اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

تحصیل در کنار نیش عقرب

تحصیل در کنار نیش عقرب
هدی هاشمی خبرنگار

دیروز تصویر تلخی از یک مدرسه روستایی روی شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. تصویری که نشان می‌داد دانش‌آموزان مدرسه‌ای در نزدیکی منطقه «سد کارون 3» همکلاس مارها و عقرب‌ها شده‌اند.

معلم مدرسه روستایی اهل ایذه (خوزستان) از حقیقت وحشتناکی پرده برداشت که برای خیلی‌ها غیرقابل باور بود. او تمام مار و عقرب‌هایی را که در دو هفته اردیبهشت امسال به مدرسه‌اش حمله کرده بودند، به دام انداخت و روی تخته سیاه کلاس چسباند تا این چنین صدایش را به گوش مسئولان آموزشی کشور برساند. او در واقع با انتشار این تصویر می‌خواست وضعیت اسفناک کلاس‌های درس روستایی و نابرابری آموزشی را به مردم نشان دهد. تصویر آنقدر تلخ و ترسناک بود که سایت‌های خبری هم به آن واکنش نشان دادند. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشتند که مسئولان وزارت آموزش و پرورش! نابرابری آموزشی تا این حد؟ برخی‌ها هم گفتند گروهی از دانش‌آموزان به اردوی پاریس و سوئد می‌روند و در مدرسه زومبا، زبان دوم و سوم یاد می‌گیرند و برخی دیگرهم در کنار مار و عقرب روزهای تحصیلی را سپری می‌کنند. خدایار زمزم تنها معلم مدرسه‌ای 30 دانش‌آموزی است. مدرسه‌ای دوشیفته که صبح‌ها برای دانش‌آموزان ابتدایی و عصرها هم پذیرای دانش‌آموزان متوسطه اول است. آقای معلم درباره انتشار این عکس به «ایران» توضیح می‌دهد: فقط دوهفته زمان برد تا بتوانم این تعداد مار و عقرب را بگیرم. اگر می‌خواستم از زمستان سال گذشته تصاویر همه مارها و عقرب‌ها را منتشر کنم نیازبه یک وانت برای جابه‌جایی جانوران از کلاس داشتم. وی در ادامه می‌گوید مدرسه سال 1354 توسط اهالی روستا ساخته شده و بسیار قدیمی و فرسوده است چند باری با کمک اهالی روستا مدرسه را تعمیر کردیم، اما بازهم جای کار دارد. این مار و عقرب‌ها به‌دلیل آب و هوا به مدرسه می‌آیند البته مدرسه روی بلندی بنا شده و اطراف مدرسه هم زمین کشاورزی وجود دارد دور مدرسه دیوار کشی نشده است بنابراین در زمستان که هوا سرد می‌شود مار و عقرب‌ها به جای گرم می‌آیند.
او می‌افزاید: این وضعیت فقط مربوط به مدرسه ما نیست. 20 مدرسه دیگر هم وجود دارد که دانش‌آموزانش درگیر مار و عقرب شده‌اند خوشبختانه تا حالا مشکلی برای دانش‌آموزان به‌وجود نیامده و دانش‌آموزان هم به دیدن مار و عقرب عادت کردند خیلی وقت‌ها مشغول تدریس هستم و مار وارد کلاس می‌شود بچه‌ها هم نمی‌ترسند از خودشان مراقبت می‌کنند یا زمانی است که چای می‌خوریم ناگهان عقرب از بالای سقف به زمین می‌افتد در سقف مدرسه قدیمی این روستا مارهای بزرگی زندگی می‌کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.