اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

سفینه بدون سرنشین هند به ماه می رود

سفینه بدون سرنشین هند به ماه می رود

«چاندریان ۲» سفینه فضایی بدون سرنشین هند فردا دوشنبه برای سفر به ماه به فضا پرتاب می‌شود.

این سفینه بدون سرنشین ساعت ۲:۵۱ دقیقه بامداد روز دوشنبه به وقت محلی از تنها پایگاه فضایی هند در «سریهاریکوتا» (Sriharikota) مأموریت خود را به ماه آغاز می‌کند. قرار است چاندریان ۲، یک فرودگر و یک ماه‌نورد را در قطب جنوب ماه مستقر کند؛ محلی که تاکنون هیچ سفینه‌ای به آن نزدیک نشده است.

چاندریان ۲ حاوی یک دستگاه فرودگر است که به افتخار پدر برنامه فضایی هند دکتر «ویکرام سراباهی» (Vikram Sarabhai)٬ «ویکرام» (Vikram) نامگذاری شده است. این کاوشگر همچنین شامل یک خودروی کوچک و خودکار ماه‌نورد که به مطالعه ترکیب کانی‌شناسی و عناصر سطح ماه می‌پردازد.

انتظار می‌رود که این فرودگر (ویکرام) ششم سپتامبر (۱۵ شهریور) در قطب جنوب ماه فرود بیاید؛ این امر به سخت‌ترین بخش مأموریت چاندریان ۲ تبدیل خواهد شد زیرا باید به آرامی بر سطح ناهموار ماه بنشیند به گونه‌ای که هیچ آسیبی نبیند. همچنین لازم است از فرود در مناطق سایه‌دار اجتناب شود زیرا دستگاه نیاز به نور برای تولید انرژی دارد.

هزینه انجام این پروژه تحقیقاتی از سوی هندی‌ها ۱۴۴ میلیون دلار (ده میلیارد روپیه) اعلام شده است. این دومین مأموریت فضایی هند است. نخستین سفر فضایی هندی‌ها مربوط به سال ۲۰۰۸ میلادی است که به اثبات وجود آب در کره ماه کمک کرد. آن سفینه بدون سرنشین هند ۷۹ میلیون دلار ارزش داشت و «چاندریان -۱» نام گرفته بود./ایرنا

کپی