اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

پیوند بهینه محتوا و فناوری‌های نوین

پیوند بهینه محتوا و فناوری‌های نوین
بهمن فاطمی خبرنگار

کتاب‌های گویا به‌عنوان یک بستر ارتباطی جدید توانسته‌اند مخاطبان جدیدی در حوزه ادبیات به دست بیاورند و سرانه مطالعه‌ را در ساختار متفاوتی افزایش بدهند. به نظر می‌رسد این بستر در سال‌های آینده با استقبال بیشتری هم مواجه بشود.

تغییر سبک زندگی نسبت به همین یکی دو دهه گذشته آنچنان بر زیست انسان معاصر سایه انداخته که بسیاری از مظاهر فرهنگی مسبوق به سابقه را به پایین‎ترین حد کارکرد خود رسانده است. امروز باید اذعان کرد به اینکه کتاب به‌عنوان صورتی پذیرفته‌ شده از فرهنگ مکتوب، در جریان رشد رسانه‌های جمعی و تحول فرآیندهای ارتباطی در دنیا بخش زیادی از کارکرد خود را از دست داده و طیف‌هایی از مخاطبانش به نفع رسانه‌های دیجیتالی، ماهواره و... ریزش کرده‌اند. از آنجایی که بخشی از این گرایش معلول همه‌گیرشدن فناوری‌های نوین است که انگار جهان امروز را گریزی از پیوند ناگسستنی با آن نیست، ایده پیوندِ محتوای کتاب با فرم‌های فناورانه جدید، موضوعیت ویژه‌ای پیدا کرده است؛ به عبارتی در دوره‎ای که بسیاری از خروجی‌های سابق صنعت چاپ، از رسید چاپی خودپرداز بانک تا صورتحساب‌های مصرف انرژی، به جای جوهر و کاغذ، خود را در فرم‌های دیجیتالی به مخاطب عرضه می‌کنند، روشن است که فرآیند تولید کتاب هم در شکل عرضه خود تجدید نظر کند و مخاطبانش را در میان کاربران فناوری‌های نوین بجوید.
جدای از کتاب‌هایی که محتوای مکتوب‌شان در قالب فایل‌های تصویری و تصاویر دیجیتالی منتشر می‌شود، آثاری هم هستند که در آنها همان محتوای مکتوب نه در قالب تصاویری از نوشتارها بلکه در قالب صوت به مخاطب عرضه می‌شود. آثاری که به اصطلاح به آنها «کتاب‌های گویا» می‌گویند. برای اینکه قاطعانه وجود این کتاب‌ها را به فال نیک بگیریم، از دستاوردهایشان همین بس که تأثیرشان در نزدیک‌کردن افرادی به کتاب مشهود است که پیش از این حتی کمترین میانه‌ای با مطالعه نداشتند و امروز به مدد این امکان شنیداری، مخاطب کتاب‌هایی شده‌اند که در گذشته محتوایشان روی کاغذ منتشر می‌شد. به این معنا کتاب به یمن قالب گویا در سبد کالاهای فرهنگی تعداد بیشتری از مردم قرار گرفت.
با در نظر گرفتن اینکه محصول کتاب گویا در نوع خود پدیده‌ای جدید است و امکان نوع متفاوتی از مطالعه را فراهم می‌کند، بیراه نیست اگر بگوییم که کتابخوانان حرفه‌ای هم تجربه متنوعی با آنها داشته باشند که حس شنوایی‌شان را با محتوای محبوب‌شان درآمیزد. به هر حال، می‌توان امیدوار بود که این پدیده جدید بتواند بخشی از ریزش آماری جامعه کتابخوان را به مدد جذابیت‌های شنیداری و نیز سهولتی که به لحاظ کاربری دارد، جبران کند.

کپی