اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

چگونه از ابتلا به دیابت پیشگیری کنیم

چگونه از ابتلا به دیابت پیشگیری کنیم

میزان شیوع بیماری دیابت طی یک دهه اخیر در ایران ۳۵ درصد افزایش یافته است، عضو هیات مدیره انجمن متخصصان غدد ایران با اعلام این خبر گفت: یکی از مهمترین دلایل این افزایش، رواج سبک غلط زندگی در جامعه امروزی است.

 

علیرضا استقامتی افزود: تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۲ در کشور رو به افزایش است به طوری که آمارها نشان می دهد حدود پنج میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند. همچنین بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد کل هزینه های بهداشت و درمان کشور صرف بیماری دیابت می شود.

وی با اشاره به اینکه دیابت نوع یک جنبه ارثی دارد، تصریح کرد: علت افزایش دیابت نوع ۲ در میان ایرانیان شیوه غلط زندگی و تغذیه نامناسب است. از این رو صدور دستورالعمل های متعدد برای کنترل و پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ کافی نیست بلکه مسئولان بهداشت و درمان کشور باید نسبت به آگاه سازی و توانمندسازی افراد جامعه و برخورداری از شیوه درست زندگی سالم اقدام کنند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: تغذیه مناسب حتی از دوران جنینی باید آغاز شود به طوری که به سلامت تغذیه مادر باردار اهمیت داد و در دوران کودکی و نوجوانی باید افراد را از عادت کردن به خوردن غذاهای چرب و شیرین پرهیز داد.

وی با بیان اینکه مسئولان باید نظارت کامل بر مواد غذایی تولید شده داشته باشند، اظهار داشت: ضرورت دارد شیوه زندگی مردم اصلاح و روش صحیح زندگی آموزش داده شود.

استقامتی افزود: بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت دیابت یکی از مهمترین بیماری های جهان از جمله ایران به شمار می رود و با توجه به اقدامات بسیار خوب در حوزه سلامت و دارویی کشور همچنان ۵۰ درصد بیماران دیابتی تحت درمان با انسولین، به اهداف درمانی خود دست نیافته اند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: افت قند خون همچنان به عنوان بزرگترین مانع برای درمان و رسیدن به اهداف درمانی دیابت مطرح است.

به گفته استقامتی، اگر چه داروهایی مانند انسولین های آنالوگ موجود در بازار در مقایسه با انسولین های قدیمی انسانی این مشکل را کاهش داده اند، ولی همچنان این عارضه مورد توجه پزشکان و بیماران است.

عضو انجمن متخصصان غدد ایران در مورد مزایای انسولین های جدید گلارژین ۳۰۰ واحدی گفت: انسولین های جدید با ایجاد سطح مطلوب و یکنواخت تر قندخون در مقایسه با انسولین های نسل قبلی، سبب کاهش ریسک افت قند خون به ویژه به هنگام شب می شوند.

استقامتی تصریح کرد: این انسولین انعطاف پذیری بالاتری در زمان تزریق برای بیماران فراهم می کند و نسبت به انسولین های نسل قبل سبب افزایش وزن کمتر نیز می شود./ ایرنا

کپی