اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

حمله لفظی ترامپ به سفیر انگلیس و حمایت لندن از آقای سفیر

حمله لفظی ترامپ به سفیر انگلیس و حمایت لندن از آقای سفیر
ندا آکیش

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا روز یکشنبه در ایالت نیوجرسی، در جمع خبرنگاران به ایمیل‌های فاش شده سفیر انگلیس در واشنگتن واکنش نشان داد و گفت: «ما که طرفدار سینه چاک این آقا [سفیر انگلیس] نیستیم. ما هم از او خیلی چیزها می‌دانیم [که می‌توانیم بگوییم] اما بی‌خیالش می‌شویم. [اصلاً] او به بریتانیا خوب خدمت نمی‌کند.»

به گزارش سایت روزنامه انگلیسی گاردین، شنبه شب بود که فاش شدن محتوای یکسری از ایمیل‌های کیم داروک، سفیر انگلیس در واشنگتن؛ دو متحد دیرینه یعنی لندن و واشنگتن را در آستانه یک تنش دیپلماتیک بزرگ قرار داد زیرا در این ایمیل‌ها که از سال 2017 تا 2019 به لندن ارسال می‌شد، بارها دولت ترامپ «ناکارآمد» و «بی‌عرضه» و سیاست‌هایش «نادرست» توصیف شده بود. وزارت خارجه امریکا که احتمالاً حساسیت این موضوع در روابط دو کشور را درک کرده بود، به این ایمیل‌ها واکنش نشان نداد و سکوت اختیار کرد اما ترامپ نتوانست سکوت کند و به سفیر انگلیس حمله لفظی کرد و شایستگی شغلی او را زیر سؤال برد. حمله لفظی ترامپ به سفیر در حالی بود که برخلاف انتظار واشنگتن؛ جرمی ‌هانت، وزیر خارجه انگلیس از سفیر خود حمایت و اعلام کرد: «سفیر در حال انجام دادن کار خودش بوده؛ کار او ارسال گزارش‌های صریح و دیدگاه‌های شخصی‌اش درباره اتفاقاتی است که در کشور محل خدمتش رخ می‌دهد. آنها عقاید شخصی سفیر است نه عقاید دولت بریتانیا یا من.» وزیر خارجه انگلیس همچنین اعلام کرد، کشورش تحقیقاتی را برای کشف این مسأله که چگونه این اطلاعات به بیرون درز کرده، آغاز کرده است.
به گزارش سی ان ان، این حمایت تام  و تمام در حالی صورت گرفته است که انگلیس با دو چالش بزرگ اجرای برگزیت و انتخاب رهبر حزب حاکم و نخست وزیر جدید رو‌به‌رو است و در راستای این دو چالش اگر قطار برگزیت به سر منزل برسد، انگلیس در مسیر اجرای آن بیش از هر زمانی به داشتن روابط خوب با امریکا حتی با وجود شخصی مانند ترامپ احتیاج دارد. در بین دو نامزد حاضر برای نشستن بر کرسی رهبری حزب حاکم و نخست وزیری انگلیس، بوریس جانسون بر خلاف ترزا می ‌علاقه به برقراری روابط عمیق با واشنگتن دارد. این در حالی است که اگر برگزیت رخ دهد و انگلیس از اتحادیه اروپا جدا شود، بریتانیا برای سامان بخشی به اقتصاد خود باید با امریکا روابط دوجانبه اقتصادی برقرار کند.

کپی