اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه تشکیل می‌شود

شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه تشکیل می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مناسبات ایجاد شده بین دستگاه قضا و این وزارتخانه، ابراز امیدواری کرد تا قضات در موارد مربوط به تخلفات حوزه فرهنگ، هنر و رسانه، روش نرم را بر روش سخت مقدم بدانند.

«سیدعباس صالحی» روز سه شنبه در دیدار با «غلامحسین اسماعیلی» رئیس کل دادگستری استان تهران با تبریک دهه کرامت و قدردانی از میزبانی این نهاد، افزود: براین باوریم چنین جلساتی می تواند موجب تقویت همفکری و سطح تعاملات شود زیرا همگان در بخش‌های مختلف جزء نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می رویم و مردم، ما را در غیر تقسیم بندی های موجود و به صورت یک جا ارزیابی می کنند.

افزایش تعاملات با تشکیل شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه

وی تاکید کرد: در زمانی که از سوی دشمنان اسلام شرایط کشوربه شدت حساس است، افزایش سطح تعاملات در حوزه های مختلف ضرورت دارد. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال یادآورشد: در حال حاضر میزان حجم تولیدات فرهنگی ارتقا یافته و سطح کیفی آنها نیز به تدریج بهبود می یابد و سعی ما این است که از بعد نظارتی مطابق با مقررات رفتار کنیم و تشکیل شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه می تواند گام بلندی در مسیر تعامل هر چه بهتر قوه قضائیه به شمارآید.

کوتاه شدن مسیررسیدگی به تخلفات با ورود مستیقم وزارتخانه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصریح کرد: البته ما منکر تخلفات نیستیم ولی اگر خود وزارتخانه در مسیر برخورد و تماس با تخلفات قراربگیرد با هزینه کمتری موضوع خاتمه خواهد یافت زیرا شناخت های درون سازمانی، توانمندی های بهتری برای حل معضلات در پی خواهد داشت.

احضار مدیران وزارت فرهنگ با تعاملات قبلی انجام شود

صالحی ادامه داد: مقوله دیگر احضار مدیران ارشد و میانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مراجع قضائی است که این امر با تعاملات قبلی باید انجام شود تا جایگاه اقتدار و موقعیت یک مدیر در نظام مورد خدشه قرار نگیرد.

وی افزود: ظرفیت ها و حوزه های تعاملی گسترده ای از قبیل پیشگیری از وقوع جرم، ارتقای سطح سواد رسانه ای، عفاف و حجاب و … داریم که می تواند منشاء اقدامات مشترک در آینده باشد زیرا همه دلسوزان نظام به قوه قضائیه مقتدر و معتمد، اعتماد راسخ دارند.

اصلاح تصاویر غلط ارائه شده با تعامل و نشست های مشترک

براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه این نشست غلامحسین اسماعیلی نیز با تبریک دهه کرامت گفت: به دلیل جایگاه ویژه سخنگویی قوه قضائیه، لازم است تعامل بیشتری با اصحاب رسانه و مبادی ذیربط در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برقرار شود زیرا امروز متاسفانه از طریق قاب رسانه ای تصویر خوبی از قوه قضائیه به جامعه ارائه نمی شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران، تصریح کرد: البته بخشی از این نگاه به واسطه وجود نقص در اطلاع رسانی قوه قضائیه و بخش دیگری مربوط به اصحاب رسانه در شقوق مختلف آن است و چنانچه تعامل سازنده ای از طریق این نشست های مشترک ایجاد شود، می توان تصویر ارائه شده را اصلاح کرد؛ مانند شبهاتی که از طریق رسانه ها در روزهای اخیر درباره ماده ٤٧ آیین نامه نحوه اجرای حدود، قصاص و … مطرح شده که واقعیت ندارد و صرفاً ناشی از برداشت های مربوط به حکم شرعی بوده و ناشی از قرارداد میان بیمه گذار و بیمه گر شکل می گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: اما در رسانه ها به نحو دیگری مطرح می شود و در این خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اصلاح امور گام هایی مثبت می تواند بردارد. ضمن اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان عالی قوه قضائیه بر همکاری سایر رسانه ها با این قوه برای ارائه تصویری مناسب و هنرمندانه از اقدامات صورت گرفته تاکید فرمودند.

اسماعیلی درادامه تاکید کرد: به همکاران قضائی تذکر داده شده که در حوزه فرهنگ و رسانه تا آنجا که ممکن است مراتب و موضوعات مدیریت شود که صرفاً برخورد قضائی صورت نپذیرد و به نحوی این موضوع منجر به اباحه گری نشود. بنابراین استمرار این نشست ها می تواند در رسیدن به اهدافی که به آنها اشاره شد موثر و نقش آفرین باشد.

پیش از این نخستین نشست مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادگستری تهران به میزبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارتخانه برگزار شده بود.

در این نشست جمعی از مدیران حاضر درجلسه به بیان مطالب و مشکلات مربوط به حوزه های مسئولیتی خود پرداختند که پس از انجام مباحث کارشناسی لازم، راهکارهای مناسب برای افزایش تعامل میان دادگستری کل تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه و در پایان بر ادامه برگزاری چنین جلساتی تاکید شد.

در نشست مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کل دادگستری تهران مطرح شد؛ به زودی حوزه شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه افتتاح می شود./ ایرنا

 

کپی