اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

تصویری از زندگی آقای بازیگر

تصویری از زندگی آقای بازیگر
شکرخدا گودرزی کارگردان و مدیر خانه موزه عزت‌الله انتظامی

قرار بود موزه عزت‌الله انتظامی 31 خرداد افتتاح شود اما بنا به گفته‌ سیدحمید موسوی شهردار منطقه یک، مشکلاتی بر سر راه آن قرار گرفته است. شکرخدا گودرزی کارگردان و مدیر این موزه به تشریح وضعیت این بنا پرداخته است.

چند سال پیش همراه جمعی از هنرمندان از خانه استاد انتظامی بازدید و مشاهده کردیم به دلیل تغییراتی که در آنجا انجام شده و بر اساس آنچه در جهان مرسوم است به خانه ‌موزه شباهتی ندارد؛ یعنی خانه‌ای که زندگی یک شخصیت معروف و یک چهره را نمایندگی کند.
زمانی که مسئولیت خانه موزه استاد انتظامی را به من دادند از همان زمان یکی از درگیری‌های ذهنی‌ام این بود خانه را تا جایی که مقدور است به اصالت خودش برگردانیم. جلسه‌های متعددی با مدیرکل امور موزه‌ها و کارگروه میراث فرهنگی داشتیم. هم برای تدوین طرح محتوایی و هم برای جمع‌آوری وسایل شخصی استاد انتظامی. بخشی از وسایل شخصی استاد انتظامی را از مجید انتظامی گرفتم و متوجه شدیم می‌توانم با آنها 20 تا 30 درصد شکل زندگی ایشان را معرفی کنیم. وسایلی مانند دستمال گردن، آینه، شانه، عطر، لباس و.... غیر از وسایل، اسناد و مدارکی هم جمع‌آوری کرده‌ایم که می‌تواند تصویری از زندگی عزت‌الله انتظامی به مخاطبان ارائه کند. مدارکی که بخشی از آنها را از خانواده او و بخشی را از افراد مختلف گرفته‌ایم. در بین آنها حاشیه‌هایی که او در کتاب‌ها نوشته و متن سخنرانی‌اش در یونسکو هم وجود دارد. البته هنوز هم کارمان ادامه دارد و مشغول دسته بندی این مدارک هستیم تا بتوانیم تصویری از زندگی شخصی، فعالیت‌های هنری و اجتماعی و عام المنفعه استاد انتظامی مانند ساخت مدرسه و جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زدگان برای بازدیدکنندگان به نمایش بگذاریم.
براساس این تصمیم‌ها موزه باید تغییراتی می‌کرد. به طور مثال تغییراتی در حیاط آن ایجاد شده که همه آنها با کار کارشناسی بوده است. اکنون هم نقاشی خانه و ساخت کف آن باقی مانده که باید جمع آوری کنیم. در عین حال باید به چیدمان ویترین‌ها و تکمیل آنها نیز بپردازیم. شهرداری منطقه یک تهران هم در این زمینه کمک زیادی کرده است جا دارد از کلیه همکاران شهرداری منطقه سپاسگزاری کنیم. مسأله اینجاست که در پیش‌بینی‌های اولیه قرار بود موزه همزمان با ۳۱ خرداد یعنی سالروز تولد عزت الله انتظامی گشایش یابد اما چون بخشی از کارها به دلیل تأخیری که در شروع بازسازی اتفاق افتاد باقی مانده ترجیح دادیم با اتمام کامل کارها موزه را گشایش کنیم و امیدواریم این هفته کارها به پایان برسد و تکلیف تکمیل موزه و زمان گشایش آن مشخص شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.