اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

سهم جدی «ساغروانی» در صنعت نشر

سهم جدی «ساغروانی» در صنعت نشر
مسعود کوثری مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی

جابه جایی مدیریتی در مؤسسه نشر هرمس از خبرهای فرهنگی روز گذشته بود که بر آن اساس لطف‌‌الله ساغروانی، مدیرعامل پیشین این نشر جای خود را به سعید دمیرچی سپرد. مسعود کوثری، ساغروانی را از چهره‌های برجسته حوزه نشر می‌داند.

اغراق نیست اگر بگویم لطف‌الله ساغروانی به واسطه سال‌های فعالیتش در نشر هرمس از جمله حرفه‌ای‌های این حوزه به شمار می‌آید. این را بر اساس تعارفات رایج نمی‌گویم بلکه تأکیدم به‌دلیل شناختی‌ است که طی سال‌ها از او کسب کرده‌ام. ساغروانی با اتکا به تجربه‌ای که از فعالیت در عرصه نشر کسب کرده و از سویی مطالعه و دانش شخصی‌اش توانست هرمس را با وجود عمر کوتاهی که از تولد آن می‌گذرد به یکی از مؤسسات مطرح نشر تبدیل کند.
هرمس از سال 87 تأسیس شده؛ دقیقاً از یازده سال قبل و به لطف حساسیت و وسواسی که از ساغروانی سراغ داریم این مؤسسه دست به نشر آثار ارزشمندی در حوزه‌های مختلف تألیف و ترجمه زده است.
او طی یک دهه اخیر با برقراری ارتباطی ستودنی با اهالی کتاب در غنی‌سازی بازار کتابمان با آثاری ارزشمند سهم بسزایی داشته است. گفته‌هایم را نباید به حساب تعریف یک ناشر از همکار دیگرش بگذارید. چراکه کافی‌ است به سراغ اهالی کتاب بروید تا تصدیق آنها را بشنوید. از مؤلف تا مترجمی که سابقه همکاری با این نشر را داشته‌اند همگی اذعان خواهند کرد که او را می‌توان از معدود ناشرانی دانست که ضمن رعایت اخلاق حرفه‌ای برخوردی منصفانه هم با مترجمان و مؤلفان در پرداخت حق التألیف و حق الترجمه داشته است. ساغروانی ضمن آنکه خودش هم کتاب‌شناسی مطرح به شمار می‌آید هیچگاه از تجربه اهالی کتاب و فن غافل نشده است. آنچنان که می‌دانم طی برپایی جلسات ثابتی با حضور اهالی کتاب از تجربه آنها برای انتخاب آثار ارزشمند بهره می‌گرفته و این در حالی است که کم نیستند ناشرانی که همچنان به شیوه سنتی کار می‌کنند و از اهمیت حضور کارشناسان امر غافل هستند. البته سعید دمیرچی را هم می‌شناسم و معتقدم که او در کتاب‌های حوزه ایران و افغانستان کتاب‌شناس قابلی به شمار می‌آید و منطق حاکم بر بازار را به خوبی می‌شناسد. با این حال امیدوارم به واسطه خدمات ارزشمندی که ساغروانی طی سال‌های فعالیت خود در نشر هرمس انجام داده قدردانی بسزایی از او انجام شود.

کپی