد. همچنین دهلی نو از پاکستان درخواست کرده است تا از فعالیت گروه‌های جدایی طلب خالستانی جلوگیری کند.

محمد فیصل سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز گفت: هند و پاکستان با بخش اعظمی از این توافقنامه موافقت کرده اند.

وی افزود: این یک گذرگاه برای برقراری صلح است و خواهان حل اختلافات با هند هستیم.

گذرگاه مرزی «کارتارپور» بین هند و پاکستان هفتم آذرماه سال گذشته در مراسمی با حضور 'عمران خان' نخست وزیر، ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش پاکستان و جمعی از مقام‌های دو کشور گشایش یافت.

کریدور کرتارپور به طول چهار کیلومتر، سفر شهروندان سیک (به ویژه از هند) را به شهری با همین نام در شرق پاکستان که مقدس‌ترین مکان جامعه سیک های هند است را تسهیل می‌کند.

پیشتر دولت هند درخواستی را برای طرف پاکستانی ارسال کرد تا شهروندان هندی از جامعه سیک نیز آن سوی مرز بتوانند به معبد کارتارپور دسترسی داشته و با همین هدف دو کشور اقدام به ساخت یک جاده مخصوص برای تردد اتباع هندی کنند.

تقاضای طولانی مدت جامعه سیک هند برای ساخت این جاده در نهایت مورد موافقت دو کشور از جمله دولت عمران خان قرار گرفت و دهلی نو و اسلام آباد توافق کردند که هر یک در طرف خود این جاده را احداث کنند./ ایرنا

 

کپی