اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

اقامتگاه‌های بوم‌گردی فارس تا پایان امسال افزایش می یابد

اقامتگاه‌های بوم‌گردی فارس تا پایان امسال افزایش می یابد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس با بیان اینکه به طور متوسط ماهانه 4 اقامتگاه بومگردی جدید به ظرفیت فعال این بخش در فارس اضافه می‌شود، گفت: تا پایان امسال بالغ بر 50 اقامتگاه جدید به ظرفیت کنونی اضافه خواهد شد.

مصیب امیری به وجود 85 اقامتگاه فعال بوم‌گردی در سطح استان اشاره و عنوان کرد: 10 اقامتگاه دیگر هم‌اینک آماده بهره‌برداری است و 10 واحد دیگر نیز تا شهریورماه آماده می‌‌شود و با تلاش‌های انجام شده و استقبال خوب بخش خصوصی امیدواریم تا پایان امسال ظرفیت کنونی را به 140 واحد افزایش دهیم.

امیری اعتقاد دارد که با توجه به حجم پایین سرمایه‌گذاری و بهره‌وری بالا، بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران استقبال خوبی از اینگونه اقامتگاه‌ها دارند و سازمان میراث فرهنگی نیز این بحث را جزو اولویت‌ها قرار داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس همچنین با اشاره به تنوع و تعدد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در سطح استان، خواستار تبلیغ و ترویج آنها برای افزایش سفرهای داخلی و درون استانی سفرها و استفاده از واحدهای بوم‌گردی شد و گفت: گردشگران داخلی و خارجی از این اقامتگاه‌ها استقبال خوبی دارند.

امیری مقرون به صرفه بودن استفاده از اقامتگاه‌ها را یکی از دلایل افزایش تعداد آنها در سطح فارس دانست و گفت: این مهم نشان از ظرفیت واحدهای بوم‌گردی و کارایی اقتصادی آنها دارد.

وی وجود برخی ایرادات در راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی به لحاظ قرارگیری در موقعیت طبیعت، استفاده از لباس‌های خاص، حفظ و احیای و ترویج ارزش‌های فرهنگی را پذیرفت و در عین حال گفت: آنچه امروز در شهر شیراز تحت عنوان اقامتگاه بومگردی وجود دارد، عمدتا اقامتگاه سنتی است؛ اقامتگاه بومگردی به واحدهای اقامتی روستایی دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی اطلاق می‌شود اما در شهرهایی نظیر شیراز نیز با توجه به مجموع جاذبه‌ها، این واحدها ایجاد شده و در حال گسترش است.

امیری با تاکید براینکه با توجه به استقبال خوب گردشگران از واحدهای اقامتی بومگردی در شیراز و فارس، هنوز هم فضا برای راه‌اندازی و فعالیت چنین واحدهایی وجود دارد، قبول کرد که در ایجاد و توسعه چنین واحدهایی باید تمام شاخص‌ها را مد نظر قرار داد.

او گفت: در شهری مانند شیراز شاهد تعدد اقامتگاه‌های سنتی هستیم، واحدهایی که از نظر ابعاد و متراژ متفاوت است و بعضا سرمایه‌گذار وقتی با افزایش تقاضای مسافر مواجه می‌شود به سمت گسترش دامنه فضای فیزیکی فعالیت خود تمایل پیدا می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس با قدردانی از همراهی نیروی انتظامی استان و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه ایجاد و توسعه این واحدهای اقامتی، به نظارت و همکاری اداره اماکن و بهداشت با میراث فرهنگی جهت نظارت بر این واحدها هم اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به روند افزایش واحدها در کشور و محدودیت نیرو در سازمان میراث فرهنگی، به تنهایی قادر به نظارت مستقل بر این واحدها نیستیم، لذا راهکارهایی با هدف استفاده از ظرفیت مردمی نظارت پیش بینی شده است.

امیری با یادآوری اینکه نظارت بحث حاکمیتی است و قابل واگذاری نیست، مردم را بهترین ناظران در بخش‌های مختلف دانست و گفت: طرحی در دستور کار است تا با استفاده از آن یک سیستم در واحدهای بوم‌گردی مستقر شود که مردم نقیصه‌ها را ثبت و گزارش دهند و مستقیما خود نظارت کنند .

وی همچنین با اشاره به اجرایی شدن 127 مجتمع گردشگری در سراسر استان فارس گفت: این مجموعه‌ها بین 20 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اعتبار پیش بینی شده برای تمام این پروژه‌ها بالغ بر هزار و 900 میلیارد تومان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس همچنین اعلام کرد که تا پایان امسال سه هتل از تعداد کل مجموعه‌های گردشگری در حال احداث فارس، در شهر جدید صدرا و شیراز آماده بهره‌برداری خواهد بود./ ایسنا

کپی