اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

ترکیه: روند دریافت اس400 در حال انجام است

ترکیه: روند دریافت اس400 در حال انجام است

گروه جهان/ وزارت دفاع ترکیه به‌طور رسمی خبر داد، اولین محموله از سامانه دفاع موشکی اس400 وارد آنکارا شده‎است و هیچ خللی در روند دریافت این سامانه وجود ندارد.

به گزارش سایت شبکه خبری «سی‎ان‎ان»، تصمیم ترکیه برای خرید اس400 از روسیه می‎تواند آثار مخربی در روابط ترکیه و امریکا داشته‎باشد. با این حال دیروز مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز ضمن اشاره به این اینکه اولین محموله اس400 وارد پایگاه هوایی «اکینچی» شده‎است، تأکید کرد: «روند تحویل اس 400 ادامه دارد و هیچ مشکلی بر سر راه آن نمی‎بینیم.» با این حال پیش‎بینی می‎شود، امریکا در نخستین واکنش خود به ورود سامانه اس400 به آنکارا، برنامه فروش جنگنده‎های اف35 خود را به ترکیه به حالت تعلیق درآورده و تحریم‎هایی را علیه این کشور درنظر بگیرد.
رجب طیب اردوغان در حالی مقابل فشارهای امریکا ایستاده است که در عرصه سیاست داخلی نیز با چالش‎هایی مواجه است. در هفته‎ای که گذشت، علی باباجان، یکی از مؤسسین حزب عدالت و توسعه در اختلاف نظرهایی که با اردوغان داشت، استعفای خود را از این حزب اعلام کرد. او روز پنجشنبه نیز خبر داد در حال تلاش برای تأسیس حزبی جدید است که می‎تواند چالشی جدی برای عدالت و توسعه باشد.

کپی