ابتکار خبر داد

ابلاغ برنامه اقدام و عمل فرابخشی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

اجتماعی /
شناسه خبر: 486138

معاون رئیس جمهوری در امور زنان وخانواده گفت: سامانه رصد و پایش شاخص‌های عدالت جنسیتی هم تدوین شده است که انشالله به زودی رونمایی خواهد شد.

معصومه ابتکار از ابلاغ برنامه اقدام و عمل فرابخشی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: به عنوان هماهنگ کننده تلاش کردیم در این برنامه نیازها دیده و مسئولیت مرتبط با هر دستگاه تعریف شود.
وی  ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: معاونت امور زنان نزدیک به یک سال و نیم و با همکاری همه دستگاه‌هایی که در حوزه زنان سرپرست خانوار فعالیت دارند بر روی این برنامه کار و نهایی کرده است.
 
وی با اشاره به اینکه بر اساس آمارها زنان سرپرست خانوار بالغ بر ۳.۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: به عنوان هماهنگ کننده تلاش کردیم در این برنامه نیازها دیده و مسئولیت مرتبط با هر دستگاه تعریف شود.ضمن اینکه این برنامه را در دولت مطرح کردیم و پس از تصویب دولت آن را ابلاغ کردیم.
 
ابتکار افزود: با این ابلاغ، از همه دستگاه‌ها نسبت به عملکردشان درمورد زنان سرپرست خانوار گزارش خواهیم گرفت.
 
سامانه رصد و پایش شاخص‌های عدالت جنسیتی به زودی رونمایی می‌شود
 
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، درباره وضعیت شاخص‌های عدالت جنسیتی که چند وقتی از ابلاغ آن می‌گذرد هم  گفت: چارچوب شاخص‌های عدالت جنسیتی که بر اساس ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم، از اواخر سال ۹۶ در جلسه ستاد زن و خانواده مطرح و با گذران صدها ساعت کار کارشناسی نهایی شد، در دو بخش کلی و اختصاصی ابلاغ شده است و دستگاه‌ها موظف هستند در چارچوب این شاخص‌ها برنامه ریزی کنند.
 
ابتکار ادامه داد: سامانه رصد و پایش شاخص‌های عدالت جنسیتی هم تدوین شده است که انشالله به زودی رونمایی خواهد شد.
 
وی افزود: همچنین سند ارتقا وضعیت زنان را برای در ۳۱ استان کشور، تدوین کردیم و هر استانی باید در برنامه‌های خود، یک برنامه عملیاتی برای بهبود وضعیت زنان در نظر بگیرد و بداند دقیقاً از چه نقطه‌ای به چه نقطه‌ای رسیده است. به عنوان مثال، استان سیستان و بلوچستان ضمن برآورد مشکلات منطقه‌ای، طبق این سند باید برای دختران بازمانده از تحصیل برنامه ریزی کند./ایرنا