مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف گفت: اولین خانه مله‌بافی خراسان جنوبی در خانه تاجور شهرستان خوسف راه‌اندازی شد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، علی صالحی اظهار کرد: در خانه مله‌بافی خوسف، نحوه تبدیل پنبه مله به نخ، مراحل برداشت پنبه تا تبدیل شدن به محصول، و نمایشگاهی از پارچه‌های قدیمی و جدید مله به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: استقرار چند دار مله برای تهیه پارچه و برنامه‌ریزی برای آموزش دوره تخصصی نخ‌ریسی مله به نسل نوجوان و جوان از دیگر اهداف خانه مله‌بافی خوسف خواهد بود.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف از بافت اولین جانماز مله بعد از ۲۰ سال در خانه مله خوسف خبر داد و گفت: بعد از راه‌اندازی خانه مله این هنر در قالب مشاغل خانگی گسترش می‌یابد و در آینده نزدیک شهر خوسف به عنوان شهر پارچه‌بافی با رویکرد پارچه مله به عنوان شهر مله به کشور معرفی می‌شود.

صالحی ادامه داد: در راستای احیا پارچه مله اولین شرکت تعاونی تخصصی صنایع دستی مله با عنوان شرکت تعاونی تولیدی صنایع دستی ریس مله خوسف راه‌اندازی شد.

وی تصریح کرد: مردم شهر خوسف در گذشته از پارچه مله به دلیل قداست این پارچه برای تهیه جانماز، چادر و پرده مساجد استفاده می‌کردند و امروزه علاوه بر این کاربردها در بخش پوشاک نیز استفاده می‌شود.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف افزود: مردم شهرستان خوسف سال گذشته با کمک جهاد کشاورزی و جمعی از کشاورزان با روش کشت نشایی یک هکتار از اراضی خود را به کشت پنبه مله اختصاص دادند که از این اراضی بیش از ۶۰۰ کیلوگرم پنبه منحصر به فرد مله برداشت شد.

صالحی ادامه داد: این میزان محصول تولید شده از سوی شرکت تعاونی تخصصی مله بافی برای تهیه پارچه مرغوب مله خریداری تا نسبت به پارچه مرغوب اقدام شود.

وی تصریح کرد: دانش کشاورزی، فن نخ ریسی، سنت‌ها و نمودهای شفاهی پنبه مله این شهرستان به شماره ۱۶۲۳ در تیرماه سال ۹۷ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف یادآور شد: همچنین در ابتدای سال جاری پرونده شهر پارچه بافی خوسف با عنوان شهر مله بافی برای ثبت در فهرست شهرهای صنایع دستی کشور به تهران ارسال شده است./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.