اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
پس از روسیه، چین و امریکا، فرانسه نیزارتش فضایی تشکیل می‌دهد

جنگ ستارگان

جنگ ستارگان
فرحناز دهقی خبرنگار

رقابت‎های تسلیحاتی و نظامی با گسترش علم و فناوری هر بار وارد مرحله تازه‎ای می‎شود؛ اکنون توجه قدرت‎های نظامی جهان روی ایجاد «ارتش فضایی» متمرکز شده است. پس از ایالات متحده امریکا، این بار فرانسه اعلام کرد که تحت نظارت و مجموعه نیروی هوایی خود قرار است ارتش فضایی‎اش را ایجاد کند.

به‌گزارش فرانس 24، امانوئل مکرون، رئیس‎جمهوری فرانسه، روز گذشته در آستانه برگزاری مراسم روز ملی باستیل که طی آن قرار بود رژه‎ای نظامی در شانزه لیزه برگزار شود، گفت: «برای آنکه اطمینان حاصل کنیم ظرفیت‎های ما در فضا توسعه پیدا می‎کنند و تقویت می‎شوند در ماه سپتامبر ارتش فضایی کشور را تأسیس خواهیم کرد. بنابراین می‎توانیم از امنیت و دفاع فضایی خود مطمئن باشیم. از این به بعد می‎توانیم دانش خود را درباره فضا ارتقا بدهیم و از ماهواره‎هایمان محافظت کنیم. در آینده فلورانس پارلی، وزیر دفاع، جزئیات این طرح را منتشر خواهد کرد.» او در سخنان خود تمرکز این کشور روی ایجاد نیروی فضایی را «مسأله‎ امنیت ملی حقیقی» دانست. سال گذشته مکرون برای نخستین بار از اهمیت نیاز استراتژیک برای تقویت دفاع فضایی سخن گفت و یک سال بعد از اجرایی شدن این طرح پرده برداشت.
رقابت تسلیحاتی در فضا
پس از آنکه امریکا، چین و روسیه اعلام کردند بودجه‎هایی را برای ایجاد یا توسعه نیروی فضایی خود در نظر گرفته‎اند، فرانسه نیز به تکاپو افتاد تا از این قافله جا نماند. ناظران می‎گویند طی سال‎های اخیر فعالیت‎های نظامی در قالب حملات سایبری، ماهواره‎های جاسوسی، ردیابی موقعیت‎ها و... در مدار زمین افزایش یافته است. چین که در سال 2016 به فکر ایجاد ارتش فضایی افتاده بود، همواره طی این سال‎ها دغدغه‎ای به دغدغه‎های سیاستمداران امریکایی افزوده بود. ترامپ که از بدو ورود به کاخ سفید نشان داد با رهبران پکن قصد رقابت دارد، سال گذشته فرمان داد ارتش فضایی این کشور نیز فعالیتش را آغاز کند. امریکا بارها اعلام کرده بود در فضا احساس ناامنی می‎کند و صدمه دیدن قدرت‎های بالقوه امریکا در فضا باید یکی از مهم‎ترین دغدغه‎های امنیت ملی این کشور باشد.
به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پاریس در نظر دارد از سال 2019 تا 2025 در مجموعه 3.6 میلیارد یورو برای تقویت بنیه نظامی فضایی‎اش لحاظ کند. بازسازی ماهواره‎های دیده‌بانی CSO و ارتباطی Syracuse نیز می‎شود. راه‎اندازی سه ماهواره الکترومغناطیسی CERES و مدرن‎سازی یک رادار سه بعدی به‌نام GRAVES نیز از جمله برنامه‎های نیروهای فضایی فرانسه است. وزیر دفاع فرانسه نیز ماه پیش اعلام کرده بود که این کشور در حال تحقیق روی نسل تازه ماهواره‎های نظامی است. او در این باره گفته بود: «عملیات‎های فرانسه دیگر بدون حضور در فضا نمی‎تواند به طور کامل حامی منافع این کشور باشد.»
5 ماه پیش نیز ترامپ فرمانی را به امضا رساند که پنتاگون را موظف می‎کرد ارتش فضایی ایجاد کند؛ اما این فرمان هنوز به تأیید کنگره نرسیده است. در ماه مارس، سازمان ملل در ژنو مذاکراتی را آغاز کرد تا از رقابت تسلیحاتی در فضا جلوگیری شود؛ مذاکراتی که بدون توافق به پایان رسید.
در حالی که دولت‎ها در تلاش هستند بودجه نسبتاً هنگفتی برای توسعه نیروی فضایی خود در نظر بگیرند، برخی ناظران اعتقاد دارند، مردم هنوز به ضرورت تشکیل چنین ارتشی اعتقاد ندارند. به گزارش پایگاه خبری هیل، دفتر تحقیقات امنیت ملی امریکا اخیراً تحقیقی کرده است که نتیجه آن نشان می‎دهد میان عقیده سیاستمداران درباره اهمیت تشکیل این نیرو و باور مردم فاصله عمیقی وجود دارد. راجر زاخائیم، مدیر مؤسسه مطالعاتی ریگان در این باره می‎گوید: «در سال‎های اخیر متخصصان سیاسی و سیاستمداران روی امنیت ملی و دفاعی متمرکز شده‎اند و تشکیل نیروی نظامی فضایی را بیش از پیش جدی گرفته‎اند. اما مردم اعتقاد دارند متمرکز شدن بر سیاست‎های داخلی از اهمیت بیشتری در حوزه امنیت ملی برخوردار است و مایل هستند این بودجه به بهبود مسائل داخلی اختصاص داده شود.» تازه‎ترین مثال برای این اختلاف دیدگاه نیز این است که در مراسم روز گذشته فرانسه، جلیقه زردها که ماه‎هاست در اعتراض به شرایط اقتصادی و بیکاری و نرخ بالای سوخت هر شنبه خود را به خیابان شانزه لیزه می‎رسانند، مکرون را هو کنند و شعار سر بدهند: «مکرون برو».

کپی