اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

رئیس‌جمهور هم به تفریح نیاز دارد

رئیس‌جمهور هم به تفریح نیاز دارد
مسعود اطیابی کارگردان

دفاع از آثار اجتماعی و جدی سینما باعث شده که فضای تخریبی علیه فیلم‌های کمدی شکل بگیرد. مسعود اطیابی که فیلمش «تگزاس۲» از اواخر فروردین‌ماه پس از توقیف «رحمان۱۴۰۰» روی پرده سینما آمده نسبت به این جریان معترض است.

1 کسانی که علیه سینمای کمدی جریان‌سازی می‌کنند آگاه نیستند که عملکرد آنها در راستای اهداف دشمنان است. قطعاً فیلم ما حرفی برای گفتن دارد اما مهم‌ترین تأثیر آن خارج‌ کردن فضای جامعه از خمودگی است. وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشورمان ایجاب می‌کند که فضای مفرح و شاد برای جامعه ایجاد کنیم. نمی‌شود اوقات فراغت و تفریح که ارزان‌ترین آن سینماست را از زندگی مردم حذف کرد. رئیس جمهور هم که باشید نمی‌توانید تفریح را از زندگی‌تان حذف کنید.
2 درباره این که آیا مناسبات فضای رقابتی ناسالم گریبانگیر فیلم ما شده به طور یقین می‌گویم تا جایی که از همکاران خودم چه به عنوان رفیق و چه به عنوان رقیب شناخت دارم چنین کاری را بعید می‌دانم. وجود روبات‌های کامنت‌گذار علیه برخی فیلم‌ها را تکذیب نمی‌کنم اما درباره فیلم خودم شاهد چنین اتفاقی نبوده‌ام. قطعاً نظرات منفی هم وجود دارد و خیلی از نقدها پذیرفتنی است و تلاش می‌کنم در فیلم‌های بعدی‌ام بهانه کمتری به منتقدان بدهم. اما برخی از اتهامات به فیلم ناشی از بیماری است و برخی همه چیز را شوخی جنسی تعبیر می‌کنند. اگر بخواهیم بر اساس نگاه این آدم‌ها فیلم بسازیم هیچ واژه‌ای نمی‌تواند در یک دیالوگ دو نفره رد و بدل شود چون از هر دیالوگ صد شوخی جنسی بیرون می‌کشند. این هم یک نوع بیماری است که در برخی آدم‌ها وجود دارد.
3 هم فیلم کمدی و هم غیرکمدی و حتی فیلم‌های مرتبط با دفاع مقدس هم می‌توانند سخیف باشند. ارزشی‌تر از فیلم‌های دفاع مقدس که نداریم، مگر در این حوزه فیلم سخیف نداشتیم. با فیلم سخیف در هر گونه‌ای باید مبارزه کرد اما این که فقط به یک گونه خاص نسبت بدهیم و در یک ژانر هر چه ساخته می‌شود لقب فاخر بدهیم غلط است. اتفاقاً دشمن به گونه‌ای از فیلم‌های ارزشی ما خیلی هم علاقه‌مند است و دوست دارد که سرگرم ساخت این دست فیلم‌ها شویم به خاطر این که هیچ خاصیتی ندارند؛ نه اندیشه دارند، نه مفرح هستند و نه ترغیب می‌کنند به دفاع از وطن.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.