اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

عملکرد سگ روباتیک فضایی آزمایش شد

عملکرد سگ روباتیک فضایی آزمایش شد

محققان یک روبات فضایی را آزمایش کرده اند که شبیه سگ است. به عبارت دیگر این روبات دارای پاهایی جهنده است و می تواند در سطح ماه، سیارک یا مریخ به مناطق مختلفی برود.

محققان یک روبات شبیه سگ را توسعه داده اند که می‌تواند روی سطوح ناهمواره در سیارات دیگر بجهد. آنها این روبات را به طور واقعی آزمایش کرده اند.

 

دانشجویان دکترا در دانشگاه ETH زوریخ ربات SpaceBokرا به پهلو روی یک پلتفرم متحرک قرار دادند تا شرایط گرانش صفر را در فضای دو بعدی آزمایش کنند. آنها خود همراه پنل هایی حرکت می‌کردند تا پاهای روبات پس از برخورد با پنل بجهد. این گجت در واحدهای رباتیک سازمان فضایی اروپا در هلند آزمایش شده است.

واکنش‌های روبات در این آزمایش کمک کرد تا گجت مذکور بتواند خود را متوازن کند. ایده اصلی این پروژه تغییر شیوه اکتشاف در ماه، سیارک‌ها و مریخ است.

محققان امیدوارند با جایگزین کردن این پاهای جهنده به جای چرخ در ماه نورد بتوانند قدرت مانور بیشتری برای دستگاه فراهم کنند.

روبات مذکور با کمک این پاهای جهنده می‌تواند مناطقی مانند دهانه، غارها یا ارتفاعات در سیاره را بهتر از نسخه‌های رباهای فضانورد فعلی بررسی کند./مهر

کپی