اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
شمخانی: کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای راهبرد غیرقابل تغییر ایران است

انتقال صریح پیام ایران به اروپا

انتقال صریح پیام ایران به اروپا

گروه سیاسی/ جدیدترین پیام ایران درباره برجام به فرستاده ویژه فرانسه ابلاغ شد. «امانوئل بن» مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه که به تهران سفر کرده است، روز گذشته با شماری از مقام‌های بلندپایه ایرانی از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.


سفر نماینده ویژه امانوئل مکرون تنها چند روز پس از کاهش بخش دیگری از تعهدات هسته‌ای ایران انجام شده است. مقام‌های کشورمان شانزدهم تیرماه اعلام کردند ذخایر اورانیوم و غلظت غنی‌سازی اورانیوم تولیدی آن از سقف تعیین شده در توافق برجام فراتر رفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تأیید کرده است. ظریف هم دو روز پیش در نامه‌ای، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را از جزئیات تصمیم ایران در کاهش تعهدات اتمی‌اش مطلع کرده است. پیگیری این اقدامات از سوی ایران باعث شد کشورهای اروپایی با هدف جلوگیری از فروپاشی برجام رایزنی‌های دیپلماتیک خود را افزایش دهند. فرانسه که رهبری این دست از رایزنی‌ها را عهده دار شده پس از تماس‌های تلفنی امانوئل مکرون با روحانی و دونالد ترامپ ، نماینده ویژه خود را طی روزهای گذشته راهی ایران کرده است تا مقام‌های کشورمان را برای حفظ برجام و پیگیری پیشنهاد بازگشت امریکا به این توافق متقاعد کند. گرچه تاکنون جزئیات زیادی از گفت‌وگوهای این مقام فرانسوی در تهران به دست نیامده است اما پیداست چاره‌جویی پاریس برای حل اختلاف میان ایران و امریکا تنها در صورتی به نتیجه می‌انجامد که واشنگتن نخستین و اصلی‌ترین خواسته ایران یعنی رفع تحریم‌های هسته‌ای را اجابت کند در غیر این صورت هیچ مذاکره سطح بالایی میان مقام‌های ایرانی و اروپایی راهکار قابل اعتنایی برای حفظ توافق هسته‌ای نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران این نکات را در دیدار با «امانوئل بن» به او یادآور شد و گفت: «با توجه به عدم استفاده اروپا از فرصت یک ساله اجرای تعهدات یکطرفه از سوی ایران، تصمیم قاطع کشور ما اجرای تعهدات، متناسب با اقدام متقابل طرف‌های دیگر است و زمان انجام اقدامات یکطرفه به پایان رسیده است.» شمخانی اجرای برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای را راهبرد غیر قابل تغییر ایران برشمرد و تأکید کرد که این اقدامات ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ایران ادامه می‌یابد.»
مکرون به دنبال آتش‌بس در جنگ اقتصادی امریکاست
مشاور دیپلماتیک رئیس‌ جمهوری فرانسه نیز در این دیدار گفت: «من به عنوان میانجی به ایران نیامده‌ام و حامل هیچ گونه پیامی از سوی امریکا برای تهران نیستم.» بن با تأکید بر آگاهی فرانسه از قدرت تاب‌آوری ایران در برابر فشارهای مختلف که طی ۴۰ سال گذشته و عبور از تحریم‌های مختلف به اثبات رسیده است، افزود: «با وجود میل، اراده و اقدامات امریکا، قدرت، نفوذ و جایگاه ایران در ۲۰ سال گذشته در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی رشد قابل توجهی داشته است.» او به تلاش‌های رئیس جمهوری فرانسه برای ارائه ابتکار عمل جهت نجات برجام هم اشاره کرد و افزود: «امانوئل مکرون به دنبال دستیابی به ابتکارات مشترک برای ایجاد آتش بس در جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران بوده و معتقد است که این اقدام به کاهش تنش‌های رو به تزاید در منطقه منجر خواهد شد.»
تلاش برای بن بست شکنی برجام با «فریز در برابر فریز»
همزمان با سفر فرستاده مکرون به تهران رسانه‌های غربی از پیشنهاد جدیدی خبر داده‌اند که از سوی تحلیلگران اروپایی برای بیرون رفتن از بن بست اجرای برجام مطرح شده است. این طرح فرمول«فریز در برابر فریز» نامیده می‌شود و پیشنهاد می‌کند الزامی برای بازگشت امریکا به برجام وجود ندارد همچنان که ایران نیز لازم نیست از اقدام به کاهش تعهدات خود منصرف شود بلکه هر دو کشور برای دوره‌ای کوتاه اقدامات خود را منجمد می‌سازند. به این ترتیب که امریکا تحریم‌های خود را بویژه در حوزه فروش نفت و معاملات بانکی منجمد می‌سازد و در مقابل ایران نیز روند بازنگری در تعهداتش را منجمد کند. این دوره می‌تواند در دوره کوتاه چندماهه اجرایی شود و البته قابلیت تمدید را هم داشته باشد.
مقام‌های ایرانی تاکنون واکنشی نسبت به طرح این پیشنهاد نداشته‌اند و تنها سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت و گو با ایرنا گفت که «من هم موضوعاتی نظیر فریز در برابر فریز را شنیده‌ام.»

روحانی پس از دریافت پیام کتبی رئیس جمهوری فرانسه:
ایران کاملاً راه دیپلماسی را باز نگه داشته است


رئیس جمهوری ایران تأکید کرد که هدف ایران اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام است و از هر تلاشی در این جهت استقبال می‌کنیم. حسن روحانی عصر چهارشنبه و در دیدار «امانوئل بن» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه، ضمن قدردانی و استقبال از فعالیت‌های آغاز شده توسط آقای «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و همچنین پیام ایشان، گفت: «ایران کاملاً راه دیپلماسی و مذاکره را باز نگه داشته است و امیدواریم طرفین برجام از این فرصت بخوبی استفاده کنند تا به نقطه مطلوب یعنی اجرای کامل برجام برسیم.»
رئیس جمهوری تأکید کرد: «هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران این است که تعهدات قید شده در برجام از سوی طرفین آن به طور کامل اجرا شود و چنانچه طرفین به تعهدات خود عمل کنند، ایران هم گام‌های جدیدی در تکمیل تعهدات خود برخواهد داشت.» «امانوئل بن» در این دیدار پیام کتبی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه را تقدیم دکتر روحانی کرد.

 

کپی