اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
در پی پاسخ رد آلمان به درخواست امریکا برای اعزام نیرو به سوریه، انگلیس و فرانسه نیز اعلام موضع کردند

امریکا پول اعزام نیرو به سوریه را بدهد

امریکا پول اعزام نیرو به سوریه را بدهد
ندا آکیش خبرنگار

سه کشور بزرگ اروپایی شامل انگلیس، فرانسه و آلمان قصد دارند ایالات متحده را در سوریه تنها بگذارند؛ آلمان به‌طور صریح اعلام کرده که به خواسته واشنگتن مبنی بر اعزام نیروی زمینی به سوریه عمل نمی‌کند و انگلیس و فرانسه هم اعزام نیرو به سوریه را مشروط کرده و گفته‌اند، اگر امریکا پولش را بدهد قبول می‌کنند.

به‌گزارش راشاتودی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری تاجر مسلک امریکا که به همه چیز بر اساس معادلات سود و زیان اقتصادی می‌نگرد؛ علاقه بسیاری به این موضوع دارد که 1000 تا 2000 نیروی زمینی امریکایی مستقر در سوریه را به امریکا برگرداند تا بیش از این برایش هزینه نداشته باشند. او در عین حال نمی‌خواهد سوریه را تمام و کمال رها کند و از این‌رو از متحدان اروپایی خود درخواست کرده به سوریه نیروی زمینی اعزام کنند تا به زعم خودش با یک تیر دو نشان بزند: هم در سوریه به‌صورت نیابتی حضور داشته باشد و هم هزینه‌ای برای این حضور نپردازد. روز دوشنبه دولت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان آشکارا اعلام کرد که هیچ نیروی زمینی به سوریه اعزام نمی‌کند. فرانسه و انگلیس هم اگرچه مخالفت آشکار با درخواست ترامپ نکردند اما احتمالاً نیرویی اعزام نخواهند کرد زیرا اعزام نیرو را منوط به این کرده‌اند که تمام هزینه‌های نظامیان و این اعزام‌ها بر عهده امریکا باشد. در حال حاضر به‌صورت محدود نیروهای فرانسوی و انگلیسی در سوریه هستند اما برای اینکه امکان خروج نیروهای امریکایی از این کشور فراهم شود باید دست کم 15 تا 20 درصد بر شمار نظامیان خود در سوریه بیفزایند. همچنین امریکا باید برای جایگزینی نیروهای خود با نیروهای اروپایی به سوی ایتالیا و برخی از کشورهای حوزه بالکان و بالتیک دست نیاز دراز کند و آنها هم احتمالاً یا مخالفت کنند یا مانند انگلیس و فرانسه بخواهند هزینه‌ها را امریکا بپردازد. بعید به نظر می‌رسد ترامپ چنین شرطی را بپذیرد. پرداخت چنین هزینه‌هایی برای رئیس جمهوری که در شعارهای انتخاباتی خود وعده داده بود، «دیوار مرزی با مکزیک می‌سازد و هزینه این دیوار را از خود مکزیکی‌ها می‌گیرد»؛ دور از انتظار است.
فارغ از مخالفت آشکار یا تلویحی متحدان کلیدی امریکا در اروپا با درخواست دولت واشنگتن که البته با روی کار آمدن ترامپ پیشتر هم به اشکال مختلف دیده شده بود، این سؤال مطرح می‌شود که چرا ترامپ که اصلاً دوست ندارد کار امریکایی‌ها را به خارجی‌ها بسپارد تصمیم گرفته این کار کثیف را به فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها بسپارد؟ پاسخ این است، به خاطر بستن دهان جنگ طلبانی نظیر جان بولتون که نمی‌گذارند ترامپ تصمیم خود درباره خروج نیروهای امریکایی از سوریه را عملی کند.
ترامپ نخستین بار در دسامبر 2018 اعلام کرد، تمام نیروهای امریکایی را از سوریه، «سرزمینی که چیزی جز بیابان و مرگ نیست» خارج می‌کند اما با مخالفت جنگ طلبان درون دولت خود مواجه شد و جیمز ماتیس، وزیر دفاعش به خاطر اختلافاتی که با رئیس جمهوری بر سر این موضوع پیدا کرد، استعفا داد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ترامپ هم اخیراً در تور خاورمیانه‌ای خود به متحدان منطقه‌ای واشنگتن اطمینان داد که نه تنها خبری از خروج نیروهای امریکایی نیست بلکه اگر لازم باشد این نیروها در سوریه اقدام نظامی مستقیم هم می‌کنند.
حالا پس از حدود 7 ماه که ترامپ نتوانسته به وعده‌اش عمل و نیروهای خود را از سوریه خارج کند، دست به دامان متحدان اروپایی شده است. این بدین معنا نیست که ترامپ به اندازه بولتون و پمپئو جنگ طلب نیست بلکه به این معناست که او پیش از آنکه جنگ طلب باشد؛ تاجر است و حساب سود و زیان برایش حائز اهمیت‌تر از تمایلات جنگ طلبانه است.

کپی