اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

سرشماری 2020 شکست دیگری برای ترامپ در سیاست داخلی

سرشماری 2020 شکست دیگری برای ترامپ در سیاست داخلی

گروه جهان/ با انصراف رئیس‎جمهوری امریکا از گنجانده شدن پرسشی در سرشماری 2020 امریکا که جویای تابعیت افراد می‎شد، شکست دیگری در کارنامه سیاست داخلی دونالد ترامپ به ثبت رسید. دیوان عالی امریکا پیش‎تر ثبت چنین پرسشی را که از دهه 1950 از فرم‎های سرشماری حذف شده‎بود، باعث اختلال در این کار عنوان کرده‎بود.

به گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»، فرمان جدید ترامپ پس از آن صادر شد که دیوان عالی امریکا هفته پیش مخالفت صریح خود را با درج پرسشی در سرشماری سال 2020 امریکا که از پرسش‎شوندگان می‎خواست تابعیت خود را مشخص کنند، اعلام و تأکید کرد، ممکن است مهاجران و غیر شهروندان با دیدن این پرسش، از شرکت در سرشماری بترسند و به این ترتیب آمار دقیقی از وضعیت امریکا به دست نیاید. اواسط هفته گذشته، دونالد ترامپ در پی این مخالفت صریح اعلام کرد، «بزودی راه دیگری را انتخاب خواهم کرد.» او پنجشنبه راه جدید خود را اعلام کرد و در فرمانی جدید مدعی شد: «به این ترتیب خواهیم توانست سرشماری دقیقی از شمار نفوسی که در امریکا به سر می‎برند، اعم از شهروند، غیر شهروند و خارجی‎های غیر قانونی به دست آوریم.»
هرچند ترامپ معتقد است فرمان جدید او راه جدیدی است، اما واقعیت آن است که هیچ تفاوتی در راهکارهای این فرمان با آنچه که پیشتر بوده، دیده نمی‎شود. اما چرا ترامپ اصرار می‎ورزد که فرمان جدید او یک فرمان خارق‎العاده است؟ «پیتر باوز»، تحلیلگر سایت شبکه خبری «بی‎بی‎سی» پاسخ این سؤال را خیلی ساده می‎داند و می‎گوید: «هیچ کس نمی‎خواهد براحتی شکست را بپذیرد.» او توضیح می‎دهد:«در انتخابات میاندوره‎ای سال گذشته یکی از مباحثی که بسیار جنجال‎برانگیز شد، این بود که پرسش درباره مسأله شهروندی و تابعیت افراد ممکن است باعث شکاف در جامعه شود. اما برای دونالد ترامپ که مسأله مهاجران غیرقانونی را شعار انتخاباتی خود کرده بود، جای دادن چنین سؤالی در سرشماری یک پیروزی محسوب می‎شد. اما درخواست او و مخالفت‎ها با آن، می‎توانست باعث تأخیر در سرشماری که هر 10سال یک بار صورت می‎گیرد، شود. بنابراین ترامپ که مثل هر کسی نمی‎خواهد براحتی شکست را پذیرا شود، طرح دوم خود را «یک طرح بسیار دقیق» برای شمارش تعداد غیر شهروندان امریکا خواند و مدعی شد، به این ترتیب و با تدابیری که او اندیشیده، مسئولان «مو را از ماست خواهند کشید» تا بتوانند آمار و اطلاعات دقیقی از شمار این افراد داشته باشند.»

کپی