اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

دشواری‌های برگزاری یک جشنواره‌ خصوصی

دشواری‌های برگزاری یک جشنواره‌ خصوصی
بابک شهرکی نوازنده و آهنگساز و عضو هیأت داوران بخش رقابتی پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم

پوستر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم دیروز با حضور تعدادی از هنرمندان شرکت‌کننده دوره‌های قبل در منزل کوروس سرهنگ‌زاده، خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی رونمایی شد. این جشنواره مخصوص رده سنی زیر 18 سال است.

ششمین دوره جشنواره نوای خرم به سیاق سال‌های گذشته‌اش برگزار می‌شود. اما مهم‌ترین تفاوت و نکته اساسی جشنواره امسال این است که رپرتوار استاد ابوالحسن صبا و مرتضی محجوبی به آن اضافه شده و این اتفاق خوبی است. بخصوص رپرتوار استاد صبا. با توجه به اینکه استاد همایون خرم ویولنیست بود و ساز تخصصی استاد صبا هم ویولن بود به نظر برگزارکنندگان جشنواره این می‌تواند رپرتوار بهتری برای بچه‌ها باشد. ضمن اینکه استاد صبا در نواختن ساز سنتور و ردیف‌های سنتور هم چیره دست بود و به این ترتیب هم در سازهای کششی و هم مضرابی امکان اجرا برای بچه‌ها فراهم می‌شود. هدف این جشنواره سازندگی است و این سازندگی در رده سنی بالا آنقدرها نمی‌تواند اتفاق بیفتد به همین دلیل این جشنواره در رده سنی زیر 18 سال برگزار می‌شود. فراخوان جشنواره از دیروز و با رونمایی از پوستر آن آغاز شده و با توجه به اینکه سال گذشته 1500 متقاضی داشتیم پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به رشد صعودی این تعداد به 2 هزار نفر برسد.
مراسم رونمایی از پوستر جشنواره در منزل کوروس سرهنگ‌زاده خواننده قدیمی برگزار شد. از یاران گذشته استاد همایون خرم تعداد بسیار کمی باقی مانده‌اند. خوانندگان دیگری هم بودند که با او کار کرده بودند اما یا در ایران حضور نداشتند یا شرایط جسمی‌شان خیلی مساعد نبود. اما کوروس سرهنگ‌زاده هم حضور دارد و هم حالش خوب است. اینکه می‌توانیم هم‌نسل‌های استاد خرم را در جشنواره ببینیم برای جوانان ایجاد انگیزه می‌کند.
جشنواره خرم به‌صورت خصوصی و توسط مؤسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» برگزار می‌شود که با توجه به شرایط فعلی کار بسیار سختی است. بسیاری از جشنواره‌ها هنگام ثبت‌نام وجوهی از شرکت‌کنندگان دریافت می‌کنند. اما شرکت‌کنندگان ما برای هیچ بخشی وجهی پرداخت نمی‌کنند و این جشنواره با هزینه‌های زیادی که تمام آنها به‌صورت شخصی پرداخت می‌شود به اجرا درمی‌آید. تنها رسالتی که این جشنواره دارد فرهنگ‌سازی است و به همین دلیل هم به‌نام استاد خرم مزین شده است. چون همایون خرم تنها چهره هنری نبود و به‌عنوان یک چهره فرهنگی از هر جهت الگو بود.

کپی