اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

دستگیری ۶۵۰۰ متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر طی هفته اخیر

دستگیری ۶۵۰۰ متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر طی هفته اخیر

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۲ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کل کشور در هفته دوم تیر ماه خبر داد.

ناصر اصلانی گفت: مجموع کشفیات این هفته ۱۲ هزار و ۳۷۵ کیلوگرم است که در مقایسه با هفته قبل که ۱۰ هزار و ۸۲۲ بود، بالغ بر ۱۳درصد افزایش دارد.

وی افزود: بیشترین حجم مواد مکشوفه مربوط به تریاک به میزان ۱۰ هزار و ۱۸۵ کیلوگرم است و ۸۲ درصد مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین از این میزان ۱۴۴۹ کیلوگرم حشیش، ۴۸ کیلوگرم شیشه، ۳۶۴ کیلوگرم هرویین، ۲۲۲ کیلوگرم مرفین، ۶۴۲۱ عدد قرص روان‌گردان و ۲۰۲۹ کیلوگرم سایر مواد کشف شده است.

اصلانی با بیان اینکه این میزان از کشفیات طی ۱۱۳۱ فقره عملیات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۱۱ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است.

وی اظهار کرد: در هفته اخیر مجموعاً ۶۵۰۶  متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر و خصوصاً طی طرح‌های جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در سطح کشور دستگیر شده‌اند که از این تعداد  ۱۸۴ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و روانگردان ۲۴۷۹  نفر خرده‌فروش و توزیع‌کننده مواد و ۳۳۴۶ نفر معتاد متجاهر دستگیر شده‌اند و همچنین ۴۷۹  نفر طی سایر عملیات‌های مرتبط با موضوع مواد مخدر دستگیر شده‌اند.

معاون مقابله با عرضه ستاد افزود: از ۲۳۴۳ عدد قرص روانگردان مکشوفه در این مقطع، بیشترین تعداد با ۴۷۵ عدد مربوط به استان فارس است که نشان‌دهنده ۲۰ درصد مجموع کشفیات قرص‌های روانگردان در هفته اخیر است.

اصلانی با بیان اینکه بالغ بر ۷۸ درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به هفت استان کشور می‌باشد،‌ اظهار داشت: بیشترین حجم کشفیات با ۲۷۲۴ کیلوگرم مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که معادل ۲۲ درصد کشفیات کشور می‌باشد و کرمان با ۲۶۹۷ کیلوگرم، هرمزگان با ۱۰۵۶ کیلوگرم، خراسان جنوبی با ۸۶۹ کیلوگرم، اصفهان با ۸۰۰ کیلوگرم، یزد با ۷۵۳ کیلوگرم و بوشهر با ۶۹۴ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، وی افزود: سهم کشفیات ۵ استان اولویت‌دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی از کشفیات کشور در هفته مذکور ۶۶ درصد است.

اصلانی اظهار کرد: طی این مدت، ۱۷۰ دستگاه خودرو، ۳۱ دستگاه موتورسیکلت، ۹ قبضه سلاح و ۵۳ دستگاه موبایل توقیف شد./ ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.