اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
تکذیب خبرسازی انگلیس و امریکا

ایران هیچ مواجهه‌ای با نفتکش‌های انگلیسی در خلیج فارس نداشته است

ایران هیچ مواجهه‌ای با نفتکش‌های انگلیسی در خلیج فارس نداشته است

گروه سیاسی/ خط و نشان، بدون آنکه طرف‌ها خواستار گسترش درگیری‌ها و جدال‌ها شوند، اما همچنان سطح تنش‌ها را بالا نگه داشته‌اند. در تازه‌ترین تحول در راستای همین رویکرد سیاسی و نظامی، چهارشنبه گذشته دولت‌های انگلیس و امریکا مدعی شدند که قایق‌های سپاه تلاش کردند یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کنند که با اخطارهای ناو انگلیسی، این اقدام به نتیجه نرسید.


اما فرماندهی منطقه پنجم دریایی سپاه پاسداران این ادعا را تکذیب و تأکید کرد که اگر دستوری دراین زمینه صادر شده بود، قطعاً و با قاطعیت این هدف را محقق می‌کردند. باوجود این، خط تبلیغاتی و سیاسی جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، کمتر از یک هفته پس از توقیف نفتکش روسیه حامل نفت ایران در تنگه جبل الطارق اتفاق افتاد. انگلیسی‌ها و امریکایی‌ها با این خبر، هم خواستند مدعی شوند که ایران درپی تلافی این اقدام غیرقانونی انگلیس بوده است، هم خواستند قدرت نظامی خود را به رخ بکشند. حتی نامزد ستاد مشترک ارتش امریکا تا آنجا پیش رفت که از آغاز تلاش‌ها برای شکل گیری یک ائتلاف بین المللی برای اسکورت کشتی‌های تجاری در خلیج فارس خبرداد. باوجود این، انگلیس به عنوان هم پیمان دولت امریکا اعلام کرد که دنبال افزایش تنش‌ها با ایران نیست.
خبر تلاش گشتی‌های نظامی ایران برای توقیف نفتکش انگلیسی از آن رو مورد توجه جهانی قرار گرفت که درست همان روز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه هیأت دولت، بشدت از اقدام انگلیس در جبل الطارق انتقاد کرده و هشدار داده بود که «انگلیسی‌ها آغازگر ناامنی در دریاها هستند و تبعات آن را درک خواهند کرد.» همزمان بسیاری از شخصیت‌ها، جریان‌ها و رسانه‌ها در داخل نیز خواستار اقدامات تلافی جویانه ایران در خلیج فارس شده بودند، اما تکذیب سریع وزارت خارجه نشان داد که این اقدام، در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار نگرفته است، امری که بیانیه روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه هم آن را تأیید می‌کند. بویژه اینکه مقام‌های سیاسی و نظامی ایران بارها اعلام کرده‌اند درصورت انجام هر اقدام نظامی، قطعاً مسئولیت آن را برعهده خواهند گرفت.
البته خبری که امریکا و انگلستان درباره حادثه روز پنجشنبه در خلیج فارس مخابره کرده‌اند، یک شکاف عددی هم دارد. ابتدا این وزارت دفاع امریکا بود که اعلام کرد روز چهارشنبه پنج قایق سپاه تلاش کردند جلوی حرکت نفتکش انگلیسی را بگیرند و آن را به سمت آب‌های ایران بیاورند.روز بعد اما دولت انگیس اعلام کرد سه کشتی ایرانی تلاش کردند  در مسیر حرکت نفتکش بریتانیایی «بریتیش هیریتدژ» در تنگه هرمز اخلال ایجاد کند، اما پس از هشدارهای کشتی جنگی بریتانیایی، از منطقه دور شدند.
در واکنش به این اخبار، روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه اعلام کرد: «گشت‌های شناورهای نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس طبق روش‌های جاری و مأموریت‌های ابلاغی برقرار و با هوشمندی، دقت و صلابت در حال انجام است و طی ۲۴ ساعت اخیر نیز هیچ مواجهه‌ای با شناورهای بیگانه از جمله شناورهای انگلیسی صورت نگرفته است. در صورتی که دستوری مبنی بر توقیف شناورهای بیگانه دریافت شود، منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در محدوده جغرافیایی مأموریت خود قادر است بدون درنگ، با قاطعیت و بسرعت نسبت به انجام آن اقدام کند.»
این اخبار بسرعت مورد توجه رسانه‌ها و دولت‌های جهان قرار گرفت و برخی کشورها همچون روسیه با صدور بیانیه‌ای، خواستار تلاش همه طرف‌ها برای امن نگه داشتن تنگه هرمز روی کشتی‌ها شدند. این بیانیه‌ها، نشانه‌ای از نگرانی جهانی برای افزایش تنش‌های احتمالی نظامی میان ایران و انگلیس و امریکا بود، اما در همین راستا، یک مقام آگاه در دولت انگلیس به «رویترز» اعلام کرد: لندن نمی‌خواهد همه کشتی‌های تجاری با پرچم انگلستان را هنگام عبور از تنگه هرمز و خلیج فارس اسکورت کند. وی افزود: لندن در دفاع از منافع دریایی خود در خلیج فارس قاطعانه عمل می‌کند اما خواهان افزایش تنش در منطقه و با تهران نیست.
این اظهارنظر نشانه کاهش تنش‌ها در خلیج فارس است، اما به معنای مجاب شدن ایران نیست. زیرا هنوز نفتکش حامل نفت ایران به طور غیرقانونی در توقیف نیروهای نظامی انگلیس است، امری که باعث می‌شود دست‌کم در حوزه سیاسی تنش‌ها همچنان بالا باقی بماند.

کپی