اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
زندگی مشقت بار فلسطینیان روی تونل‎هایی که اسرائیل به بهانه اکتشاف‎های باستان شناسی حفر می‎کند

زندگی در هراس از آوارها

زندگی در هراس از آوارها

گروه جهان: فیاض ابورمله در 60 سالگی هر صبحدم با صدای تونل‎هایی که کارگران اسرائیلی در حال حفر آنها زیر خانه‎اش در حومه شرقی قدس هستند، از خواب بیدار می‎شود و هر شباهنگام با بیم فروریختن سقف خانه‎اش بر سر فرزندانش به خواب می‎رود. این بیم و وحشت تنها خوره روح و جان ابورمله نیست.

این وحشتی است که 50 نفر از فامیل‎های او که همگی در «وادی الحلوه»، در حومه قدس شرقی زندگی می‎کنند، بارها و بارها تجربه کرده‎اند. اسرائیل از سال 2000 تاکنون در حال کاوش آثار تاریخی زیرزمین‎‎هایی است که خانه‎های آنها بر آن واقع شده‎ است. اما از 5 سال پیش به این سو فلسطینی‎های ساکن این منطقه با مشاهده ترک‎هایی که بر دیوارهای خانه‌هایشان نشست، متوجه آثار مخرب این حفاری‎ها شدند. ابورمله می‎گوید: «هر بار که سر می‎چرخانم، ترک جدیدی را بر دیوار خانه‌ام می‎بینم. حفاری‎های اسرائیل زندگی ما را به‌خطر انداخته ‎است.» «ام جهاد»، همسر «ابورمله» هم می‎گوید: «خیلی نگران هستم و می‎ترسم. دائم به بچه‎ها می‎گویم توی حیاط بازی نکنند و نزدیک دیوار نشوند چون می‎ترسم با جست و خیز آنها زمین فرو برود.»
اما مقامات اسرائیل بی‎توجه به این شکایات و نگرانی‎ها به حفاری‎های خود که موجب سست شدن زمین این منطقه و در نتیجه ترک‎های بزرگ در خانه‎های فلسطینیان شده ‎است، ادامه می‎دهند.
این حفاری‎ها قدس شرقی را نشانه گرفته که قدمتی 3 هزار ساله دارد و صهیونیست‎ها مدعی‎اند، معبد سلیمان در آن واقع  بوده است. آنها به همین منظور از هفته پیش کار حفر تونل جدیدی را آغاز کرده‎اند. آنها با حفر این تونل جدید در جست‎وجوی جاده‎ای هستند که می‎گویند، شاهراهی بوده ‎است که زائران یهودی معبد سلیمان برای رسیدن به معبد از آن استفاده می‎کردند.
آنها مدعی هستند معبد مورد ادعایی‎شان درست در جایی واقع بوده‎ است که اکنون مسجد الاقصی در آن واقع شده‎ است. اما مقامات فلسطینی این ادعاها را رد می‎کنند و معتقدند تمام این ادعاها و حفاری‎ها تنها در راستای یهودی‌سازی قدس انجام می‎شود و به عبارتی اسرائیل را متهم به تحریف تاریخ به سود خود می‎کنند. این در حالی است که رژیم صهیونیستی در سایه حمایت‎های امریکا بیش از پیش در حال حفاری است و به اقدامات ضد فلسطینی خود در قدس ادامه می‎دهد. جیسون گرینبلات، فرستاده امریکا در امور خاورمیانه یکی از کسانی است که حمایت تام و تمام خود از اقدامات اسرائیل را نشان داده و از جمله اخیراً در همین ارتباط در توئیتی سخنان فلسطینی‎ها را خنده دار خوانده و نوشته بود: «ما نمی‎توانیم ردپای یهود را در باستان‎شناسی نادیده بگیریم. صلح تنها بر حقیقت است که می‎تواند بنا شود.»
اما این دعواها برای ابورمله اهمیتی ندارد. تنها چیزی که او می‎بیند و به آن اعتقاد دارد این است که: «مهم‎ترین مسأله در زندگی هر فرد این است که در امنیت و ثبات زندگی کند. خانه جایی است که ما باید بتوانیم در آن احساس امنیت داشته باشیم. اما اکنون ما در خانه‎هایمان این حس امنیت را نداریم.»
منبع: Al Jazeera

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.