اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
با خروج نیروهای امارات از یمن، ائتلاف عربستان سعودی در این کشور ضعیف‎تر از همیشه شده است

نقشه عربستان برای کنترل بنادر استراتژیک دریای سرخ

نقشه عربستان برای کنترل بنادر استراتژیک دریای سرخ
فرحناز دهقی ر

به‌دنبال اعلام خروج نیروهای امارات از یمن، عربستان سعودی نقشه تازه‎ای برای نیروهای نظامی خود در این کشور طراحی کرده است تا نفوذ خود را در دو بندر استراتژیک و مهم در دریای سرخ افزایش بدهد.

این در حالی است که یکی از مقام‎های امارات در واکنش به این خبر اعلام کرد در صورت خروج امارات از یمن، هیچ خلایی در این کشور احساس نخواهد شد زیرا امارات 90 هزار نیروی یمنی را در این کشور تربیت نظامی کرده است. حال این سؤال مطرح است که: با وجود حضور هزاران نیروی نظامی محلی در یمن، دیگر چه نیازی به مداخله خارجی در این کشور به بهانه تأمین امنیت و مبارزه با تروریست‎ها است؟
به‌گزارش الجزیره، منابع مطلعی اعلام کردند که عربستان سعودی در پی استقرار نیروهای نظامی خود در دو بندر مهم در دریای سرخ و تنگه باب‎المندب، که دریای سرخ و خلیج عدن را بهم متصل می‎کند، است تا کاهش نیروهای نظامی اصلی‎ترین متحد خود در یمن یعنی امارات را اینگونه جبران کند. دو فرمانده نظامی یمن و مسئولان دولت مستعفی یمن به خبرگزاری رویترز خبر دادند که نیروهای نظامی عربستان در دو بندر مخا و خوخه در دریای سرخ مستقر شده‎اند؛ دو بندری که پیش از این مورد استفاده نیروهای امارات قرار می‎گرفت تا عملیات‎های نظامی خود را پشتیبانی کنند. تعدادی نیروی نظامی این کشور نیز در شهر ساحلی عدن و جزیره کوچک بریم در تنگه باب‎المندب مستقر شدند.
افزایش حضور نظامی نیروهای عربستان سعودی در یمن می‎تواند منجر به افزایش انتقادها از پادشاهی آل سعود شود که طی سال‎های اخیر و با کشته شدن جمال خاشقجی به مرز بی‎سابقه‎ای رسیده است. جنگ عربستان در یمن باعث ایجاد وخیم‎ترین بحران انسانی تاریخ معاصر در جهان شده و جان هزاران غیرنظامی را گرفته و میلیون‎ها تن را زخمی، آواره و بی‎خانمان کرده است. با جنگ عربستان و امارات در یمن، بیش از 14 میلیون نفر در یمن با قحطی و بیماری‎هایی مانند وبا روبه‎رو شده‎اند. پس از چهار سال جنگ بی‎وقفه در این کشور، همچنان حوثی‎ها کنترل بیشتر اراضی این کشور را از جمله صنعا پایتخت آن در دست دارد.
به گزارش نیویورک‎تایمز، به مدت چهار سال، امارات متحده عربی با فراهم کردن تسلیحات، پول و هزاران سرباز نیروی زمینی، هسته نظامی اصلی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در یمن را تشکیل می‎داد تا جنگ عربستان با حوثی‎های یمن مطابق میل ولیعهد این کشور به پیش برود. براساس گزارش‎ها، امارات متحده مسبب تقریباً تمامی پیشرفت‎های هرچند اندک، این ائتلاف طی جنگ بوده است. آنها اکنون تصمیم گرفته‎اند دست از این جنگ فرسایشی بی‎حاصل بردارند. امارات اعلام کرده نیروهایش را از یمن بیرون می‎آورد؛ زیرا بالاخره فهمیده‎اند پس از چهار سال جنگ و هزینه‎های سنگین آن، همچنان حوثی‎ها کنترل بیشتر کشورشان را در دست دارند. طی ماه‎های اخیر نیز امارات آرایش نظامی‌اش را در اطراف بندر حدیده کاهش داده بود. اگرچه بهای رسیدن به این نتیجه به قیمت کشته‎ شدن هزاران تن و بی‎خانمانی میلیون‎ها نفر تمام شد، اما سرانجام امارات فهمید که این جنگ غیرقابل بردن است. به گزارش فارن پالیسی، برخی تحلیلگران می‎گویند خروج نیروهای اماراتی از یمن به علت بازسازی آبروی این کشور صورت گرفته است اما می‎تواند در تیره و تار شدن روابطش با عربستان نیز انعکاس پیدا کند.
به‌گزارش ایندیپندنت، بسیاری از دیپلمات‎های عربی و غربی اعتقاد دارند که خروج نیروهای اماراتی اتفاق عظیمی در سیاست خارجی این کشور محسوب می‎شود زیرا امیرهای این کشور تصمیم گرفته‎اند از جنگی بیرون بیایند که هزینه‎های آن مرتباً بیشتر و بیشتر می‎شود حتی اگر این خروج به معنای عصبانی شدن نزدیک‎ترین متحدشان باشد.
اما خروج امارات از یمن تنها ضربه کاری به ائتلاف عربستان سعودی در یمن نیست. به گزارش واشنگتن‎پست، روز پنجشنبه نیز مجلس نمایندگان امریکا با رأی اکثریت، لایحه‎ای را به تصویب رساند که به موجب آن فروش اسلحه به عربستان ممنوع شود و دولت دونالد ترامپ نتواند با اعلام وضعیت فوق‎العاده به پادشاهی عربستان اسلحه بفروشد و اوضاع یمن وخیم‎تر از آنچه اکنون هست، نشود.

کپی